PlusLiga (2013/2014)

PlusLiga 2013/2014
2012/20132014/2015
Szczegóły rozgrywek
OrganizatorPLPS SA
Termin06.10.2013 – 27.04.2014
SezonXIV
Partner TVGrupa Polsat
(Polsat Sport,
Polsat Sport Extra,
Polsat Sport News)
Liczba drużyn12
Liczba hal13 (w 12 miejscowościach)
Ranking CEV2. miejsce
BeniaminkiCzarni Radom,
BBTS Bielsko-Biała
MistrzPGE Skra Bełchatów
Udział w europejskich pucharach
Liga MistrzówAsseco Resovia Rzeszów
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
Jastrzębski Węgiel
Puchar CEVPGE Skra Bełchatów
Puchar ChallengeAZS Politechnika Warszawska
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów174
Oglądalność403089 (2317 na mecz)
Strona internetowa

PlusLiga 2013/2014 − 78. sezon siatkarskich mistrzostw Polski (14. sezon jako liga profesjonalna) organizowany przez PLPS SA pod egidą PZPS.

W związku z decyzją zarządu PZPS z dnia 1 września 2011 roku, w lidze na kolejny sezon pozostają drużyny uczestniczące w rozgrywkach w poprzednim sezonie, o ile spełniły ustalone warunki[1]. Decyzją zarządu PLPS z dnia 18 czerwca, ustalono że w nowym sezonie zagrają dwie nowe drużyny z I ligi: Czarni Radom i BBTS Bielsko-Biała[2], przez co po raz pierwszy od stworzenia ligi profesjonalnej zagra w niej 12 zespołów.

W sezonie 2013/2014 w Lidze Mistrzów Polskę reprezentować będą Asseco Resovia Rzeszów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel, natomiast w Pucharze CEVPGE Skra Bełchatów (Transfer Bydgoszcz wycofał się z rozgrywek). Z kolei w Pucharze ChallengeAZS Politechnika Warszawska[3][4].

System rozgrywek

  • Faza zasadnicza: W fazie zasadniczej będzie uczestniczyć 12 drużyn, które rozegrają ze sobą po dwa spotkania. Osiem najlepszych zespołów awansuje do fazy play-off, natomiast cztery ostatnie rozegrają ze sobą mecze o miejsca 9-12 (do trzech zwycięstw).
  • Faza play-off: Faza play-off składa się z ćwierćfinałów (do trzech zwycięstw), półfinałów (do trzech zwycięstw), meczów o miejsca 5-8 (do dwóch zwycięstw), meczów o 5. miejsce (do trzech zwycięstw), meczów o 3. miejsce (do trzech zwycięstw) oraz finałów (do trzech zwycięstw), które wyłoniły mistrza Polski.

Drużyny uczestniczące

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w PlusLidze 2013/2014
 PlusLiga 2013/2014 
RZEAsseco Resovia Rzeszów Simple gold crown.svg1LM
KEDZAKSA Kędzierzyn-Koźle Simple gold cup.svg2LM
JASJastrzębski Węgiel3LM
BYDTransfer Bydgoszcz4
BEŁPGE Skra Bełchatów5CEV
WARAZS Politechnika Warszawska6PCh
KIEEffector Kielce7
GDALotos Trefl Gdańsk8
CZEAZS Częstochowa9
OLSIndykpol AZS Olsztyn10
Aiga uparrow inv.svgAwans z I ligi
RADCerrad Czarni Radom1
BIEBBTS Bielsko-Biała2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe

KlubHala sportowaLiczba miejsc siedzących
Asseco Resovia RzeszówHala Podpromie4300
AZS Politechnika WarszawskaArena Ursynów2200
Hala Torwar4800
BBTS Bielsko-BiałaHala Widowiskowo-Sportowa4500
Cerrad Czarni RadomHala sportowa MOSiR2500
Transfer BydgoszczHala Łuczniczka6082
Effector KielceHala Legionów4200
Indykpol AZS OlsztynHala Urania1900
Jastrzębski WęgielHala Widowiskowo-Sportowa3007
Lotos Trefl GdańskErgo Arena11100
PGE Skra BełchatówHala Energia2700
AZS CzęstochowaHala Sportowa Częstochowa6356
ZAKSA Kędzierzyn-KoźleHala Azoty3000

Trenerzy

Aktualni trenerzy
KlubI trenerII trener
Asseco Resovia RzeszówPolska Kowal, AndrzejAndrzej KowalPolska Ogonowski, MarcinMarcin Ogonowski
AZS Politechnika WarszawskaPolska Bednaruk, JakubJakub BednarukPolska Michalczyk, PrzemysławPrzemysław Michalczyk
BBTS Bielsko-BiałaPolska Krebok, WiktorWiktor KrebokPolska Mielnik, MateuszMateusz Mielnik
Cerrad Czarni RadomPolska Prygiel, RobertRobert PrygielPolska Stępień, WojciechWojciech Stępień
Transfer BydgoszczPolska Kardas, MarianMarian KardasPolska Janas, WojciechWojciech Janas
Effector KielcePolska Daszkiewicz, DariuszDariusz DaszkiewiczPolska Makaryk, KrzysztofKrzysztof Makaryk
Indykpol AZS OlsztynPolska Stelmach, KrzysztofKrzysztof StelmachPolska Bańbuła, WojciechWojciech Bańbuła
Jastrzębski WęgielWłochy Bernardi, LorenzoLorenzo BernardiWłochy Caponeri, MassimoMassimo Caponeri
Lotos Trefl GdańskPolska Panas, RadosławRadosław PanasPolska Serafin, WojciechWojciech Serafin
PGE Skra BełchatówHiszpania Falasca, Miguel ÁngelMiguel Ángel FalascaWłochy Storti, FabioFabio Storti
AZS CzęstochowaSłowacja Kardoš, MarekMarek KardošPolska Pudo, WojciechWojciech Pudo
ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePolska Świderski, SebastianSebastian ŚwiderskiPolska Kaczmarczyk, OskarOskar Kaczmarczyk

Zmiany trenerów

Przed początkiem sezonu
KlubByły trenerNowy trener
PGE Skra BełchatówPolska Nawrocki, JacekJacek NawrockiHiszpania Falasca, Miguel ÁngelMiguel Ángel Falasca
Transfer BydgoszczPolska Makowski, PiotrPiotr MakowskiPolska Kardas, MarianMarian Kardas
Lotos Trefl GdańskPolska Luks, DariuszDariusz LuksPolska Panas, RadosławRadosław Panas
Indykpol AZS OlsztynPolska Panas, RadosławRadosław PanasPolska Stelmach, KrzysztofKrzysztof Stelmach
ZAKSA Kędzierzyn-KoźleArgentyna Castellani, DanielDaniel CastellaniPolska Świderski, SebastianSebastian Świderski
Cerrad Czarni RadomPolska Stępień, WojciechWojciech StępieńPolska Prygiel, RobertRobert Prygiel
W trakcie sezonu
KlubByły trenerData odejściaPowód odejściaNowy trener
BBTS Bielsko-BiałaPolska Bułkowski, JanuszJanusz Bułkowski4 lutego 2014rozwiązanie kontraktu[5]Polska Krebok, WiktorWiktor Krebok

Sędziowie

W meczach PlusLigi w sezonie 2013/2014 sędziowało 21 polskich sędziów[6].

Rozgrywki

Faza zasadnicza

Tabela wyników

Gospodarz \ Gość1RZEBEŁJASKEDOLSRADWARKIEBYDGDACZEBIE
Resovia -3:03:23:03:13:03:13:03:13:03:03:0
Skra Bełchatów 3:2-3:13:03:13:03:02:33:03:13:13:0
Jastrzębski Węgiel 3:13:2-2:31:33:23:23:03:03:13:13:1
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:23:12:3-3:03:03:03:12:33:03:13:0
AZS Olsztyn 2:30:30:33:1-1:33:03:13:00:33:03:1
Czarni Radom 0:33:13:00:30:3-3:00:30:33:13:13:0
AZS Politechnika Warszawska 3:10:30:30:33:11:3-3:03:12:33:03:1
Effector Kielce 0:31:31:33:01:33:13:1-1:33:00:33:1
Transfer Bydgoszcz 0:30:30:32:33:11:32:33:0-3:21:33:1
Trefl Gdańsk 0:30:30:31:31:32:31:33:03:1-0:33:0
AZS Częstochowa 0:30:30:31:33:22:31:31:33:20:3-3:2
BBTS Bielsko-Biała 0:30:32:30:30:33:23:11:30:30:33:0-


