Żyrardów

Żyrardów
miasto i gmina
Ilustracja
Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
Powiatżyrardowski
Aglomeracjawarszawska
Data założenia1830
Prawa miejskie1916
PrezydentLucjan Krzysztof Chrzanowski[1]
Powierzchnia14,35 km²
Populacja (31.12.2018)
• liczba ludności
• gęstość

39 992[2]
2787 os./km²
Strefa numeracyjna(+48) 46
Kod pocztowy96-300
Tablice rejestracyjneWZY
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa konturowa powiatu żyrardowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Żyrardów”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Żyrardów”
Ziemia52°03′15″N 20°26′40″E/52,054167 20,444444
TERC (TERYT)1438011
SIMC0977210
Hasło promocyjne: Żyrardów - miasto lnem tkane.
Urząd miejski
pl. Jana Pawła II 1
96-300 Żyrardów
Strona internetowa
BIP
Widok z lotu ptaka na zabytkową osadę fabryczną

Żyrardówmiasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, siedziba powiatu żyrardowskiego, wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej, na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi.

Za II RP siedziba wiejskiej gminy Żyrardów. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 50 i droga wojewódzka nr 719.

Według danych z 31 grudnia 2017 r. miasto miało 40 243 mieszkańców[2].

Położenie

Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 14,35 km²[3].

Żyrardów leży na Mazowszu, na obszarze dawnej ziemi sochaczewskiej, stanowiącej część historycznego województwa rawskiego[4].

Według danych z roku 2002[5] Żyrardów miał obszar 14,35 km², w tym: użytki rolne 34%, użytki leśne 5%.

Żyrardów graniczy z czterema gminami: gminą Jaktorów, Radziejowice, Wiskitki i Puszcza Mariańska.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa skierniewickiego, a w latach 1945–1975 do województwa warszawskiego.

Toponimia

Nazwa Żyrardów wzięła się od nazwiska Filipa de Girarda (czyt. Filipa de Żirarda), wynalazcy m.in. turbiny wodnej.

Historia

Historia Żyrardowa rozpoczyna się w 1833, kiedy do wsi Ruda Guzowska, należącej do dóbr hrabiów Łubieńskich, przeniesiono fabrykę wyrobów lnianych, utworzoną w 1828 roku w Marymoncie (obecnie dzielnica Warszawy). Mechaniczną przędzalnię lnu zorganizował na zlecenie rządu Królestwa Polskiego Filip de Girard.

24 czerwca 1829 postanowiono założyć spółkę pod nazwą „Karol Scholtz i Spółka”, w której skład wchodzili: Tomasz, Jan i Henryk Łubieńscy, Józef Lubowidzki – wiceprezes Banku Polskiego i Karol Scholtz – radca handlowy Banku. Miała ona zająć się rozwojem mechanicznego przędzenia lnu na maszynach wynalezionych przez Filipa de Girarda. Formalny akt spółki spisano 9 sierpnia 1830. W dokumencie tym osada, w której miano w ciągu 2 lat zbudować budynki fabryczne oraz budynki mieszkalne dla tkaczy i robotników, nosiła nazwę Żyrardów. Budowę przędzalni mechanicznej i tkalni ręcznej rozpoczęto na początku 1830, w tym czasie w zakładzie w Marymoncie trwała produkcja eksperymentalna, która miała być później zastosowana na szeroką skalę w zakładach żyrardowskich. Prace nad budową fabryki zostały przerwane na pewien czas przez wybuch powstania listopadowego, kiedy to zakład w Marymoncie został zamieniony na fabrykę broni, a sam Filip de Girard, który był dyrektorem technicznym fabryki, brał udział w powstaniu. W 1832 budowa fabryki została wznowiona, a produkcja ruszyła w dniu 24 lipca 1833. Datę tę uznaje się za datę powstania zakładów żyrardowskich, a 9 sierpnia 1830 za dzień powstania osady Żyrardów.

W 1845 przez Żyrardów ruszyła kolej na trasie Warszawa-Wiedeń.

