Świnoujście

Świnoujście
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Widok z przeprawy promowej na centrum miasta
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Data założenia

1743

Prawa miejskie

1765

Prezydent

Janusz Żmurkiewicz

Powierzchnia

197,23 km²

Wysokość

5 m n.p.m.

Populacja (30.06.2021)
• liczba ludności
• gęstość


40 696[1]
206,3 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 91

Kod pocztowy

72-600 do 72-612

Tablice rejestracyjne

ZSW

Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Świnoujście”
Położenie na mapie Polski
Ziemia53°54′28″N 14°14′51″E/53,907778 14,247500
TERC (TERYT)

3263011

SIMC

0979722

Hasło promocyjne: Świnoujście – kraina 44 wysp
Urząd miejski
ul. Wojska Polskiego 1/5
72-600 Świnoujście
Strona internetowa
BIP

Świnoujście (niem. Swinemünde[2]) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju, w województwie zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem, położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) wyspach i wysepkach. Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Świnoujście liczyło 40 696 mieszkańców[1] i było pod względem liczby ludności piątym (po Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie oraz Kołobrzegu) miastem w województwie zachodniopomorskim[3]. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 9. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, w wyniku czego miasto jest jednym z największych pod względem obszaru miast Polski. Miasto systematycznie powiększa swoją powierzchnię w wyniku sztormów oraz pogłębiania portu i toru wodnego. Według danych geodezyjnych z 30.03.2017 roku powierzchnia miasta wynosi 19 999,8 ha, czyli niemal 200 km².

Położenie

Mapa okolic Świnoujścia
Świnoujście nocą
Plac Wolności latem

Miasto położone jest nad cieśniną Świną, która w północnej jego części łączy się z Morzem Bałtyckim, a południowej z Zalewem Szczecińskim. Leży na trzech zamieszkanych wyspach: Uznam (35 712 mieszkańców w 2010 r.[4]), Wolin (4317 mieszkańców[4]), Karsibór (703 mieszkańców[4]) oraz na 41 mniejszych niezamieszkanych wyspach. Świnoujście znajduje się w północno-zachodnim krańcu woj. zachodniopomorskiego (o współrzędnych 53°54′N 14°14′E/53,900000 14,233333). Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia gminy miejskiej wynosi 197,23 km²[5]. Co roku powierzchnia miasta powiększa się poprzez nanoszenie piasku na plaży przez prądy morskie[6]. Piaski osadzające się przy brzegu, spowodowały, że linia brzegowa, w ciągu ostatnich 200 lat, przesunęła się o 1,5 km[7]. Obecnie plaża w najszerszym odcinku ma 200 metrów, dzięki czemu plaża w Świnoujściu jest najszerszą plażą w Polsce[8].

Części miasta Świnoujścia na wyspach
WyspaCzęści miasta[9]
UznamPłachcin, Smogorze, Śpikorz, Śródmieście, Ulno, Paprotno, os. Posejdon, Dzielnica Nadmorska
WolinChorzelin, Czajczyn, Grębice, Klicz, Kwarantanna, Lubiewo (leśniczówka), Łunowo, Ognica, Przytór, Warszów
KarsibórBożyce, Dalimierz, Karsibór, Osiecze

Między wyspami Uznam i Wolin istnieje stałe i bezpłatne połączenie promowe, a wyspy Wolin i Karsibór są połączone Mostem Piastowskim.

Świnoujście graniczy z gminami:

Położenie fizycznogeograficzne

Zgodnie z fizycznogeograficzną regionalizacją Polski wg Kondrackiego[10] miasto Świnoujście pod względem ukształtowania terenu położone jest na obszarze należącym do regionu:

Region ten charakteryzuje się tym, iż zbudowany jest on z aluwiów, na które składają się piaski ułożone w wydmy pochodzenia holoceńskiego, porośnięte borem nadmorskim (borem bażynowym) oraz gleb torfowych, na których w większości są łąki i mokradła.

Środowisko naturalne

Wyspa Karsibór

Urząd Miasta Świnoujścia przedstawia, że gmina miejska obejmuje 44 wyspy – trzy zamieszkane: Uznam, Wolin, Karsibór oraz mniejsze niezamieszkane m.in.: Chełmek, Chełminka, Karsiborska Kępa, Koński Smug, Przytorskie Łęgi, Lądko, Mały Krzek, Ostrówek, Świńskie Kępy, Trzcinice, Warnie Kępy, Wielki Krzek, Wiszowa Kępa, Wola Kępa, Wołcza Kępa i Wydrza Kępa.

Przyroda

Polską część wyspy Uznam porasta w większości Świdny Las[11], mieszany z przewagą sosny, rozciąga się od południowo-wschodniego krańca wyspy nad Zalewem Szczecińskim (rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie), po zachodnie osiedla miasta i drogę krajową nr 93 na wschodzie oraz granicę polsko-niemiecką na zachodzie. Na występowanie konkretnej roślinności wpływa ukształtowanie terenu, a że jest ono dość specyficzne w związku z tym na terenach Świnoujścia i okolic panuje duże zróżnicowanie roślinności[12]. Najbardziej rozpoznawaną cechą przyrody jest występowanie na tych terenach rezerwatu ptaków, zwłaszcza na rzece Świnie, zwłaszcza dominują tu kormorany. Brzegiem lasu a ulicą Wojska Polskiego biegnie ścieżka rowerowa prowadząca od centrum miasta do granicy państwowej. Obok ścieżki, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i 11 Listopada znajduje się stacja kolejowa Świnoujście Centrum. Na terenie Świdnego Lasu leśnictwo Świnoujście (Paprotno).

Flora i fauna

Wydmy i plaże w Świnoujściu

W rozmieszczeniu roślinności na terenie miasta decydującą rolę odgrywa ukształtowanie terenu. Wysoczyzny morenowe wyspy Uznam i Wolin porastają lasy bukowe z przewagą buka oraz sosen, sporadycznie rosną dęby i brzozy. W podszycie licznie występują mszaki i porosty oraz w zależności od wilgotności oraz inne rośliny zielne. Wydmy to siedliska borów sosnowych występujących w różnych odmianach w zależności od stosunków wilgotnościowych podłoża. Na wydmach występują też takie rośliny jak: mikołajek nadmorski, rokitnik oraz gatunki roślin wydmowych takie jak: honkenia piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta. Obszar miasta to także obszar występowania buczyn pomorskich, lasów oraz lasów bukowo-dębowych. Na wyspach spotyka się również rozległe łąki i torfowiska. Południowe zbocza wyspy Wolin porośnięte są gęsto tarniną, głogiem, różami oraz różnorodnymi ziołami. Oddziaływanie zarówno słodkowodnego, jak i morskiego środowiska stworzyło warunki, w których przyjęła się roślinność pochodzenia atlantyckiego. Obszar 44 wysp to również środowisko życia wielu zwierząt, głównie zwierząt morskich takich jak: ryby (śledź, dorsz, płastuga, szprot i makrela), meduzy (chełbia modra) czy różnorodne skorupiaki. W Zalewie Szczecińskim natomiast występują ryby słodkowodne, a w szczególności płocie, leszcze, certy, okonie i szczupaki. Schronienie znajduje tu wiele gatunków ptaków m.in.: kaczki, mewy, łabędzie, kormorany itp. Kompleksy leśne występujące na terenie miasta zamieszkują głównie dziki, sarny, lisy, wiewiórki czy zające. Wśród owadów zaobserwować można liczną populację chrząszczy. Na terenie wysp występuje największy w Polsce chrząszcz, jelonek rogacz.

Rzeźba terenu i geologia

Zdjęcie lotnicze Świnoujścia

O ukształtowaniu krajobrazu wysp i samego miasta w głównej mierze zdecydowały przemiany zachodzące 11-12 tysięcy lat temu w okresie lądolodu. Układ przestrzenny miasta uwarunkowany jest rzeźbą terenu, a nade wszystko obecnością Świny i jej kanałów. Mierzeja Bramy Świny leży w obrębie dwóch jednostek geologicznych: wału pomorskiego i niecki szczecińskiej. Obie struktury położone względem siebie równolegle z kierunku północno-zachodniego na południowo-wschodni[13]. Granicę tych dwóch struktur wyznacza dyslokacja przebiegająca w rejonie miasta. Powstanie wału pomorskiego (jura/kreda) wiąże się z wysadami solnymi – diapiry występującymi w rejonie Przytoru. Nieckę szczecińską wyścielają osady trzeciorzędowe, które jednak w wyniku stałego wypiętrzania (od mezozoiku) i denudacji obszaru zostały w wielu miejscach usunięte. Czwartorzęd to okres kiedy rzeźba tego obszaru modelowana była przez lodowiec, którego największe znaczenie związane jest z pomorską fazą zlodowacenia bałtyckiego. W holocenie zaś podnoszący się poziom wód morskich wywoływał kilkukrotne transgresje morskie. Po ustąpieniu morza na obniżonych terenach dawnych pradolin i obniżeń morenowych rozpoczęła się akumulacja morska powodująca powstanie mierzejowych fragmentów obu wysp oraz częściowego odcięcia Zalewu Szczecińskiego od otwartego morza. Warunki klimatyczne, litologiczne oraz w zależności od głębokości zalegania wód gruntowych na terenie miasta wykształciły się gleby bielicowe, rozwijające się z osadów piaszczystych i piaszczysto-żwirowych np. na piaskach wydmowych, a także torfowe i bagienne[14].

