Pendżab (Indie)

Pendżab
stan
ilustracja
Państwo

 Indie

Siedziba

Czandigarh

Kod ISO 3166-2

IN-PB

Gubernator

Sunith Francis Rodrigues

Premier

Shivraj Patil

Powierzchnia

50 362 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


27 704 236[1]

• gęstość

550,1 os./km²

Języki urzędowe

pendżabski, hindi

Położenie na mapie Indii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Pendżab (hindi पंजाब, trb.: Pańdźab, trl.: Paṁjāb; pendżabski: ਪੰਜਾਬ; ang. Punjab) – stan w Indiach, stanowiący część większej krainy geograficznej – Pendżabu. Sąsiaduje z pakistańską prowincją Pendżab na zachodzie, z Dżammu i Kaszmirem na północy, Himachal Pradesh na północnym wschodzie, z Harianą na południu i południowym wschodzie, z terytorium związkowym Czandigarh na południowym wschodzie i z Radżastanem na południowym zachodzie.

Klimat

Klimat w Pendżabie jest klimatem zwrotnikowy suchy. Roczna suma opadów: 300 do 600 mm. Średnia temperatura w styczniu +12°C, w lipcu +31°C. Region Pendżabu charakteryzuje się zmiennością temperatur nawet od –2 do 40°C (min./maks.), lecz w lecie chwilowo zanotowano temperatury nawet 47°C.

Większość obszaru Pendżabu stanowią równiny aluwialne, otoczone górami od północy. Pomimo swojego suchego klimatu, jest to bogaty region rolniczy z uwagi na rozległą siatkę kanałów irygacyjnych.

Podział administracyjny

Stan Pendżab dzieli się na następujące okręgi:

 1. Amritsar
 2. Barnala
 3. Bhathinda
 4. Faridkot
 5. Fatehgarh Sahib
 6. Firozpur
 7. Gurdaspur
 8. Hoshiarpur
 9. Dżalandhar
 10. Kapurthala
 11. Ludhijana
 12. Mansa
 13. Moga
 14. Sri Muktsar Sahib
 15. Nawan Shehar
 16. Patiala
 17. Rupnagar
 18. Sangrur
 19. SAS Nagar
 20. Tarn Taran

Informacje ogólne

Edukacja

W Pendżabie zlokalizowanych jest 16 głównych placówek edukacyjnych na poziomie uniwersyteckim. Kształcenie odbywa się we wszystkie ważniejszych dyscyplinach: sztuki piękne, dziedziny humanistyczne, inżynieria, prawo, medycyna oraz ekonomia. Pendżabski Uniwersytet Rolniczy (Punjab Agricultural University) jest jedną z ważniejszych uczelni tego rodzaju na świecie.

Pendżabskie uczelnie wyższe:

 1. Guru Nanak Dev University, Amritsar.
 2. Punjabi University, Patiala.
 3. Panjab University, Chandigarh.
 4. Punjab Agricultural University, Ludhiana.
 5. Punjab Technical University, Jalandhar.
 6. Baba Farid University of Health Sciences, Faridkot.
 7. Punjab Veterinary Sciences University, Talwandi Sabo.
 8. Guru Angad Dev Veterinary and Animal Sciences University.
 9. National Institute of Pharmaceutical Education & Research, Mohali.
 10. National Institute of Technology, Jalandhar.
 11. Thapar University, Patiala.
 12. Sant Longowal Institute of Engineering and Technology, Sangrur.
 13. Guru Nanak Dev Engineering College, Ludhiana

Populacja

Ludność w podziale na religie (według spisu z 2001):

ReligiaLudność% całości
Wszyscy24 358 999100%
Sikhowie18 000 00059%
Hindusi6 000 00039,357%
Chrześcijanie292 8001,20%
Muzułmanie10 0450,40%
Buddyści41 4870,17%
Dżinniści39 2760,16%
Inni85940,035%
Nieokreślone44680,018%

Historia

W 326 p.n.e. do Pendżabu dotarł władca Macedonii Aleksander Wielki.

Indyjski stan Pendżab został utworzony w 1947, w wyniku podziału wchodzącej w skład Indii Brytyjskich prowincji Pendżab pomiędzy nowo powstałe niepodległe Indie i Pakistan. Zachodnia część tej prowincji, zamieszkana w większości przez muzułmanów, stała się pakistańską prowincją. Na terytorium wschodniej części, której większość mieszkańców stanowili wyznawcy hinduizmu oraz Sikhowie, utworzono indyjski stan Pendżab. Wielu hindusów i Sikhów mieszkających po zachodniej oraz muzułmanów mieszkających po wschodniej stronie granicy padło ofiarą represji ze strony nowych władz i zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, co doprowadziło do wzrostu napięcia w regionie oraz pogorszenia stosunków pomiędzy Indiami i Pakistanem.

Ponieważ stolica dawnej prowincji Pendżab, Lahaur, znalazła się w Pakistanie, władze indyjskie podjęły decyzję o budowie miasta Czandigarh. 1 listopada 1966 skupiająca w ogromnej większości ludność hinduską południowo-wschodnia część stanu została oddzielona od reszty, a na jej terytorium utworzono stan Hariana. Czandigarh znalazł się na granicy obu stanów i decyzją władz centralnych ogłoszony został Terytorium Związkowym służącym jako ich wspólna stolica. W roku 1986 podjęto decyzję o włączeniu Czandigarh do Pendżabu, jednakże nigdy nie weszła ona w życie.

Gospodarka

Na podstawie Globalnego indeksu głodu z roku 2008, Pendżab charakteryzuje się jego najniższym poziomem tego wskaźnika ze wszystkich stanów indyjskich. Mniej niż 1/4 dzieci poniżej 5 lat jest niedożywiona.

Pendżab także posiada najlepszą infrastrukturę w Indiach, w wyniku czego staje się atrakcyjny dla zagranicznych przedsiębiorstw poszukujących obszarów przemysłowych do inwestycji. Wszystkie miejscowości Pendżabu zostały zelektryfikowane i podłączone do sieci energetycznej do roku 1974.

Rolnictwo

Uprawa pszenicy, ryżu, prosa, jęczmienia, trzciny cukrowej, bawełny i kukurydzy, warzywa i owoce. Pendżab nazywany jest „spichlerzem Indii”.

Przemysł

Lekki (odzieżowy), spożywczy (mleczarski), chemiczny i metalurgiczny.

Turystyka

 • Amritsar (Złota Świątynia Sikhów)
 • Czandigarh (miasto zbudowane od podstaw według planu)
 • Jezioro Badkal
 • Sultanpur
 • Anadpur
 • Sirhind

Przypisy

 1. 3. Size, Growth Rate and Distribution of Population, [w:] 2011 Census of India, Office of the Registrar General & Census Commissioner, India [dostęp 2019-08-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-31].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Punjab Montage India.PNG
Autor: Authors of above images; Compiled by User:RaviC, Licencja: CC BY 2.5
Montage of Punjab, India.

Clockwise from top:

Punjab in India (disputed hatched).svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location of state XY (see filename) in India