Zespół pałacowy Dittricha, obecnie park miejski

13 marca 1857 zakłady zostają zakupione przez Karola Hiellego i Karola Dittricha, którzy zajmują się dalszą ich rozbudową, a także rozbudową osady fabrycznej, czynili to także ich następcy m.in. Karol Dittrich jr. Pobudowane zostają, m.in. osiedle robotnicze, pralnia dla robotników, szpital, szkoły, ochronka, resursa, kościoły protestanckie (ewangelicki pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z 1898; zbór baptstyczny z 1895), świątynie rzymskokatolickie (św. Karola Boromeusza z 1891 i Matki Bożej Pocieszenia z 1903) i inne.

Pomnik Filipa de Girarda, odsłonięty 25 listopada 2016 r. na skwerze przed budynkiem resursy fabrycznej
Inscenizacja strajku szpularek, który rozpoczął strajk w 1883
„Pomnik Prządki” dłuta Maksymiliana Biskupskiego z 2006 r.

W dniach 23–28 kwietnia 1883 ma miejsce w zakładach żyrardowskich pierwszy strajk powszechny, wywołany obniżeniem płac pracownicom zatrudnionym w szpularni. W czasie strajku doszło do starć z wojskiem sprowadzonym przez gubernatora warszawskiego. 25 kwietnia po aresztowaniu 10 robotników doszło do zamieszek w pobliżu aresztu, w czasie których oddano strzały do strajkujących. Zginęły 3 osoby a kilka zostało rannych. W dniach następnych aresztowano kolejne osoby oskarżone o organizowanie i udział w strajku, łącznie 39 osób. W latach następnych miały miejsce kolejne strajki, m.in. w październiku 1885, marcu 1887, marcu 1889, maju 1891, listopadzie 1895 i lutym 1905. Dało to z czasem miejscowości, będącej miejscem ciągłych zatargów i ruchów strajkowych, przydomek „Czerwony”.

W 1889 roku Żyrardów odwiedził szach Persji Naser ad-Din Szah Kadżar.

W przeddzień wybuchu I wojny światowej Żyrardów był ciągle rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, zakłady żyrardowskie były największą fabryką tej branży w Królestwie Polskim i największą fabryką wyrobów lnianych w Europie. Na początku XX wieku zaczęły powstawać także inne drobne zakłady produkcyjne i usługowe m.in.: garbarnie, browar, gorzelnia, pracownie krawieckie itp. Powstawały liczne szkoły, a 7 listopada 1905 miał miejsce strajk uczniów czterech żyrardowskich szkół domagających się nauczania w języku polskim.

W 1914 na początku działań wojennych Żyrardów położony w pobliżu wschodniego odcinka frontu przebiegającego na linii Płock-Bzura-Rawka zaczęto przekształcać w zaplecze frontowe: napływały ze wschodu jednostki wojskowe, zaczęto wysiedlać w głąb Rosji obywateli niemieckich, rozlokowano szpitale wojskowe. Brak dostaw potrzebnych surowców zmusił właścicieli do zamknięcia fabryk, z których na początku 1915 zaczęto wywozić towary i maszyny w głąb Rosji. Po przerwaniu w lipcu 1915 frontu przez wojska austriacko-niemieckie wycofujący się Rosjanie wysadzili w powietrze ważniejsze oddziały fabryki[6]. Niemniej największy budynek fabryczny, tzw. Nowa Przędzalnia, został prawie nietknięty. Mimo zniszczeń zabudowań przemysłowych część mieszkalna osady fabrycznej nie ucierpiała. Od bombardowania niemieckiego spłonął budynek dworca kolejowego.

Brak zatrudnienia oraz trwająca wojna powodowały że osada fabryczna zaczęła powoli pustoszeć. Wybuchały epidemie chorób zakaźnych: tyfus, cholera, szkarlatyna, czerwonka itp. Dodatkowo po zajęciu Żyrardowa Niemcy zlikwidowali wypłacane dotychczas robotnikom przez zarząd fabryki zapomogi, co zmusiło niektórych do opuszczenia osady i wyjazdu w poszukiwaniu pracy.

