Portal:Technika

Technika w polskojęzycznej Wikipedii

Ta strona to portal dla osób zainteresowanych techniką,
umożliwiający łatwiejszy dostęp do zagadnień związanych z tymi zagadnieniami w polskojęzycznej Wikipedii.

W tym portalu prezentujemy wybrane zagadnienia dotyczące techniki. Niektóre obszary wiedzy (np. dotyczące górnictwa, energetyki) nie zostały zaprezentowane w postaci zbiorczych portali, ale można je znaleźć w ogólnej kategorii dotyczącej techniki. Jeżeli uważasz, że brakuje jakiejś dziedziny wiedzy, albo chciałbyś pomóc w opiece nad którymś z portali, zapraszamy na stronę dyskusji.

Po prawej stronie znajdują się kategorie poszczególnych dziedzin wiedzy. Zaprezentowane zostały też wyróżnione, głównie ze względu na jakość, artykuły oraz ilustracje.


Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc, szanowny czytelniku, w rozwijaniu haseł związanych z poniżej przedstawionymi dziedzinami. Przy każdej z nich zamieściliśmy odpowiednie strony odnoszące się do współpracy. Zapraszamy także do wikiprojektów.

Kategoria główna:
 Technika

Project.svg    Wikiprojekt:Technika

Portale szczegółowe:
ArchitekturaCerkwieSynagogi
ElektronikaTelefony komórkoweTelewizja cyfrowa
InformatykaInternetStrony wwwLinux
TransportMotoryzacjaTransport szynowyKomunikacja miejskaŻeglugaLotnictwoAstronautyka
Technika wojskowaOkręty
PożarnictwoModelarstwoGry komputerowe
  Architektura
Wybrany artykuł
Reichstag w Berlinie, widok od strony zachodniej

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie (niem. Reichstagsgebäude) – od 1999 siedziba niemieckiego parlamentu – Bundestagu. Od 1994 miejsce obrad Zgromadzenia Narodowego (niem. Bundesversammlung), które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta (niem. Bundespräsident). Gmach znajduje się w dzielnicy Berlin-Mitte.

Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Do 1918 obradował tu parlament II Rzeszy Niemieckiej. W latach 1919–1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach został poważnie uszkodzony wskutek pożaru w 1933 oraz w wyniku działań wojennych. Odbudowany w zmodernizowanej formie w latach 60. XX w. przez Paula Baumgartena, przebudowany po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991–1999 według projektu Normana Fostera.

Przeczytaj cały artykuł | Archiwum

Portal grey.png    Portal:Architektura
Portale architektoniczne:
CerkwieSynagogi

Polecamy artykuły:

    Medalowe artykuły:
Wikimedal.png

Stary Cmentarz Żydowski w Cieszynie · Muzeum w Bielsku-Białej - Zamek książąt Sułkowskich · cmentarz żydowski w Skwierzynie · zamek Chojnik · zamek w Rzeszowie · kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie · Twierdza Zamość · katedra bazylejska · Theatre Royal przy Drury Lane · Wielka Synagoga w Warszawie · Twierdza Modlin · opactwo cystersów w Sulejowie · Pomnik Ofiar Czerwca 1956 · Abbey Theatre · synagoga Remuh w Krakowie · Alkazar w Madrycie · pałac Buen Retiro · Twierdza Grudziądz · Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu · Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie · kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego w Raciborzu · Monaster Świętego Ducha w Wilnie · Sobór Metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie · Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie;

Dobre Artykuły:

  • Architektura i miejsca: Budynek grodu starościńskiego w BieczuFort GW XIII „San Rideau”Cmentarz jeniecki w Pile-LeszkowieRatusz w Bielsku-BiałejHistoria architektury TrzebiatowaHotel RjugjongNowa Oranżeria (Sanssouci)Świątynia Miłosierdzia i Miłości w PłockuZamek w RaciborzuKościół pielgrzymkowy w WiesGrobowiec antypapieża Jana XXIIIKatedra Świętego Ducha w Warszawie
    • Synagogi: Nowa synagoga w Ostrowie WielkopolskimSynagoga Stara w KrakowieSynagoga Chewra Lomdei Misznajot w OświęcimiuNowa Synagoga w LesznieStara Synagoga w PińczowieSynagoga im. Małżonków Nożyków w WarszawieNowa Synagoga w PoznaniuSynagoga w BobowejSynagoga Tempel w KrakowieSynagoga Wysoka w KrakowieSynagoga Izaaka Jakubowicza w KrakowieSynagoga w Warszawie (ul. Targowa 50/52)Synagoga w Jeszywas Chachmej LublinSynagoga Poppera w KrakowieSynagoga Maharszala w LublinieSynagoga w RymanowieSynagoga w MiędzyrzeczuSynagoga Chewra Nosim w LublinieSynagoga w Dąbrowie Tarnowskiej
    • Cerkwie: Malowane cerkwie północnej MołdawiiCerkiew św. Michała Archanioła w WarszawieCerkiew św. Jana Klimaka w WarszawieCerkiew św. Olgi w Warszawie
    • Pomniki: Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w WarszawiePomnik Trójcy Świętej w Lądku-ZdrojuPomnik Josepha von Eichendorffa w Raciborzu
    • Muzea: Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” w Porębie WielkiejMuzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Project.svg    Wikiprojekt:Architektura

Wikiprojekty związane z architekturą:

Cmentarze żydowskie w PolsceSynagogi w PolsceWawel

    W siostrzanych projektach:   Wikicytaty   · Wikiźródła   · Wikisłownik   · Wikinews
      Najnowsze artykuły
Kategorie
Kategorie haseł architektonicznych:
Architektura według funkcji
Architektura według położenia geograficznego
Architektura według stylu
Architektura według twórców
Listy związane z architekturą
Architekci
Architektura drewniana
Architektura krajobrazu
Architektura wnętrz
Biura architektoniczne
Bóstwa architektury i budownictwa
Budynki i budowle
Czasopisma architektoniczne
Historia architektury
Konkursy architektoniczne
Muzea architektury
Nagrody architektoniczne
Organizacje architektoniczne
Porządki architektoniczne
Teoria architektury
Wikiprojekty związane z architekturą
Wydziały architektury i budownictwa
  Elektronika
Wybrany artykuł

Laser - nazwa utworzona jako akronim od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Jest to generator światła, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Otrzymywane światło ma charakterystyczne właściwości, trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych typach źródeł światła, mianowicie: bardzo małą szerokość linii emisyjnej, co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym obszarze widma. W laserach łatwo uzyskać wiązkę spolaryzowaną, spójną w czasie i przestrzeni oraz o bardzo małej rozbieżności. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie oraz szybkie narastanie impulsu.

Zasada działania

Zasadniczymi częściami lasera są: ośrodek czynny, rezonator optyczny, układ pompujący. Układ pompujący dostarcza energii do ośrodka czynnego, w ośrodku czynnym w odpowiednich warunkach zachodzi akcja laserowa, czyli kwantowe wzmacnianie (powielanie) fotonów, a układ optyczny umożliwia wybranie odpowiednich fotonów.

więcej...

Portal grey.png    Portal:Elektronika
Portale związane z elektroniką:
Telefony komórkoweTelewizja cyfrowa


Polecamy artykuły:

    Medalowe artykuły:
Belweder (telewizor) · GSM · GPRS · EDGE · Skaningowy mikroskop tunelowy

