Dżammu i Kaszmir (terytorium)

Dżammu i Kaszmir
جۄم تٕ کٔشېر
जम्मू और कश्मीर
Terytorium związkowe
Herb
Herb
Państwo Indie
SiedzibaŚrinagar, Dżammu
Kod ISO 3166-2IN-JK
GubernatorGirish Chandra Murmu
Powierzchnia42 241 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

12 258 433
• gęstość290 os./km²
Języki urzędowekaszmirski, urdu
Położenie na mapie Indii
Położenie na mapie
Strona internetowa
Jezioro Dal w Kaszmirze

Dżammu i Kaszmir (hindi जम्मू और कश्मीर, trb.: Dźammu aur Kaśmir, trl.: Jammū aur Kaśmīr; kaszmirski جۄم تٕ کٔشېر trl.: Jammū te Kaśmīr; urdu مقبوضہ کشمیر trl.: Jammū wa Kaśmīr; ang. Jammu and Kashmir) – terytorium związkowe w północnych Indiach, większość jego terytorium zajmują Himalaje. Dżammu i Kaszmir sąsiaduje z Himachal Pradesh na południu, z Pakistanem na zachodzie oraz Ladakhiem na wschodzie. Terytorium zostało utworzone w 2019 roku w wyniku likwidacji i podziału dotychczasowego stanu Dżammu i Kaszmir.

W obrębie terytorium można wyróżnić:

 • region Dżammu
 • Kotlinę Kaszmirską

Śrinagar jest stolicą letnią terytorium, a Dżammu zimową. Obszar terytorium jest znany ze swojego pięknego krajobrazu i przyrody. Jest to także jedyna część Indii, gdzie muzułmanie stanowią większość.

Dżammu i Kaszmir leży na terenie, który jest przedmiotem sporu pomiędzy Pakistanem a Indiami. Indie traktują cały stan jako swoje terytorium, pomimo że kontrolują jedynie jego część.


Historia

Podział 2019[1]

W sierpniu 2019 r. rząd Indii, realizując obietnice wyborcze, uchylił specjalny status przyznany stanowi Dżammu i Kaszmir zgodnie z art. 370 konstytucji indyjskiej w 2019 r., a parlament Indii uchwalił ustawę o reorganizacji Dżammu i Kaszmiru, która zawierała postanowienia dotyczące rozwiązania stanu i jego reorganizacji na dwa terytoria związkowe - Dżammu i Kaszmir na zachodzie i Ladakh na wschodzie. Zmiany te weszły w życie 31 października 2019 r.

Podział administracyjny

Dżammu i Kaszmir dzieli się na dystrykty:

 1. Anantnag
 2. Bandipora
 3. Baramulla
 4. Badgam
 5. Doda
 6. Ganderbal
 7. Dżammu
 8. Kathua
 9. Kishtwar
 10. Kulgam
 1. Kupwara
 2. Poonch
 3. Pulwama
 4. Rajouri
 5. Ramban
 6. Reasi
 7. Samba
 8. Shopian
 9. Śrinagar
 10. Udhampur

Gospodarka

Gospodarka terytorium opiera się głównie na rolnictwie i pasterstwie. Kaszmir jest też znany z produkcji jedwabiu oraz eksportu drewna do wyrobu kijów do krykieta, zwanego Kashmir Willow.

Zobacz też


Przypisy

 1. Indie: Stan Dżammu i Kaszmir przestanie istnieć, www.rp.pl [dostęp 2019-11-01] (pol.).


Media użyte na tej stronie

Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Dal Lake.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.0
IN-JK (2019).svg
Autor: RaviC, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map showing the bifurcated of the union territory of Jammu and Kashmir in 2019 shown in red. Claimed, but not administered portions shaded. Uses File:India grey.svg.
Government of Jammu and Kashmir.svg
Government of Jammu and Kashmir