Order Estońskiego Czerwonego Krzyża

Order Estońskiego Czerwonego Krzyża
Eesti Punase Risti teenetemärk
Awers
Awers I klasy dla kobiet
Awers
Awers gwiazdy orderowej
Awers
Awers V klasy
Rewers
Rewers V klasy
Baretka
Baretka I klasy
Baretka
Baretka II klasy
Baretka
Baretka III klasy
Baretka
Baretka IV klasy
Baretka
Baretka V klasy
Ustanowiono1920
Wycofano1940

Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (est.: Eesti Punase Risti teenetemärk) – odznaczenie ustanowione w Estonii w 1920, przyznawane za zasługi w ratowaniu ludzkiego życia i działalność humanitarną na rzecz Estończyków.

Historia

Estoński Czerwony Krzyż został założony w 1919 po zwycięskich utarczkach z oddziałami bolszewickimi, rok później ustanowiono odznaczenie, które zostało potwierdzone przez państwo. Odbiegając od schematu odznaczeń zasługi Czerwonego Krzyża w innych państwach, które na ogół posiadają tylko trzy klasy z oznakami noszonymi na piersi, wprowadzono według wzoru Legii Honorowej sześć klas Orderu Estońskiego Czerwonego Krzyża: pięć podstawowych – od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego – i szóstą, odznaczaną medalem. Order był nadawany do zaboru Estonii przez Związek Radziecki w 1940 i został odnowiony po odzyskaniu niepodległości w 1991.

Insygnia

Insygnia orderu to oznaka, gwiazda I i II klasy oraz medal. Oznaką jest emaliowany na czerwono krzyż grecki z białymi bordiurami. W medalionie awersu znajduje się otoczona niebieskim wieńcem złota litera „E” („Eesti” = Estonia), medalion rewersu nosi napis „Inter arma caritas” otaczający datę „1919”. Między ramionami krzyża umieszczone są złote promienie, jako zawieszka służy również wiązka złotych promieni. Gwiazda I i II klasy jest srebrna, ośmiopromienna, ozdobiona awersem oznaki orderowej, z wieńcem laurowym otaczającym godło państwowe Estonii w medalionie środkowym. Odznaczenie jest noszone na niebieskiej wstędze z obustronnymi czarno-białymi bordiurami (barwy narodowe Estonii). Medal odznaczenia jest srebrny, z prostym symbolem Czerwonego Krzyża na awersie i z napisem „Eesti Punane Rist” (Estoński Czerwony Krzyż) na rewersie.

Odznaczeni

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
EST Estonian Red Cross Order 4Class BAR.svg
Baretka: Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (Eesti Punase Risti teenetemärk) IV Klasy – Estonia.
EST Order of the Estonian Red Cross 1st class insignias for ladies.jpg
Estonia. Insignias of the Order of the Estonian Red Cross 1st class for Dames. The exhibition of the Estonian State Decorations at the National Library of Estonia in Tallinn.
Order of the Estonian Red Cross 5st class badge reverse (Estonia before 1940) - Tallinn Museum of Orders.jpg
Order of the Estonian Red Cross 5st class, badge reverse, before 1940. Estonia. The exhibition of the Tallinn Museum of Orders of Knighthood, Estonia.
EST Estonian Red Cross Order 5Class BAR.svg
Baretka: Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (Eesti Punase Risti teenetemärk) V Klasy – Estonia.
EST Estonian Red Cross Order 2Class BAR.svg
Baretka: Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (Eesti Punase Risti teenetemärk) II Klasy – Estonia.
EST Estonian Red Cross Order 3Class BAR.svg
Baretka: Order Estońskiego Czerwonego Krzyża (Eesti Punase Risti teenetemärk) III Klasy – Estonia.
Order of the Estonian Red Cross 1st class star (Estonia before 1940) - Tallinn Museum of Orders.jpg
Order of the Estonian Red Cross 1st class, star, before 1940. Estonia. The exhibition of the Tallinn Museum of Orders of Knighthood, Estonia.
EST Order of the Estonian Red Cross 5th class badge.jpg
Estonia. Badge of the Order of the Estonian Red Cross 5th class. The exhibition of the Estonian State Decorations at the National Library of Estonia in Tallinn.