    Dobre Artykuły: brak


    W siostrzanych projektach:   Wikicytaty   · Wikiźródła   · Wikisłownik   · Wikinews
      Najnowsze artykuły
Kategorie
Kategorie z dziedziny elektroniki:
Akustoelektronika
Ciekłe kryształy
Elektroakustyka
Elektronika w Polsce
Energoelektronika
Historia elektroniki
Inżynierowie elektronicy
Moc elektryczna
Napięcie elektryczne
Optoelektronika
Półprzewodniki
Prąd elektryczny
Przedsiębiorstwa elektroniczne
Przetwarzanie sygnałów
Rysunek techniczny elektryczny
Symulacja układów elektronicznych
Systemy i urządzenia elektroniczne
Technologia cyfrowa
Telekomunikacja
Teoria obwodów
Walka elektroniczna
Wydawnictwa związane z elektroniką
Źródła prądu
Project.svg    Wikiprojekt:Elektronika
Wikiprojekty związane z elektroniką:
Telefony komórkoweRadio


Zapraszamy do współpracy:

wikipedyści znający terminologię stosowaną w elektronice   · brakujące hasła z dotyczące elektroniki   · ilustracje do użycia w artykułach   · ostatnio edytowane hasła   · artykuły wymagające weryfikacji

  Informatyka
Wybrany artykuł

Athlon to marka handlowa serii różnych mikroprocesorów bazujących na architekturze x86, zaprojektowanych i produkowanych przez firmę AMD. Nazwa Athlon pierwotnie używana była jako oznaczenie siódmej generacji procesorów z rodziny x86 produkowanych przez AMD. Firma pozostawiła jednak tę samą nazwę dla własnych procesorów ósmej generacji – Athlon 64, korzystających z architektury AMD64. Nazwa pochodzi z angielskiej pisowni greckiego słowa αθλο, które można przetłumaczyć jako wyczyn. Następcą procesorów Athlon jest AMD Phenom.

Richard Stallman (znany też jako rms), na zdjęciu jako Święty IGNUcy. Richard Stallman jest jednym z twórców idei wolnego oprogramowania, założycielem Free Software Foundation oraz projektu GNU mającego na celu stworzenie wolnego systemu operacyjnego, kluczowy twórca wielu jego komponentów: Emacsa, GCC, GDB. Ze względu na swoje zaangażowanie często jest żartobliwie nazywany Świętym IGNUcym, zaś zgromadzona wokół niego społeczność – Kościołem Emacsa.

Haiku (dawniej OpenBeOS) – system operacyjny oparty na jądrze NewOS na licencji X11 (MIT), którego celem jest odtworzenie platformy BeOS i pełna zgodność z BeOS R5. Projekt powstał jako OpenBeOS w 2001 roku po wykupieniu firmy Be, Inc, twórcy BeOS-a przez firmę Palm, Inc i ogłoszeniu zaprzestania prac nad systemem.


Portal grey.png    Portal:Informatyka
Portale związane z informatyką:
Internet · Google
Strony www · Linux
Polecamy artykuły:

    Medalowe artykuły:
Bezpieczeństwo teleinformatyczne · Algorytm Earleya · Obliczenia równoległe · Szyfr Cezara · Enigma

    Dobre Artykuły:
GNUHistmagFiltr rodzinny
   

W siostrzanych projektach:   Wikicytaty   · Wikisłownik   · Wikinews   · Wikiźródła
      Najnowsze artykuły
Kategorie
Kategorie haseł dotyczących Informatyka:
Listy związane z informatyką
Algorytmika
Architektura komputerów
Automatyzacja
Bezpieczeństwo komputerowe
Bioinformatyka
Budowa systemu operacyjnego
Cybernetyka
Czasopisma informatyczne
Dane
Grafika komputerowa
Historia informatyki
Informatyka kwantowa
Informatyka medyczna
Informatyka prawnicza
Interakcja człowieka z komputerem
Inżynieria komputerowa
Inżynieria oprogramowania
Języki komputerowe
Komputerowe reprezentacje danych
Maszyny liczące
Obliczenia równoległe
Oprogramowanie
Programowanie komputerów
Robotyka
Sieci komputerowe
Socjoinformatyka
Społeczność informatyczna
Sprzęt komputerowy
Standardy informatyczne
Systemy informacyjne
Systemy informatyczne
Sztuczna inteligencja
Technologia informatyczna
Teoria grafów
Teoria informacji
Teoria obliczeń
Teoria sterowania
Zastosowania technologii informatycznych
Project.svg    Wikiprojekt:Informatyka
Wikiprojekty związane z informatyką i oprogramowaniem: FOSS · Google · Microsoft Windows · XML