Źródło: plusliga.pl
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki

Tabela

Lp.DrużynaPktMeczeRodzaj wynikuSetyMałe punkty
MWP3:03:13:22:31:30:3wyg.prz.stos.zdob.str.stos.
1Asseco Resovia Rzeszów5422184133222060193.16189216721.13
2PGE Skra Bełchatów5222175115122157222.59187616161.16
3Jastrzębski Węgiel482217575522157301.9202618221.11
4ZAKSA Kędzierzyn-Koźle472216685321353291.83188117421.08
5Indykpol AZS Olsztyn3522111156025442391.08182218311
6Cerrad Czarni Radom3322111136221838430.88181018720.97
7AZS Politechnika Warszawska282291326124735470.74183219290.95
8Effector Kielce262291335106733460.72176918560.95
9Transfer Bydgoszcz252281433235635490.71183319080.96
10Lotos Trefl Gdańsk222271551126731480.65174518260.96
11AZS Częstochowa162261621317827550.49177719150.93
12BBTS Bielsko-Biała1022319111261119600.32159518690.85

Źródło: plusliga.pl
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     mecze o miejsca 9-12.

Faza play-off

Drabinka

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinały
 
 1Asseco Resovia Rzeszów3333    
 8Effector Kielce0000     
    1Asseco Resovia Rzeszów322333    
    4ZAKSA Kędzierzyn-Koźle233211     
 4ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3333        
 5Indykpol AZS Olsztyn0002       
      1Asseco Resovia Rzeszów0200  
      2PGE Skra Bełchatów3333  
 2PGE Skra Bełchatów3333       
 7AZS Politechnika Warszawska0101        
    2PGE Skra Bełchatów3333       
    3Jastrzębski Węgiel0200      
 3Jastrzębski Węgiel3333        3Jastrzębski Węgiel33323 
 6Cerrad Czarni Radom0000       4ZAKSA Kędzierzyn-Koźle12230 
    5Indykpol AZS Olsztyn233       
    8Effector Kielce002        
       5Indykpol AZS Olsztyn332233
       7AZS Politechnika Warszawska223312
    6Cerrad Czarni Radom002        
   7AZS Politechnika Warszawska233       
     6Cerrad Czarni Radom233 
   8Effector Kielce012 

I runda

Ćwierćfinały

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
08.03.2014Asseco Resovia3:0Effector Kielce25:15, 25:22, 25:15
09.03.2014Asseco Resovia3:0Effector Kielce25:18, 25:18, 25:18
23.03.2014Effector Kielce0:3Asseco Resovia15:25, 18:25, 18:25
08.03.2014PGE Skra Bełchatów3:1AZS Politechnika Warszawska25:17, 20:25, 25:20, 25:20
09.03.2014PGE Skra Bełchatów3:0AZS Politechnika Warszawska26:24, 25:16, 25:15
24.03.2014AZS Politechnika Warszawska1:3PGE Skra Bełchatów23:25, 19:25, 25:21, 21:25
06.03.2014Jastrzębski Węgiel3:0Cerrad Czarni Radom25:15, 25:19, 25:22
07.03.2014Jastrzębski Węgiel3:0Cerrad Czarni Radom28:26, 25:18, 25:18
28.03.2014Cerrad Czarni Radom0:3Jastrzębski Węgiel16:25, 18:25, 19:25
07.03.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:0Indykpol AZS Olsztyn25:19, 25:23, 25:19
08.03.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:0Indykpol AZS Olsztyn25:20, 25:21, 25:19
23.03.2014Indykpol AZS Olsztyn2:3ZAKSA Kędzierzyn-Koźle15:25, 25:20, 25:23, 19:25, 7:15

II runda

Półfinały

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
04.04.2014Asseco Resovia2:3ZAKSA Kędzierzyn-Koźle25:20, 22:25, 25:17, 19:25, 13:15
05.04.2014Asseco Resovia2:3ZAKSA Kędzierzyn-Koźle18:22, 25:18, 20:25, 25:23, 11:15
11.04.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle2:3Asseco Resovia25:16, 27:25, 23:25, 22:25, 10:15
12.04.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle1:3Asseco Resovia18:25, 25:22, 21:25, 21:25
17.04.2014Asseco Resovia3:1ZAKSA Kędzierzyn-Koźle25:19, 17:25, 25:22, 25:21
06.04.2014PGE Skra Bełchatów3:2Jastrzębski Węgiel25:23, 17:25, 23:25, 25:17, 15:11
07.04.2014PGE Skra Bełchatów3:0Jastrzębski Węgiel25:23, 25:20, 25:15
13.04.2014Jastrzębski Węgiel0:3PGE Skra Bełchatów23:25, 18:25, 17:25
Mecze o miejsca 5-8