Klimat

Klimatogram dla Świnoujścia
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
 
 
33
 
4
-3
 
 
30
 
4
-2
 
 
37
 
9
0
 
 
45
 
11
6
 
 
49
 
17
10
 
 
64
 
19
13
 
 
82
 
21
14
 
 
68
 
20
14
 
 
41
 
17
11
 
 
49
 
12
7
 
 
44
 
6
3
 
 
46
 
5
-1
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm

Świnoujście leży w strefie klimatu umiarkowanego, o charakterze wybitnie przejściowym, na który znaczny wpływ ma ciepły prąd atlantycki. Przejściowość klimatu cechuje znaczna zmienność pogody oraz znacznie mniejsze skoki temperatury, niż to ma miejsce w głębi kraju. Opady są tu nieduże (ok. 550 mm rocznie), zimy zaś są łagodniejsze i mniej mroźne. Klimat panujący latem jest dość zmienny, zdarzają się długie okresy ciepłej i słonecznej pogody i odwrotnie – tygodnie deszczowe. W lecie dzień jest tutaj dłuższy o około 1 godzinę niż w Polsce południowej a zimą o godzinę krótszy. Świnoujście ze względu, iż jest miastem najbardziej wysuniętym na zachód polskiego wybrzeża, ma największą ilość dni słonecznych w ciągu roku, również temperatura wody w Bałtyku jest tutaj najwyższa[15].

Średnie wartości temperatur i opadów w Świnoujściu[16]
MiesiącStyLutMarKwiMajCzerLipSieWrzPaźLisGruRocznie
Najwyższe temperatury [°C]13.513.119.725.129.431.834.436.830.224.217.714.836.8
Średnie najwyższe temperatury [°C]3.94.28.811.216.919.120.620.116.6126.24.712.00
Średnie temperatury [°C]0.40.94.58.713.215.817.216.913.99.44.41.78.92
Średnie najniższe temperatury [°C]-3.1-2.50.16.29.512.513.813.711.26.83-1.45.82
Najniższe temperatury [°C]-22.3-23.6-17.3-6-2.3142.5-2.2-5.3-11.6-15.1-23.6
Opady [mm]333037454964826841494446588
 • Usłonecznienie roczne (w godz.) – 1541
 • Temperatura powietrza (średnia roczna) – 7,9 °C
 • Amplituda temperatur skrajnych – 56,6 °C
 • Liczba dni z komfortem klimatycznym w roku – 34%
 • Liczba dni gorących (w roku) – 12
 • Liczba dni bardzo mroźnych (w roku) – 9
 • Liczba dni z opadem (w roku) – 167
 • Średnia prędkość wiatru – 3,7 m/s.[17]

Pomniki przyrody

Lista drzew pomnikowych i pomników przyrody na terenie Świnoujścia[18]:

 • cisy „Korsarze” – cisy (ul. Paderewskiego i ul. Chopina)
 • cisy „Żeglarze” – obwody: 60 i 57 cm (Nabrzeże Władysława IV, przed kapitanatem portu)
 • dęby „Dwaj Kapitanowie” – dęby (Nabrzeże Władysława IV)
 • lipy „Żony marynarzy” – lipy (Nabrzeże Władysława IV)
 • platan „Cudzoziemiec” – platan klonolistny (ul. Bohaterów Września 39)
 • sosna „Rodzina” – Sosna zwyczajna z oplotem bluszczu (ul. Matejki, przed wejściem na stadion)
 • wiązy „Przemytnicy” – wiązy (ul. Jachtowa, Park Zdrojowy)
 • dęby „Powodzianie” – dęby (Karsibór, ul. Trzcinowa)
 • dąb „Latarników” – dąb o obwodzie 635 cm (Warszów, ul. Sosnowa)
 • dąb „Karczmarz” – dąb (Warszów – centrum)
 • dąb „Szyper” – dąb o obwodzie 295 cm (Przytór, przy kościele)
 • jodła „Elżbieta” – jodła o obwodzie 275 cm (przy drodze Świnoujście-Międzyzdroje, niedaleko granicy powiatów, rejon Łunowa)

Demografia

Liczba ludności miasta Świnoujście w poszczególnych latach:

Piramida wieku mieszkańców Świnoujścia w 2014 roku[19].
Piramida wieku Swinoujscie.png

Toponimia

Widok na część zabudowy miasta z promu „Bielik”

W 1182 roku zapisano Szvvine jako nazwę miejscową[20]. Dalsze zapisy dotyczyły cieśniny.