W 1916 na mocy zarządzeń okupacyjnych władz niemieckich Żyrardów otrzymał prawa miejskie. Obszar nowo utworzonego miasta obejmował: osadę fabryczną Żyrardów, folwark Ruda Guzowska, tereny użytkowane przez Zarząd Kolei oraz wsie Ruda Guzowska, Podlas i część Teklinowa.

Na początku okresu międzywojennego zakłady żyrardowskie przeszły pod zarząd państwa, zostały odbudowane i ponownie uruchomione. Żyrardów znów zaczął się rozwijać i do 1931 liczba mieszkańców osiągnęła stan sprzed I wojny światowej. Jednak po przejęciu w listopadzie 1923 zakładów przez konsorcjum francuskie fabryka zaczęła podupadać, zaczęło się zwiększać bezrobocie pogłębione dodatkowo przez wielki kryzys (od 1929). Ponieważ przeprowadzone kontrole wykazały liczne nadużycia, sprawa trafiła do sądu (tzw. afera żyrardowska) i w 1936 fabryka została przekazana pod zarząd Państwowego Banku Rolnego.

Pod koniec lat 30. zelektryfikowano połączenie kolejowe Żyrardów-Warszawa (jako jedne z pierwszych w całej II RP). Z tego okresu pochodzi modernistyczna wiata na peronie dworca kolejowego (podobne znajdują się na większości stacji między oboma miastami).

12 września 1939 do Żyrardowa wkroczyły wojska niemieckie. W 1939 w Żyrardowie mieścił się obóz przejściowy dla jeńców polskich. W dniach 1–9 lutego 1941 miało miejsce wysiedlenie Żydów z Żyrardowa do getta w Warszawie. W 1942 wszyscy zostali wywiezieni do Treblinki i tam zamordowani. Na miejscowym kirkucie znajduje się pomnik poświęcony pamięci żyrardowskich Żydów. W okresie okupacji na terenie Żyrardowa działały organizacje podziemne ZWZ-AK i GL-AL przeprowadzające wiele akcji zbrojnych i dywersyjnych, co spotykało się z akcjami odwetowymi ze strony niemieckiej. Akcje takie miały miejsce m.in. w sierpniu 1943 gdy po aresztowaniu 360 robotników część z nich została zabita w Międzyborowie pod Żyrardowem, czy w październiku 1943, gdy pod murami zakładów Niemcy rozstrzelali 24 osoby. Od 1940 w mieście prowadzone były komplety tajnego nauczania na poziomie gimnazjalnym i licealnym, maturę wojenną zdało 40 osób. Żyrardów został wyzwolony 16 stycznia 1945.

W czasach Polski Ludowej rozbudowano Zakłady Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 r. (w 1975 odznaczone Orderem Sztandaru Pracy I klasy), powstały Zakłady Tkanin Technicznych, Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Stella”, Zakłady Przemysły Odzieżowego „Poldres”, Zakłady Przemysłu Spirytusowego, a w 1974 Żyrardowska Fabryka Domów[7]. W 1975 roku Żyrardów wszedł w skład nowo powstałego województwa skierniewickiego, mimo iż był większy od stolicy regionu – Skierniewic, które liczyły wówczas 26 922 mieszkańców, zaś Żyrardów 35 181. W tym samym roku doprowadzono do miasta gaz ziemny[8].

W marcu 1998 r. rozpoczęła działalność fabryka telewizorów wówczas francuskiego koncernu Thomson[9].

Dnia 4 stycznia 2012 roku Żyrardowska XIX-wieczna Osada Fabryczna została uznana za Pomnik Historii przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego[10]. Obecnie trwają starania nad wpisaniem Żyrardowskiej XIX-wiecznej Osady Fabrycznej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Od 2015 roku organizowane jest dwudniowe Święto Lnu, przypominające tradycję przemysłu lniarskiego[11].

