Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu
Distinctive emblem for cultural property.svg 390/Wlkp/A z dnia 25.11.1932
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół z zewnątrz
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
MiejscowośćLubiń
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
ParafiaNarodzenia Najświętszej Marii Panny
WezwanieNarodzenia Najświętszej Marii Panny
Położenie na mapie gminy Krzywiń
Mapa konturowa gminy Krzywiń, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu”
Położenie na mapie powiatu kościańskiego
Mapa konturowa powiatu kościańskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu”
Ziemia51°57′58,0752″N 16°54′02,8080″E/51,966132 16,900780

Kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniurzymskokatolicki kościół parafialny w Lubiniu.

Historia, architektura i wystrój

Obecny barokowy kształt kościoła pochodzi z XVIII w., do dzisiaj jednak zachowały się w nim partie z wcześniejszych epok. Romańskie (z XII w.) są fundamenty i dolna część wieży, mur ściany południowej do wysokości 8 m z przyległym fragmentem muru kamiennego. W stylu gotyckim w XV i XVI w. wybudowano zasadniczą część wieży, jak również wyższe partie nawy, prezbiterium i zakrystię oraz szczyt od strony wschodniej.

Wnętrze świątyni

Wnętrze kościoła, utrzymane w stylu barokowym, jest jednym najcenniejszych przykładów sztuki sakralnej w Wielkopolsce.

W nawie nakrytej sklepieniem kolebkowym podczas ostatniej renowacji częściowo odsłonięto i pozostawiono fragmenty romańskich murów kamiennych. Na ścianach późnorenesansowe nagrobki Andrzeja i Stanisława Chrzczonowskich (opata lubińskiego i jego brata) oraz opata Pawła Chojnackiego (wszystkie z XVI w.) i szlachcica Adama Bielewskiego (początek XVII w.).

Po prawej stronie nawy kaplica Pana Jezusa z barokowym drewnianym ołtarzem z 1700 r. w kształcie winorośli, sarkofagiem Bernarda z Wąbrzeźna oraz płytą nagrobną Władysława Laskonogiego z XIII w.

W prawym ramieniu transeptu kaplica Matki Boski Różańcowej z otoczonym kultem obrazem Matki Boskiej Lubińskiej z XVII w. (wizerunek w typie Matki Boskiej Śnieżnej).

Lewe ramię transeptu stanowi kaplica św. Benedykta z obrazem świętego z ok. 1800 r. pędzla Leonarda Hempla. Na rogu kaplicy i nawy rokokowa ambona w kształcie jaskółczego gniazda z XVIII w.

W prezbiterium ołtarz główny z lat 1730–1738 z obrazem Paula Trogera przedstawiającym narodzenie Najświętszej Marii Panny. Ołtarz jest otoczony wieloma rzeźbami m.in. papieży Leona I i Grzegorza I, Baranka, aniołów, a nad obrazem wznosi się rozbudowana kompozycja rzeźbiarska, ukazująca Trójcę Świętą.

Po bokach stalle z ok. 1730–1738 roku z warsztatu Jana Jerzego Urbańskiego, zwieńczone około 50 rzeźbami, w tym Ecclesii (alegorii Kościoła), króla Dawida i ojców Kościoła św. Hieronima, św. Grzegorza Wielkiego, św. Ambrożego, św. Augustyna. Przy stallach znajduje się też rokokowy tron opacki z baldachimem.

Na uwagę zasługuje też polichromia pokrywająca wszystkie sklepienia kościoła, wykonana w latach 1730-40 przez bliżej nieznanego malarza benedyktyńskiego z Bawarii o nazwisku Gross lub Croft. Malowidła są głównie treści maryjnej, przedstawiają m.in. scenę Wniebowzięcia (nad prezbiterium), sześć cnót Marii (skrzyżowanie nawy z transeptem), koronację Matki Boskiej (prawe ramię transeptu) i triumf Marii jako Królowej Nieba jadącej na wozie (nawa).

Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 9 grudnia 2009 r. zespół opactwa Benedyktynów wraz z kościołem klasztornym NMP został uznany za Pomnik historii[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Church.svg
icone pour église
Pomnik Historii logo.svg
Logo Pomników Historii Polski
Lubin Church Interior.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół w Lubiniu Kościańskim, wnętrze.
Krzywiń (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Krzywiń, Polska
Lubin kościół.jpg
Autor: Jan Jerszyński, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kościół p.w. Narodzenia NMP w Lubiniu, woj. wielkopolskie, powiat kościański, gmina Krzywiń
Powiat kościański location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu kościańskiego, Polska