Dante i trzy królestwa

Dante i trzy królestwa
Ilustracja
AutorDomenico di Michelino
Data powstaniaok. 1465
Mediumfresk
Miejsce przechowywania
LokalizacjaKatedra Santa Maria del Fiore

Dante i trzy królestwa – obraz włoskiego malarza Domenico di Michelino, znajdujący się obecnie we florenckim kościele Santa Maria del Fiore.

Obraz został namalowany w 200. rocznicę urodzin Dantego. On też jest główną postacią dzieła. Dante ubrany jest w czerwoną szatę z wieńcem z liści laurowych osadzonym na czapce poetów. W lewej ręce trzyma swoje otwarte dzieło pt. Divina Commedia. Z księgi rozchodzą się promienie mające oświetlić miasto. Sama postać stoi poza murami Florencji. Prawą rękę unosi w geście kierującym na sceny rozgrywane po jego lewej stronie. Motywy te zostały zapożyczone przez malarza z opisu kręgu piekła i raju opisanych w Boskiej komedii. Pierwsza scena przedstawia korowód ludzi potępionych, prowadzonych przez diabły do piekielnych otchłani. W głębi przedstawiona została góra czyśćcowa, na szczycie której Michelino umieścił raj Adama i Ewy.

Po prawej stronie artysta przedstawił widok na współczesną mu Florencję. Widać tutaj katedrę z kopułą i latarnią Brunelleschiego, która za czasów Dantego nie była gotowa. Kopuła nie ma jeszcze nadanej jej później zielono-białej elewacji. Główną postacią dzieła jest Dante ubrany w czerwoną szatę z wieńcem z liści laurowych osadzonym na czapce poetów. W lewej ręce trzyma swoje otwarte dzieło pt. Divina Commedia. Poeta stoi lekko przesunięty w prawo, w taki sposób, aby nie zasłaniać namalowanego z tyłu wzgórza Czyśćca, na szczycie której Michelino umieścił raj Adama i Ewy. Wyciągniętą prawą ręką wskazuje na trzy królestwa chrześcijańskiego życia pozagrobowego, które opisał w swoim poetyckim arcydziele, które na obrazie widnieją tuż za nim.

Bibliografia

  • Susanna Buricchi, Wielkie muzea. Uffizi, Florencja, wyd. HPS, 2007 ISBN 978-83-60688-37-3

Media użyte na tej stronie

Dante Domenico di Michelino Duomo Florence.jpg
Dante Alighieri hält sein Epos die Göttliche Komödie vorzeigend in der linken Hand. Mit der rechten Hand weist er auf eine Prozession von Sündern zur Hölle, hinter ihm das Purgatorium und eine historische Ansicht der Stadt Florenz.