W 2018 roku wyremontowano Zalew Żyrardowski oraz Eko-Park.

Historia żyrardowskich Żydów

Napływ ludności żydowskiej do Żyrardowa nastąpił w latach 70. XIX w. Wiązało się to z rozwojem przemysłowym miejscowości. Żydzi przybywali do Żyrardowa z okolicznych miejscowości, a zwłaszcza z Wiskitek i Mszczonowa. W 1910 mieszkało w Żyrardowie prawie 4 tys. Żydów. Najwięcej wśród nich było rzemieślników. W Żyrardowie istniały: cmentarz, synagoga, szkoła, biblioteka im. Icchoka Lejba Pereca[12] i żydowskie koło teatralne powstałe z inicjatywy Benziona Wagnera[13].

1 października 1940 Niemcy utworzyli w mieście getto, które znajdowało się w rejonie ulic: 1 Maja, Okrzei, Mireckiego. W 1941 w żyrardowskim getcie mieszkało ok. 5 tys. Żydów z miasta i jego okolic[14]. Od 1 do 9 lutego 1941 miało miejsce wysiedlenie Żydów z Żyrardowa do getta w Warszawie. W 1942 wszyscy, którzy pozostali przy życiu, zostali wywiezieni do obozu zagłądy w Treblince i tam zamordowani. Na miejscowym kirkucie znajduje się pomnik poświęcony pamięci żyrardowskich Żydów. Żyrardowska synagoga przetrwała wojnę, jednak została zburzona w latach 60. XX wieku.

Gospodarka

W Żyrardowie znajduje się montownia telewizorów LCD, z pięcioma liniami produkcyjnymi. Zakład należący dawniej do francuskiego koncernu Thomson (w swoim czasie zatrudniał około 1500 osób), dziś należy do chińskiego koncernu TCL Corporation.

Polmos Żyrardów – producent wódki Belvedere, jednej z najdroższych wódek na świecie, która wystąpiła w filmie z James Bondem (w tej roli Daniel Craig).

Pomona Company – pierwszy polski producent absorberów oraz podkładek absorpcyjnych, zakład pracy chronionej.

Transport

Komunikacja drogowa

W odległości około 4 km od północnych granic Żyrardowa przebiega A2, natomiast w odległości około 7 km od południowych granic miasta przebiega droga ekspresowa S8. Natomiast w odległości ok. 1 km od granic miasta przebiega jego obwodnicaDK50. Przez miasto przebiega DW719 łącząca miasto z Grodziskiem Mazowieckim, Pruszkowem i Warszawą.

Komunikacja miejska

Do końca sierpnia 2009 roku za miejską sieć komunikacyjną odpowiadał Miejski Zakład Komunikacji. W wyniku ogłoszenia przez Urząd Miasta przetargu na obsługę komunikacji miejskiej, został wyłoniony nowy przewoźnik – PKS Grodzisk Mazowiecki, z którym podpisano umowę na okres 10 lat.

Rolą firmy PKS Grodzisk Mazowiecki jest organizacja i obsługa komunikacji miejskiej, na podstawie wytycznych Urzędu Miasta Żyrardów, a także prowadzenie dystrybucji biletów jednorazowych (możliwość kupna wyłącznie u kierowcy) oraz biletów miesięcznych (bilet elektroniczny, kupowany w kasie przewoźnika w budynku Urzędu Miejskiego). Obecnie komunikacja miejska w Żyrardowie liczy 11 linii jednokierunkowych oraz 3 linie dwukierunkowe. Skrócone trasy linii komunikacji miejskiej[15]:

 • Linia 1 – Spółdzielcza – PKP, PKP – Spółdzielcza
 • Linia 2 – Żeromskiego – Parkingowa, Parkingowa – Żeromskiego (przez ul. POW, ul. Radziwiłłowską)
 • Linia 3 – A. Struga – Międzyborów – A. Struga (przez PKP)
 • Linia 4 – Żeromskiego – Parkingowa, Parkingowa – Żeromskiego (przez ul. B. Limanowskiego)
 • Linia 5 – Mostowa – Korytów, Korytów – Mostowa (przez Zalew Żyrardowski, PKP)
 • Linia 6 – Międzyborów – Batorego (przez PKP)
 • Linia 7 – Żeromskiego – Parkingowa, Parkingowa – Żeromskiego (przez ul. 1 Maja, ul. S. Okrzei)
 • Linia 8 – Spółdzielcza – Dmowskiego, Dmowskiego – Spółdzielcza (przez PKP)
 • Linia 9 – Żeromskiego – PKP, PKP – Spółdzielcza

Komunikacja regionalna

Połączenia autobusowe w regionie obsługuje spółka PKS Grodzisk Mazowiecki oraz kilku przedsiębiorców na trasach:

Żyrardów-Żuków (przez Sochaczew)

Żyrardów-Teresin

Żyrardów-Puszcza Mariańska

Żyrardów-Grodzisk Maz.-Pruszków

Żyrardów-Popielarnia

Żyrardów-Chroboty-Bobrowice

Żyrardów-Bolimów

Żyrardów-Bolimów-Sierzchów-Jasionna

Żyrardów-Wiskitki

Żyrardów-Guzów

Żyrardów-Mszczonów

Z Żyrardowa odjeżdżają także autobusy do parku wodnego Suntago.

Komunikacja kolejowa

Przez Żyrardów przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Łodzią oraz Warszawę ze Śląskiem. W Żyrardowie zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Mazowieckich (połączenia z Warszawą, Skierniewicami i innymi miastami województwa mazowieckiego), Inter Regio Przewozów Regionalnych (połączenia z Łodzią, Warszawą, Poznaniem i Ostrowem Wielkopolskim) oraz pociągi TLK i IC spółki PKP Intercity (połączenia z Warszawą, Łodzią, Białymstokiem, Katowicami, Częstochową, Wrocławiem, Olsztynem, Gdańskiem, Gdynią, Kołobrzegiem, Szczecinem, Lublinem, Zakopanem, Krakowem, Krynicą-Zdrój, Bielskiem-Białą, Bydgoszczą, Szklarską Porębą, Ełkiem, Polanicą-Zdrój, Zgorzelcem, Pszczyną).

Linia kolejowa odgrywa ważną rolę, zapewniając mieszkańcom Żyrardowa dojazd do Warszawy i Łodzi.

Ostatnimi czasy odcinek pomiędzy Skierniewicami a Warszawą został poddany gruntownej modernizacji. W jego wyniku m.in. zniknęła kładka nad torami pomiędzy ulicami Towarową a Słowackiego, a sam układ torowy uległ całkowitej przebudowie. Docelowo podróżni korzystający ze stacji kolejowej Żyrardów mają do dyspozycji dwa perony z trzema krawędziami (peron pierwszy z torem nr 1, peron drugi z torami 2 i 4) oraz przejście podziemne.

Zabytki

Zespół pałacowy Dittricha: pałacyk w parku, obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego
Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia

W rejestrze zabytków znajduje się aż 296 obiektów z Żyrardowa. Są to głównie budynki pochodzące z drugiej połowy XIX wieku oraz początków XX wieku. Większość zabytków miasta mieści się na terenie osady fabrycznej z XIX i początku XX wieku. Żyrardowska osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z tego okresu[16]. Większość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nadal pełni swoją funkcję. Osada Fabryczna została uznana w styczniu 2012 za Pomnik historii[17].

Jednym z bardziej charakterystycznych zabytków jest kościół Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie – kościół farny, zbudowany w latach 1900–1903, w stylu neogotyckim, według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Wybudowany m.in. z funduszy K. Dittricha, który przeznaczył też na ten cel ponad 3 mln cegieł z będącej jego własnością cegielni w Radziejowicach. Kościół żyrardowski jest ‘bliźniaczym’ kościołem katedry warszawsko-praskiej św. Michała i św. Floriana, oraz katedry w Białymstoku. Wszystkie trzy kościoły były bezpośrednio wzorowane na Kościele Wotywnym w Wiedniu. Witraże w kościele powstały w pracowni Józefa Mehoffera. Obok znajduje się plebania z 1903 r. wraz z niewielkim ogrodem.