Zapraszamy do współpracy:

  Transport
Wybrany artykuł

Ił-2 (ros. Ил-2) – radziecki samolot szturmowy (ros. Штурмовик) z czasów II wojny światowej, zaprojektowany przez Siergieja Iljuszyna.

Samolot brał udział we wszystkich kampaniach wielkiej wojny ojczyźnianej oraz w wojnie z Japonią. Powstało 36 183 egzemplarzy, co czyni go najpopularniejszym samolotem wojskowym, a także trzecim najliczniej produkowanym płatowcem w historii lotnictwa. Przez wielu Ił-2 uważany jest za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej.

Przeczytaj cały artykuł | Archiwum

Portal grey.png    Portal:Transport
Portale związane z transportem:
Motoryzacja · Transport szynowy · Żegluga
Lotnictwo · Astronautyka

Polecamy artykuły:

    Medalowe artykuły:
MS Achille Lauro · TGV · trzecia szyna · gazowiec · katastrofa promu Challenger · katastrofa kolejowa pod Otłoczynem · El Al · katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim · Talbot Tagora · Archeologia lotnicza

    Dobre Artykuły:
Dworzec kolejowyKościerzyna (stacja kolejowa)Lipusz (stacja kolejowa)Winda kosmicznaSyrena (samochód)Porsche 944Maserati MC12Citroën AmiBrabham BT19FSO PolonezFSO WarszawaFiat AutomóveisTrolejbusy w GdyniTramwaje w BrnieMetro w TokioKTM-19Katastrofa kolejowa w ReptowieKatastrofa lotu Air France 296Clifton Suspension Bridgeport morski Szczecin • Wagony: MBxd2Bhp1Aw


    W siostrzanych projektach:   Wikicytaty   · Wikiźródła  · Wikisłownik   · Wikinews

      Najnowsze artykuły
Kategorie
Kategorie haseł dotyczących Transport:
Transport według kontynentów
Transport według miast
Transport według państw
Listy związane z transportem
Astronautyka
Bóstwa transportu
Ekonomia transportu
Historia transportu
INSPIRE
Logistyka
Lotnictwo
Medycyna transportu
Ministrowie transportu
Nawigacja
Obiekty transportowe
Polscy kierowcy transportowi
Prawo transportowe
Producenci sprzętu transportowego
Przedsiębiorstwa transportowe
Publiczny transport zbiorowy
Szlaki
Środki transportu
Transport lądowy
Żegluga
Project.svg    Wikiprojekty związane z transportem:
Drogi i autostrady · Transport szynowy · Żegluga · Lotnictwo · Astronautyka

Zapraszamy do współpracy:

  Technika wojskowa
Wybrany artykuł

Vickers E (Vickers Mark E, Vickers 6-Ton)czołg lekki z okresu międzywojennego, produkowany przez brytyjską firmę Vickers na eksport do wielu krajów świata. Była to jedna z bardziej znaczących konstrukcji czołgów w historii rozwoju tej broni – przed II wojną światową był najszerzej rozpowszechnionym typem czołgu na świecie po czołgu Renault FT-17; dał też początek czołgom T-26 i 7TP. Czołgi te używane były też w Wojsku Polskim.

Archiwum artykułów na medal...