(do 2 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
05.04.2014Effector Kielce0:3Indykpol AZS Olsztyn23:25, 22:25, 26:28
11.04.2014Indykpol AZS Olsztyn3:2Effector Kielce25:20, 25:21, 20:25, 21:25, 15:11
06.04.2014AZS Politechnika Warszawska3:0Cerrad Czarni Radom27:25, 25:19, 25:21
11.04.2014Cerrad Czarni Radom2:3AZS Politechnika Warszawska25:17, 20:25, 25:20, 23:25, 14:16

III runda

Mecze o 7. miejsce

(do 2 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
17.04.2014Effector Kielce1:3Cerrad Czarni Radom26:28, 25:20, 23:25, 18:25
25.04.2014Cerrad Czarni Radom3:2Effector Kielce24:26, 25:22, 18:25, 25:22, 15:13
Mecze o 5. miejsce

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
18.04.2014Indykpol AZS Olsztyn3:2AZS Politechnika Warszawska25:21, 25:19, 21:25, 24:26, 15:9
19.04.2014Indykpol AZS Olsztyn2:3AZS Politechnika Warszawska25:18, 19:25, 25:20, 17:25, 5:15
26.04.2014AZS Politechnika Warszawska3:2Indykpol AZS Olsztyn23:25, 22:25, 25:22, 25:19, 15:11
27.04.2014AZS Politechnika Warszawska1:3Indykpol AZS Olsztyn21:25, 25:20, 23:25, 18:25
30.04.2014Indykpol AZS Olsztyn3:2AZS Politechnika Warszawska18:25, 25:19, 25:18, 20:25, 18:16
Mecze o 3. miejsce

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
22.04.2014Jastrzębski Węgiel3:2ZAKSA Kędzierzyn-Koźle26:24, 19:25, 25:20, 19:25, 15:12
23.04.2014Jastrzębski Węgiel3:2ZAKSA Kędzierzyn-Koźle25:22, 25:17, 19:25, 24:26, 22:20
26.04.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle3:2Jastrzębski Węgiel22:25, 18:25, 28:26, 25:22, 15:12
27.04.2014ZAKSA Kędzierzyn-Koźle0:3Jastrzębski Węgiel16:25, 20:25, 20:25
Finały

(do 3 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
22.04.2014Asseco Resovia2:3PGE Skra Bełchatów31:29, 20:25, 20:25, 25:22, 12:15
23.04.2014Asseco Resovia0:3PGE Skra Bełchatów24:26, 17:25, 15:25
27.04.2014PGE Skra Bełchatów3:0Asseco Resovia25:17, 25:20, 25:18

Mecze o miejsca 9-12

(do 2 zwycięstw)

DataDrużyna 1WynikDrużyna 2Sety
22.03.2014AZS Częstochowa1:3Transfer Bydgoszcz25:13, 21:25, 18:25, 23:25
05.04.2014Transfer Bydgoszcz3:1AZS Częstochowa25:13, 25:22, 23:25, 25:13
22.03.2014BBTS Bielsko-Biała1:3Lotos Trefl Gdańsk25:20, 18:25, 24:26, 20:25
05.04.2014Lotos Trefl Gdańsk3:0BBTS Bielsko-Biała25:11, 25:17, 25:15

Klasyfikacja

Lp.Drużyna
1PGE Skra Bełchatów Simple gold crown.svg
2Asseco Resovia Rzeszów
3Jastrzębski Węgiel
4ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Simple gold cup.svg
5Indykpol AZS Olsztyn
6AZS Politechnika Warszawska
7Cerrad Czarni Radom
8Effector Kielce
9Transfer Bydgoszcz
10Lotos Trefl Gdańsk
11AZS Częstochowa
12BBTS Bielsko-Biała

     Liga Mistrzów 2014/2015

     Puchar CEV 2014/2015

     Puchar Challenge 2014/2015

Składy drużyn

Transfery

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Volleyball (indoor) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Volleyball (indoor). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Simple gold cup.svg
Złoty puchar
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Italy and Poland.png
Autor: Andreanuc96, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bandiera formata dalle bandiere di Italia e Polonia
Volley-ball andrea bianc 01.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0