Podział administracyjny Łotwy

Podział administracyjny Łotwy 2009-2021
Podział Łotwy na powiaty z zaznaczeniem dotychczasowych gmin, które weszły w ich skład

Łotwa jest państwem unitarnym, w skład którego wchodzą 4 krainy historyczne: Liwonia, Łatgalia, Kurlandia i Semigalia (art. 3 Konstytucji Łotewskiej).

Do 30 czerwca 2009 Łotwa podzielona była na 26 okręgów (rejonów — rajons) i 7 miast wydzielonych (republikas pilsēta). 1 lipca 2009 weszła w życie reforma administracyjna uchwalona 18 grudnia 2008. Reformę tę wprowadzono ustawą Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums. Zgodnie z artykułem 4 ustawy, podział administracyjny kraju ma się składać z trzech rodzajów jednostek: regionów (apriņķis), miast wydzielonych (republikas pilsēta) i powiatów (novads). Zgodnie z art. 5 region jest jednostką nadrzędną grupującą miasta wydzielone i powiaty. Artykuł 8 precyzuje, że novados dzielą się na gminy miejskie (novada pilsēta) i gminy wiejskie (novada pagasts)[1][2].

Zaplanowano dwustopniowe wprowadzenie reformy — 1 lipca 2009 roku wprowadzono podział na 9 miast wydzielonych i 109 powiatów (od 2011 r. jest ich 110), w tym dniu rząd miał przygotować i przekazać do parlamentu projekt podziału kraju na regiony (apriņķis)[3]. Termin przekazania parlamentowi projektu podziału Łotwy na regiony był przesuwany w kolejnych nowelizacjach ustawy — po nowelizacji z 2012 r. jest on określony na 31 grudnia 2013 roku[2].


Łotwa
Godło Łotwy
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Łotwy

Wikiprojekt Polityka

Miasta wydzielone

Lp.Nazwa miastaPowierzchnia
km²
Ludność
os.
Gęstość
os./km²
1Dyneburg72,51048091445,64
2Jēkabpils25,5265731042,08
3Jełgawa60,3655971087,84
4Jurmała99,856054561,66
5Lipawa60,4851211409,29
6Ryga307,27156062329,45
7Rzeżyca17,5355682032,46
8Valmiera18,2274401507,69
9Windawa55,443087777,74

Powiaty

Lp.Nazwa powiatuSiedziba władzPowierzchnia
km²
Ludność
os.
Gęstość
os./km²
1Ādažu novadsĀdaži162,9934257,35
2Aglonas novadsAgłona392,7456111,61
3Aizkraukles novadsAizkraukle102,31008098,53
4Aizputes novadsAizpute640,21051716,43
5Aknīstes novadsAknīste285330311,59
6Alojas novadsAloja630,761529,75
7Alsungas novadsAlsunga19016888,88
8Alūksnes novadsAlūksne1699,81955811,51
9Amatas novadsDrabeši741,863698,59
10Apes novadsApe545,143798,03
11Auces novadsAuce517,8877216,94
12Babītes novadsPiņķi241,7886536,68
13Baldones novadsBaldone179,1550230,72
14Baltinava novadsBaltinava18513877,50
15Balvu novadsBalvi1044,51583415,16
16Bauskas novadsBauska784,92842136,21
17Beverīnas novadsKauguri301,8356711,82
18Brocēnu novadsBrocēni498,5721514,47
19Burtnieku novadsMatīši710,1865712,19
20Carnikavas novadsCarnikava80,2626178,07
21Cēsu novadsKieś171,719977116,35
22Cesvaines novadsCesvaine190,5317216,65
23Ciblas novadsCibla509,434106,69
24Dagdas novadsDagda948,8955910,07
25Daugavpils novadsDyneburg*1877,62873315,30
26Dobeles novadsDobele889,72452127,56
27Dundagas novadsDundaga675,648787,22
28Durbes novadsDurbe320,7348410,86
29Engures novadsSmārde397,9805820,25
30Ērgļu novadsĒrgļi379,535709,41
31Garkalnes novadsRyga (Berģi)*150,5672244,66
32Grobiņas novadsGrobiņa490,21015420,71
33Gulbenes novadsGulbene1876,12554613,62
34Iecavas novadsEkawa311,6984531,59
35Ikšķiles novadsIkšķile132,1834663,18
36Ilūkstes novadsIłukszta647,9923114,25
37Inčukalna novadsInčukalns112,2850475,79
38Jaunjelgavas novadsJaunjelgava68565439,55
39Jaunpiebalgas novadsJaunpiebalga251272110,84
40Jaunpils novadsJaunpils210,2281413,39
41Jēkabpils novadsJēkabpils*90658666,47
42Jelgavas novadsJełgawa*13192727620,68
43Kandavas novadsKandava650,91005715,45
44Kārsavas novadsKārsava628,4712811,34
45Ķeguma novadsĶegums492638612,98
46Ķekavas novadsĶekava270,22094577,52
47Kokneses novadsKoknese360,8609116,88
48Krāslavas novadsKrasław1078,42021718,75
49Krimuldas novadsRagana339,1580317,11
50Krustpils novadsJēkabpils (Krustpils)*812,268278,41
51Kuldīgas novadsKuldīga1756,72743015,61
52Lielvārdes novadsLielvārde225,71146650,80
53Līgatnes novadsLīgatne167,7406324,23
54Limbažu novadsLimbaži1170,91972816,85
55Līvānu novadsLīvāni624,61429222,88
56Lubānas novadsLubāna346,928818,30
57Ludzas novadsLucyn964,81598616,57
58Madonas novadsMadona2153,42811013,05
59Mālpils novadsMālpils220,9410318,57
60Mārupes novadsMārupe103,913958134,34
61Mazsalacas novadsMazsalaca417,940429,67
62Mērsraga novadsMērsrags109,0183216,8
63Naukšēnu novadsNaukšēni280,623168,25
64Neretas novadsNereta645,544256,86
65Nīcas novadsNīca350,8388611,08
66Ogres novadsOgre993,43911739,38
67Olaines novadsOlaine296,32008567,79
68Ozolnieku novadsOzolnieki286,21023735,77
69Pārgaujas novadsStalbe487,545029,23
70Pāvilostas novadsPāvilosta515,232566,32
71Pļaviņu novadsPļaviņas376,8644717,11
72Preiļu novadsPreiļi365,31197332,78
73Priekules novadsPriekule519,7668712,87
74Priekuļu novadsPriekuļi301,8955031,64
75Raunas novadsRauna309,1411213,30
76Rēzeknes novadsRzeżyca*2524,13213012,73
77Riebiņu novadsRiebiņi631,3633110,03
78Rojas novadsRoja200,5441231,1
79Ropažu novadsRopaži322683221,22
80Rucavas novadsRucava448,620134,49
81Rugāju novadsRugāji51226795,23
82Rūjienas novadsRūjiena352,2625217,75
83Rundāles novadsPilsrundāle231,1438418,97
84Salacgrīvas novadsSalacgrīva637,6958115,03
85Salas novadsSala318,1441513,88
86Salaspils novadsSalaspils126,922810179,75
87Saldus novadsSaldus1683,32891517,18
88Saulkrastu novadsSaulkrasti47,76082127,51
89Sējas novadsMurjāņi227,9246410,81
90Siguldas novadsSigulda359,91757948,84
91Skrīveru novadsSkrīveri105,4411739,06
92Skrundas novadsSkrunda553,2605710,95
93Smiltenes novadsSmiltene9491437615,15
94Stopiņi novadsUlbroka53,59577179,01
95Strenču novadsStrenči376427711,38
96Talsu novadsTalsi1763,23487119,78
97Tērvetes novadsTērvete223,9417318,64
98Tukuma novadsTukums1198,13360828,05
99Vaiņodes novadsVaiņode307,329769,68
100Valkas novadsValka910,31067811,73
101Valmieras novadsKocēni498,1703114,12
102Varakļānu novadsVarakļāni279394114,13
103Vārkavas novadsVecvārkava288,924128,35
104Vecpiebalgas novadsVecpiebalga542,547768,80
105Vecumnieku novadsVecumnieki844991011,74
106Ventspils novadsWindawa*2462,3137865,60
107Viesītes novadsViesīte650,547057,23
108Viļakas novadsViļaka639,7654510,23
109Viļānu novadsViļāni284,9724325,42
110Zilupes novadsZilupe308,9379912,30

Siedziby powiatów znajdujące się poza obszarem powiatu oznaczono gwiazdką (*).

Dane statystyczne na 1 lipca 2009 za GeoHive[4].

Dane o ludności Mērsraga novads i Rojas novads przytoczone na 1 lipca 2010.

Zobacz też

Przypisy

  1. Latviešu-poļu vārdnīca : apmēram 48 000 šķirkļu = Słownik łotewsko-polski : około 48 000 haseł / [Justyna Bociek ... [u.c.] ; rediģējis, papildinājis un izdošanai sagatavojis Alberts Sarkanis]. - Rīga : Zvaigzne ABC, 2011 : (Jelgavas tipogrāfija). - 1551 lpp. ; 25 cm. - Teksts latviešu un poļu val. ​ISBN 978-9934-0-1114-6
  2. a b Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, wersja ujednolicona na 1 stycznia 2012 r.
  3. Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, wersja pierwotna z 31 grudnia 2008 r. oraz oficjalne tłumaczenie na język angielski: Law On Administrative Territories and Populated Areas
  4. Powierzchnia i ludność powiatów Łotwy, stan 1 lipca 2009. Johan van der Heyden. GeoHive: Global Statistics.. [dostęp 9 marca 2017]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 marca 2017)].

Media użyte na tej stronie

Ambox outdated serious.svg
An outdated clock with a serious icon
LocationEurope.png
World map depicting Europe.
Latvijas novadi un pagasti.png
(c) ​Wikipedia user Kikos, CC-BY-SA-3.0
Administrative divisions of Latvia 2009
Latvijas novadi (krāsās).png
(c) ​Wikipedia user Kikos, CC-BY-SA-3.0
Administrative divisions of Latvia 2009