Krzyż Wojskowy (Belgia)

Krzyż Wojskowy
Croix Militaire
Militair Kruis
Awers
Awers Krzyży I i II Klasy
Baretka
Baretka Krzyża I Klasy
Baretka
Baretka Krzyża II Klasy
Ustanowiono

11 lutego 1885

Krzyż Wojskowy (fr.: Croix Militaire, nl.: Militair Kruis) – odznaczenie Królestwa Belgii za długoletnią służbę wojskową.

Historia i oznaka

Dwustopniowe odznaczenie zostało ustanowione 11 lutego 1885 roku przez króla Leopolda II i jest nadawane oficerom Sił Zbrojnych Belgii za 25 lat wiernej i nienagannej służby wojskowej, za którą z reguły otrzymują jego 1. klasę, podczas gdy 2. klasa jest nadawana oficerom rezerwy pod warunkiem stałego uczestnictwa w corocznych ćwiczeniach. Rocznie nadaje się ok. 300 krzyży. W wyjątkowych przypadkach krzyż mogą otrzymać również cudzoziemcy za usługi oddane wojsku belgijskiemu.

Oznaką odznaczenia jest emaliowany na czarno (z czasem emalia przybiera barwę ciemnogranatową) krzyż maltański ze złotymi brzegami i kulkami na zakończeniach ramion oraz złotymi mieczami między ramionami. W medalionie środkowym awersu znajduje się złoty lew z herbu państwowego Belgii, a w medalionie rewersu inicjał panującego monarchy (obecnie: "A", od króla Alberta II). Zawieszką jest złota korona królewska. Odznaczenie jest noszone na piersi na zielonej wstążce z obustronnymi czerwonymi paskami. Krzyże 1. i 2. klasy nie różnią się wyglądem, jedynie rozetką na wstążce 1. klasy.

Odznaczeni

Bibliografia

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

State Coat of Arms of Belgium.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lesser coat of arms of the Kingdom of Belgium
The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Croix Militaire.jpg
Autor: Fdutil, Licencja: CC BY-SA 3.0
Military Cross (Belgium)
BEL Militair Kruis 2klasse BAR.svg
Baretka belgijskiego Krzyża Wojskowego II Klasy.