Jacek Łumiński

Jacek Łumińskitancerz, choreograf, pedagog; założyciel i dyrektor Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, dziekan bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Życiorys

Był uczniem szkoły baletowej w Warszawie. Pierwsze teatralne kroki stawiał w studium aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W latach 1985-1988 tańczył w Polskim Teatrze Tańca, pod koniec kadencji Conrada Drzewieckiego. Ukończył studia w zakresie pedagogiki tańca na Akademii Muzycznej w Warszawie.

W 1988 roku w Olsztynie razem z Piotrem Galińskim utworzył Teatr Tańca Nowego. W 1991 roku założył Śląski Teatr Tańca. Jego współpracownikami byli wówczas m.in. Avi Kaiser i Melissa Monteros. Pierwszą premierą nowo powstałego zespołu było Ma quere a moi Łumińskiego. Tego samego wieczoru – 5 czerwca 1992 roku - bytomska publiczność mogła obejrzeć jeszcze dwa jego spektakle – Między wodami i Tęsknoty II. Śląski Teatr Tańca stał się jedną z najważniejszych instytucji sztuki tanecznej w Polsce. Odbył liczne zagraniczne podróże, zaś organizowana przy nim co roku Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej to impreza o znaczeniu formacyjnym dla wielu działających obecnie artystów i krytyków[1].

W roku 2008 na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Jacek Łumiński uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy Teatr tańca. Inspiracje, wariacje, miejsce, koncepcja. Wcześniej (2001-2002), jako gościnny wykładowca (visiting professor) uczył w Lang Centre w Swarthmore College w USA. Od 2009 roku jest redaktorem naukowym ds. tańca w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego[2].

Obecnie pracuje nad powołaniem Centrum Choreograficznego w Bytomiu. Planuje rozszerzanie działalności swojego ośrodka w kierunku współpracy z krajami Dalekiego Wschodu[3].

Przypisy

  1. Jacek Łumiński | Twórca | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2017-02-26] (pol.).
  2. Wydział Teatru Tańca, bytom.pwst.krakow.pl [dostęp 2017-02-26] (pol.).
  3. taniec POLSKA [pl] - ludzie tańca - Jacek Łumiński, www.taniecpolska.pl [dostęp 2017-02-26] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text