Unia polsko-litewska

Unia polsko-litewska za panowania Jadwigi (1385-1389) i Jagiełły (1385–1434)
Wschodnie ziemie unii polsko-litewskiej w XV wieku, pogranicze litewsko-moskiewskie
Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie przed unią lubelską (1561)
Rzeczpospolita Obojga Narodów ok. 1635

Unia polsko-litewska – związek Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zapoczątkowany unią w Krewie w 1385 roku, potwierdzany w kolejnych aktach unii i wspólną osobą władcy, wzmocniony aktem unii lubelskiej w 1569 roku, tworzącym wspólne państwo Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Realnie istniał do 1795.

Przyczyny utworzenia

Główną przyczyną utworzenia unii było zagrożenie ze strony krzyżackiej oraz fakt, że Ludwik Węgierski nie pozostawił męskiego potomka. Ludwik chciał pozostawić polski tron swojej córce, ale w tradycji Polski kobieta nie mogła zasiadać na tronie. Nadał więc w 1374 roku polskiej szlachcie przywilej koszycki, stanowiący, że król nie mógł nakładać na nią nowych podatków bez jej zgody. W zamian szlachta zgodziła się na objęcie tronu przez jedną z jego córek (Katarzynę, Marię albo Jadwigę). Ostatecznie koronacja Jadwigi odbyła się w 1384 roku, głównie z powodu jej matki, Elżbiety Bośniaczki, która długo zwlekała z wysłaniem jej do Polski z uwagi na jej młody wiek. Tak długie bezkrólewie wywołało oburzenie magnatów małopolskich, którzy nieustannie grozili, że odmówią Jadwidze prawa do tronu jeśli nie stawi się na koronację. Były to jednak czcze groźby, których ostatecznie nie spełniono. Według Oskara Haleckiego główną przesłanką do zawarcia unii i utworzenia federacji polsko-litewskiej było uniknięcie konfrontacji zbrojnej obu państw na ziemiach ruskich, do których oba rościły swoje pretensje[1].

Kalendarium

Obraz upamiętniający unię w Krewie

Zobacz też

Przypisy

  1. Oskar Halecki, Dzieje unii jagiellońskiej w wiekach średnich, t. I, Kraków 1919, s. 53–54.
  2. a b Andrzej Nowak, „Dzieje Polski”, tom III, 2017.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Poland and Lithuania in 1561.PNG
Autor: User:Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk based on layers of user:Halibutt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Poland and Lithuania in 1561
Rzeczpospolita voivodships.png
Autor: Halibutt, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mapa przedstawiająca Rzeczpospolitą Obojga Narodów (czyli Koronę i Wielkie Księstwo Litewskie). Nazwy jednostek administracyjnych (województw, etc.) są przedstawione w języku polskim.
Polska 1386 - 1434.png
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa Polski za panowania Władysława II Jagiełły (1386 - 1434).
Wschod rzeczpospolita.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY 3.0
Wschodnie ziemie unii polsko-litewskiej w XV wieku, wykonane na podstawie mapy dołączonej do: Jan Natanson-Leski, Dzieje granicy wschodniej Rzeczypospolitej. Cz. 1, Granica moskiewska w epoce jagiellońskiej, Lwów, Warszawa 1922