Ławr (Szkurła)

Ławr (Szkurła)
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 stycznia 1928
Ladomirová

Data i miejsce śmierci

16 marca 2008
Jordanville

Miejsce pochówku

Monaster Trójcy Świętej w Jordanville

Pierwszy Hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji
Okres sprawowania

2001–2008

Biskup wschodnioamerykański i nowojorski
Okres sprawowania

2001–2008

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Śluby zakonne

1948

Prezbiterat

27 czerwca 1954

Chirotonia biskupia

13 sierpnia 1967

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

13 sierpnia 1967

Konsekrator

Filaret (Wozniesienski)

Współkonsekratorzy

Nikon (Rklicki), Awerkiusz (Tauszew), Cyryl (Jonczew), Antoni (Miedwiediew)

Ławr, imię świeckie Wasilij Michajłowicz Szkurła (ur. 1 stycznia 1928 w Ladomirovej, zm. 16 marca 2008 w Jordanville) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, od października 2001 jako pierwszy hierarcha z tytułem biskupa wschodnioamerykańskiego i nowojorskiego.

17 maja 2007 jako przedstawiciel podległych mu struktur wziął udział w uroczystościach zjednoczenia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji z patriarchatem moskiewskim, w rezultacie czego został również członkiem soboru biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Urodził się w głęboko religijnej chłopskiej rodzinie rusińskiej. Mając 11 lat zgłosił się, za zgodą ojca, do przełożonego monasteru św. Hioba Poczajowskiego w rodzinnej miejscowości, z prośbą o przyjęcie jako nowicjusz. Zamieszkał w monasterze, jednak ze względu na brak wykształcenia nie mógł złożyć ślubów i zostać formalnie członkiem wspólnoty. Przełożonym klasztoru był późniejszy biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, Witalis (Maksimienko). W 1944, uciekając przed Armią Czerwoną, Wasilij razem z mnichami udał się do Bratysławy, a stamtąd do Niemiec i Szwajcarii, a następnie do Jordanville w USA. Otrzymał obywatelstwo amerykańskie i w 1948 złożył śluby zakonne w monasterze Trójcy Świętej w Jordanville.

27 czerwca 1954 otrzymał święcenia kapłańskie po ukończeniu seminarium duchownego Św. Trójcy w Jordanville, gdzie zaczął prowadzić wykłady z dziedziny patrologii i Starego Testamentu. W 1966 otrzymał godność archimandryty. W 1967 został biskupem Manhattanu, w 1976 wspólnota zakonników monasteru Św. Trójcy wybrała go nowym przełożonym, które stanowisko łączył z katedrą biskupa troicko-syrakuskiego. 20 października 1981 Synod Biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji podniósł go do godności arcybiskupa i nadał prawo noszenia brylantowego krzyża na kłobuku.

W 2001 otrzymał tytuł pierwszego hierarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji razem z urzędem metropolity wschodnioamerykańskiego i nowojorskiego po odejściu na emeryturę metropolity Witalisa. Na zaproszenie patriarchy Moskwy Aleksego II i prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina podjął rozmowy z patriarchą Moskwy w sprawie zjednoczenia obydwu struktur kościelnych[1][2]. 17 maja 2007 po uroczystym nabożeństwie w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie podpisał akt zjednoczenia obydwu Cerkwi[3].

Zmarł w monasterze Św. Trójcy w Jordanville 16 marca 2008 i został w nim pochowany[4].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Metropolitan Laurus.jpg
Autor: Иерей Максим Массалитин from Зеленоград, Москва, Россия, Licencja: CC BY-SA 2.0
Metropolitan Laurus in the residence of Patriarch of Moscow and All Russia in Peredelkino (Moscow), February 28, 2008.