Kwitnący ogród

Kwitnący ogród
Tuin met bloemen
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1888

Medium

olej na płótnie

Wymiary

92,0 × 73,0 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

kolekcja prywatna

Kwitnący ogród ze ścieżką
Tuin met bloemen
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1888

Medium

olej na płótnie

Wymiary

72,0 × 91,0 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Haga

Lokalizacja

Gemeentemuseum Den Haag

Kwitnący ogródobraz olejny namalowany w 2 wersjach przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha w lipcu 1888 podczas jego pobytu w Arles:

  1. Kwitnący ogród (hol. Tuin met bloemen, ang. Flowering Garden)[1]. Nr kat.: F 430, JH 1510.
  2. Kwitnący ogród ze ścieżką (hol. Tuin met bloemen, ang. Flowering Garden with Path)[2]. Nr kat.: F 429, JH 1513.

Opis obrazów

Opis obrazu Kwitnący ogród zawarł van Gogh w liście napisanym do brata Theo 8 sierpnia 1888 roku. Określił go jako mały namalowany w orientacji pionowej przydomowy ogródek, którego roślinność odznacza się zadziwiającymi kolorami: dalie są intensywnie ciemnopurpurowe; podwójny rząd kwiatów jest z jednej strony różowy i zielony, z drugiej pomarańczowy i prawie bezlistny. Pośrodku ogrodu widoczna jest biała, karłowata dalia i mały granatowiec z przeważnie jaskrawymi, rudawo-pomarańczowymi kwiatami i z czerwono-zielonymi owocami. Poza tym w ogrodzie rosną wysokie trzciny oraz błękitno-zielone i szmaragdowe figowce. Ziemia ogrodu jest szara. W oddali widać błękitne niebo i białe domy z zielonymi oknami i czerwonymi dachami, oświetlone rano przez słońce, zaś wieczorem zanurzone w cieniu rzucanym przez figowce i trzciny[3].

Natomiast obraz Kwitnący ogród ze ścieżką opisał w liście do siostry Willeminy z dnia 31 lipca 1888 roku. Obraz, szeroki prawie na metr, wypełniają na pierwszym planie maki i inne czerwone kwiaty rosnące pośród zieleni, za nimi rozciąga się grządka z hiacyntami, a dalej kolejno grządka pomarańczowych i żółtych aksamitek afrykańskich, za nimi białe i żółte kwiaty, goździk i bez, ciemnofioletowa driakiew, czerwone pelargonie i słoneczniki, drzewo figowe, oleander i winorośl, a na końcu czarne cyprysy na tle niskich, białych domów z pomarańczowymi dachami i delikatnego, zielono-błękitnego skrawka nieba. Artysta nie malowałem pojedynczego kwiatu, ale przedstawił całą feerię kolorów: czerwieni, żółci, oranżu, zieleni, błękitu i fioletu. Ukazując jedne na tle innych, uzyskał efekt taki jak w naturze[4]

Przypisy

  1. David Brooks: The Paintings: Flowering Garden (ang.). www.vggallery.com. [dostęp 2011-03-14].
  2. David Brooks: The Paintings: Flowering Garden with Path (ang.). www.vggallery.com. [dostęp 2011-05-12].
  3. Van Gogh Museum: 657: To Theo van Gogh. Arles, Wednesday, 8 August 1888. (fr.). vangoghletters.org. [dostęp 2014-02-10].
  4. Van Gogh Museum: 653: To Willemien van Gogh. Arles, Tuesday, 31 July 1888. (niderl.). vangoghletters.org. [dostęp 2014-02-10].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie