Portal:Architektura/Wybrany artykuł/archiwum

Burj Dubaj w budowie

Burj Dubai (ar. برج دبي trl. Burğ Dubayy, trb. Burdż Dubaj pol. "Wieża Dubajska") – wieżowiec budowany w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Wysokość budynku utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy, choć nieoficjalnie szacuje się, że wynosić będzie 808 lub 818 metrów, ale, według budowniczych, może ulec zmianie, jeśli zajdzie taka potrzeba (tytuł najwyższego budynku zostanie zagrożony przez konkurentów). Nieznana jest liczba kondygnacji, choć oczekuje się, że budynek będzie posiadał od 160 do 189 pięter (na drugą z liczb wskazują zdjęcia panelu sterującego windy na oficjalnej stronie wieży). Budowa rozpoczęła się 15 kwietnia 2005 roku. Obecnie (choć nieukończony) jest najwyższym wieżowcem na świecie (tytuł ten odebrał 21 lipca 2007 Taipei 101, położonemu w stolicy Tajwanu drapaczowi o wysokości 509,2 metrów).Katedra w Magdeburgu

Katedra p.w. Św. Katarzyny i Św. Maurycego w Magdeburgu (niem. Dom zu Magdeburg St. Mauritius und Katharina) - wczesnogotycka katedra, znajdująca się w Magdeburgu.

Zbudowany niemal w całości z kamienia zespół katedralny tworzy katedra i przylegający od południa zespół zabudowań monasterium kanonickiego, skupiony wokół czworobocznego wirydarza. Katedra to gotycka trójnawowa bazylika, orientowana, składa się z wielobocznie zamkniętego dwuprzęsłowego prezbiterium z obejściem, ponad którym znajduje się empora - korytarz biskupi, transeptem i pięcioprzęsłowym korpusem nawowym zamkniętym masywem wieżowym.

Przeczytaj cały artykuł...Plan Twierdzy Zamość z 2 połowy XVII w.

Twierdza Zamośćfortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 15791618 na polecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swojej historii przeszła 5 oblężeń. Pierwszym z nich była obrona przed wojskami kozacko-tatarskimi w czasie powstania Chmielnickiego. Kolejne to oblężenie szwedzkie z 1656 i wojsk Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich w 1809 roku. Najdłuższym, trwającym aż 10 miesięcy, było rosyjskie oblężenie w 1813 roku. Po raz ostatni Zamość bronił się w czasie powstania listopadowego, kiedy to jako ostatni punkt oporu uległ Rosjanom. Forteca została zdobyta szturmem tylko raz, przez wojska polskie, w 1809 r. Zlikwidowana została w 1866 roku.

Przeczytaj cały artykuł...

Media użyte na tej stronie

Twierdza zamoscplan.JPG
Plan of Zamosc Fortress from mid-17th century
Plan Twierdzy Zamość z drugiej połowy XVII w.
Burj Dubai Under Construction on 13 November 2007.jpg
Autor: Imre Solt, Licencja: CC-BY-SA-3.0
This is a photo showing the construction of the Burj Dubai, located in Downtown Dubai in Dubai, United Arab Emirates, on 13 November 2007. The building to the right is apart of the Old Town, a discrict in Downtown Dubai.
DomzuMagdeburg.jpg
Autor: InaHinners, Licencja: CC BY-SA 2.5
MagdeburgerDom