Wspólnoty wyznaniowe

Placówki istniejące

Budynek magistratu, obecnie urząd miasta
 • parafia Ewangelicko-Augsburska w Żyrardowie
 • zbór
 • zbór
 • zbór
 • zbór Żyrardów-Południe
 • zbór Żyrardów-Północ[18].

Placówki nieistniejące

W latach 1907–1990 w mieście istniała parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów; obecnie mariawici z Żyrardowa należą do parafii Trójcy Przenajświętszej w Lutkówce. W Żyrardowie działała też parafia prawosławna (istniała jeszcze po II wojnie światowej)[19].

Edukacja

Przedszkola

 • Miejskie Przedszkole Nr 2 im. Żółwi Ninja
 • Miejskie Przedszkole Nr 5 „Słoneczne Przedszkole”
 • Miejskie Przedszkole Nr 6 im. Krasnala Hałabały
 • Miejskie Przedszkole Nr 8
 • Miejskie Przedszkole Nr 9
 • Miejskie Przedszkole Nr 10

Szkoły podstawowe

Szkoły ponadpodstawowe

 • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
 • Zespół Szkół nr 1 (technikum i szkoła branżowa)
 • Zespół Szkół nr 2 im. Karola Dittricha (liceum, technikum i szkoła branżowa)

Szkoły artystyczne

Szkoły sportowe

 • Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Szkoły specjalne

Szkoły wyższe

 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu „Collegium Masoviense”

Demografia

    Liczba mieszkańców w latach
    

Dane z 31 grudnia 2009[20]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
Jednostkaosób%osób%osób%
Populacja41 14310021 96253,419 18146,6
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
2886,81536,51350,3

Piramida wieku mieszkańców Żyrardowa w 2014 roku[2].

Piramida wieku Zyrardow.png

Honorowi obywatele miasta

Sport

W Żyrardowie od 1923 roku działa klub piłkarski Żyrardowianka Żyrardów, dawniej znany jako Włókniarz Żyrardów, występujący obecnie (lata 2015/2016) w IV lidze. Ponadto w mieście działa klub kolarski Cyklista Żyrardów, niegdyś odnoszący liczne sukcesy, stowarzyszenie ma do swojej dyspozycji tor przy ul. Żeromskiego 13.

Współpraca międzynarodowa

Miasta i gminy partnerskie[21]:

Zobacz też

Przypisy

 1. Serwis PKW – Wybory 2018. [dostęp 2018-11-16].
 2. a b c Żyrardów w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2015-12-30] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 3. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2011 r.. „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, 2011-08-10. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507. 
 4. Żyrardów 1829–1945, red. Irena Pietrzak-Pawłowska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1980, ISBN 83-01-00434-7, s. 17.
 5. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 6. Opuszczenie przez rosjan Żyrardowa – 1915. W: Leon Bączkiewicz: Notatnik.
 7. Tomasz Chludziński, Janusz Żmudziński „Mazowsze, mały przewodnik” Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1978 s. 268-269
 8. Marian Rusinowski: Rys historyczny – Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. 2010-02-08. [dostęp 2016-02-20].
 9. Tadeusz Sułek: Żyrardów telewizorami stoi. W: Życie Żyrardowa nr 42 [on-line]. 2012-10-23. [dostęp 2013-06-03].
 10. Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna, nid.pl [dostęp 2021-08-24].
 11. ŚWIĘTO LNU kultura, tradycja, dziedzictwo – nić łącząca przeszłość z teraźniejszością!. Muzeum Lniarstwa. [dostęp 2019-08-17].
 12. Biblioteka, [w:] Justyna Żak, Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim : O społeczności żydowskiej Żyrardowa i okolic, Żyrardów: Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, 2010.
 13. Teatr, [w:] Justyna Żak, Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. O społeczności żydowskiej z Żyrardowa i okolic., Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, 2010.
 14. Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939-1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 601. ISBN 83-01-00065-1.
 15. Rozkład jazdy komunikacji Miejskiej w Żyrardowie.
 16. Żyrardów. XIX-wieczna Zabytkowa Osada Fabryczna
 17. Dz.U. z 2012 r. poz. 59.
 18. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2014-06-05].
 19. Kalendarz Prawosławny 2005, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 1425-2171, s. 169.
 20. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast. GUS. [dostęp 2010-09-14].
 21. Informacja o miastach partnerskich Żyrardowa. W: BIP [on-line]. Urząd Miasta Żyrardowa, 2006-10-05. [dostęp 2013-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)].
 22. Umowa z Bułgarią podpisana, eglos.pl


Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 53.55N
 • S: 50.95 N
 • W: 19.15 E
 • E: 23.25 E
Church in Żyrardów (2) (5025974780) (2).jpg
Autor: Krzysztof Dobrzański from Stalowa Wola, Poland, Licencja: CC BY 2.0
This is the actual centre of the town. John Paul II square, Gothic revival church built 1900-1903, a fountain and some plants.
Pomnik Historii logo.svg
Logo Pomników Historii Polski
Żyrardów station01.jpg
Autor: Tomasz Kuran (Meteor2017), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Budynek dworca kolejowego w Żyrardowie (odnowiony w 2007 roku)
Żyrardów, zespół pałacowy Dittricha, ul. Dittricha 1, park, ob. miejski.jpg
Autor: Tdurden, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Żyrardów - park zespole pałacowym Dittricha, obecnie Park Miejski, kładka nad kanałem (zabytek nr 535 z 5.05.1980
Piramida wieku Zyrardow.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców Żyrardowa, 2014
Wyższa Szkoła Rozwoju Lokalnego.jpg
Autor: Michał Matysiak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Siedziba Wyższej Szkoły Rozwoju Lokalnego w Żyrardowie (zdjęcie od ulicy Ossowskiego)
POL Żyrardów flag.svg
Flaga Żyrardowa
PL-Zyrardow-Marienkirche-4.jpg
Autor: SchiDD, Licencja: CC BY-SA 4.0
Innenraum der röm.-kath. Pfarrkirche Maria Trost in Żyrardów am Johann-Paul-II.-Platz, erbaut 1900–1903 nach einem Entwurf des Architekten Józef Pius Dziekoński (1844–1927)
Powiat żyrardowski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu żyrardowskiego, Polska
Zyrardow kosciol MBP.jpg
Autor: Paweł Choiński z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Neogotycki kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, wybudowany w latach 1900–1903 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego.
TDrZYRZeromskiego7.jpg
Autor: Tdurden, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Żyrardów, ul. Żeromskiego 7 - kościół ewangelicki, 2 poł. XIX w. (zabytek nr 1262 z 22.05.1975)
Strajk szpularek cm02.jpg
Autor: Tomasz Kuran aka Meteor2017, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Inscenizacja strajku szpularek z żyrardowskich zakładów lniarskich (1883r.) podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 2005 w Żyrardowie. 2) Przemarsz pod budynkiem magistratu.
Zyrardow 19th-century Factory Town aerial photographs 2019 P03.jpg
Autor: Fallaner, Licencja: CC BY-SA 4.0
Aerial photographs of 19th-century Factory Town in Żyrardów
Strajk szpularek cm01.jpg
Autor: Tomasz Kuran aka Meteor2017, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Inscenizacja strajku szpularek z żyrardowskich zakładów lniarskich (1883r.) podczas Europejskich Dni Dziedzictwa 2005 w Żyrardowie. 1) Wymarsz z Placu (dawny rynek).
TDrZYRDittricha1 01.jpg
Autor: Tdurden, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Żyrardów, zespół pałacowy Dittricha, ul. Dittricha 1 pałacyk, ob. muzeum (zabytek nr 727 z 7.05.1962)