Portal grey.png    Portal:Wojsko · Portal:Okręty

Polecamy artykuły:

    Medalowe artykuły:
krążowniki lekkie typu K · torpedownia · okręty projektu 1241 · niszczyciel rakietowy · Huáscar (1865) · alianckie środki desantowe w II wojnie światowej · krążowniki lotnicze projektu 1143 · USS Wisconsin (BB-64) · HMS Warspite (1913) · artyleria okrętowa · uzbrojenie pancerników typu Iowa · niszczyciele projektu 56 · niszczyciele rakietowe projektu 61 · pancerniki typu Iowa · niszczyciele typu Tribal (1936) · HMS Royal Oak (1914) · USS Missouri (BB-63) · Retwizan · okręty podwodne typu Seawolf · USS Albacore (AGSS-569) · UGM-133 Trident II D-5 · Douglas XB-42 Mixmaster · Nakajima J1N · North American F-86 Sabre · North American P-51 Mustang · MiG-3 · General Dynamics F-111 · katastrofa B-52 w bazie Fairchild · McDonnell Douglas F-4 Phantom II · Hawker Hunter · Eurofighter Typhoon · karabin Krag-Jørgensen · Vickers E · Panzerkampfwagen IV · Schrapnellmine 35 · karabin Jarmann M1884 · MIM-104 Patriot · Enigma · Able Archer 83
    Dobre Artykuły:
SS „Enterprise” (CV-6)CSS „Albemarle”USS „Nicholas” (DD-449)USS „Illinois” (BB-65)USS „Kentucky” (BB-66)HMS Ark Royal (1937)USS „Freedom” (LCS-1)Amerykańskie i radzieckie morskie systemy balistyczne • „Yakumo” • „Azuma” • USS „Freedom” (ID-3024)U-754Okręty podwodne typu OhioUSS „Porter” (DD-59)NisshinKasuga (1902)USS Mercy (AH-4)Niszczyciele rakietowe projektu 57Krążowniki lekkie typu SwietłanaKrasnyj KrymOkręty podwodne typu SkipjackKarabin KammerladerFolland GnatKarabin przeciwpancerny PTRDCasspirNabój Raufoss NM140 MPPanzerkampfwagen IPhalanx CIWS122 mm haubica wz. 1938 (M-30)pocisk balistycznyRSD-10 Pionier

    W siostrzanych projektach:   Wikicytaty   · Wikisłownik   · Wikinews   · Wikiźródła
      Najnowsze artykuły
Kategorie
Kategorie z dziedziny techniki wojskowej:
Architektura wojskowa
Konstruktorzy broni
Pirotechnika
Przedsiębiorstwa zbrojeniowe
Sprzęt wojskowy
Targi przemysłu obronnego
Walka elektroniczna
Project.svg    Wikiprojekt:Militaria

Zapraszamy do współpracy:

Media użyte na tej stronie

P At sign.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
P Pisa.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
A P icon with Pisa Tower
Il2 sturmovik.jpg
An Ilyushin Il-2 Sturmovik ground attack aircraft.
P military red.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
P icon for portal in pl wiki
Athlon XPM 2400l.jpg
Autor: User Berkut, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Athlon XP Mobile "Barton" 2400+
NicoBZH - Richard Stallman (by-sa) (2).jpg
Autor: NicoBZH from Saint Etienne - Loire, France, Licencja: CC BY-SA 2.0
Richard Stallman - confe?rence sur le libre a? la biennale du design de Saint Etienne
Vickers E.jpg
Czołg lekki Vickers E Wojska Polskiego. Zdjęcie publikowane w: Leszek Komuda, "Polski czołg lekki 7TP", TBiU No.21, Warszawa (1973?). Fotografia Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii.
Haiku 2008-02-19.png
Autor: Screenshot: KAMiKAZOW
Haiku: Contributors, Licencja: MIT
Haiku as of February 19, 2008
Portal grey.png
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals. It's in 150x150px size. Made by myself.
Watt7783 color.png
Watt steam engine.
P cartesian graph.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
P military red1.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
P icon for portal in pl wiki
P train.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0