Do 1945 roku (włącznie) używano polskiej nazwy miasta Świnioujście[21][22] i Swinoujście[23]. 7 maja 1946 r. ustalono urzędowo nazwę Świnoujście[24].

Nazwa miasta powstała poprzez złączenie słów charakterystycznych dla tego miejsca – centrum miasta znajduje się w miejscu, gdzie Świna łączy się z Bałtykiem i ma charakter ujścia rzeki. Podaje się także, że polska nazwa została dosłownie przetłumaczona z niemieckiego Swinemünde.

Historia

Świnoujście w latach 1890–1900

Pierwsze osady ludzkie na terenach, gdzie obecnie leży Świnoujście, pojawiły się już przed 5 tysiącami lat, na co wskazują znaleziska archeologiczne, a najstarsze zapisy dotyczące tych okolic sięgają XII wieku. Gród plemienia Wolinian został wymieniony po raz pierwszy w 875 przez Geografa Bawarskiego, w X wieku tereny nad Świną Mieszko I włączył do swego państwa[25]. W wiekach późniejszych władali tu książęta pomorscy, którzy po obu stronach rzeki wznosili grody warowne, kilkakrotnie niszczone przez duńskie najazdy w XII w. W 1170 i 1173 na obu brzegach Świny założono gródki strażnicze zniszczone najazdem duńskim w 1177 i odbudowane w latach 1181–1182. W latach 1185–1227 Świnoujście z całym Pomorzem Zachodnim stało się lennem Danii.

W 1628 wojska cesarskie opanowały Bramę Świny i wybudowały umocnienia broniące dostępu na Świnę od strony morza.

24 czerwca 1630 na wyspie Uznam znalazły się wojska szwedzkie. Król Szwecji Gustaw II Adolf pięć dni spędził w Karsiborze. Kończący wojnę trzydziestoletnią (1618-48) pokój westfalski pozostawił miasto wraz z całym Pomorzem Zachodnim Szwecji do 1720, kiedy to Prusy odkupiły wyspy Wolin i Uznam za sumę 10 mln talarów w złocie.

W latach 1738–1740 wobec konieczności wnoszenia wysokich opłat za przepływanie cieśniną Peenestrom (ten akwen razem z Wolgast należał do Szwecji do 1815) rząd pruski postanowił umożliwić żeglugę Świną do Szczecina i rozpoczął pogłębianie jej głównego koryta. W 1743 na północ od wioski Swine powstało osiedle o nazwie Swinemünde, oficjalnie ogłoszone portem morskim w 1747 roku. Świnoujście uzyskało prawa miejskie od Fryderyka Wielkiego w 1765.

Wraz z XIX wiekiem rozpoczęła się rozbudowa portu – wybudowane zostało drewniane molo, pogłębiono tor wodny i miało miejsce wzniesienie latarni morskiej, wówczas znacznie poprawiły się warunki bezpieczeństwa żeglugi. Uruchomiona została regularna żegluga pasażerska, a pod koniec tegoż wieku, miasto uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem. Wszystko to wpłynęło korzystnie na rozwój miasta.

Bramę Świny ujęto w latach 1818–1823 w dwa kamienne falochrony, a w latach 1875–1890 w celu usprawnienia żeglugi pomiędzy Szczecinem a Bałtykiem w południowo-wschodniej części wyspy Uznam przekopano Kanał Piastowski. W 1854 roku rozpoczęto budowę najwyższej wówczas w świecie latarni morskiej, którą uruchomiono już w grudniu 1857 roku[26].

Miasto około 1900 roku

W 1824 miasto stało się kurortem, a w 1895, po odkryciu źródeł solanki i borowinyuzdrowiskiem. W końcu XIX wieku w szybkim tempie powstała dzielnica uzdrowiskowa, oddzielona od centrum miasta parkiem. W drugiej połowie XIX wieku uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem (zniszczone w 1945 stacje Świnoujście Główne, Świnoujście Nieradków i Świnoujście Port).

Tablica Pamiątkowa „50 lat Polskiego Świnoujścia”

W czasie II wojny światowej funkcjonowała mała stocznia, port przeładunkowy oraz baza zaopatrzenia floty wojennej (okręty podwodne, kutry). Miasto i port zostały zniszczone głównie podczas nalotów alianckich 12 marca i 16 kwietnia 1945. Liczba ofiar przekroczyła 23 tysiące. Miasto poddało się Armii Czerwonej 5 maja 1945. Po zakończeniu II wojny światowej, na mocy układu poczdamskiego Świnoujście zostało najbardziej na zachód położonym polskim portem. Na przełomie lat 40. i 50. powstało PPDiUR „Odra”. Zimą 1945/1946 w mieście doszło do mordów pozostałej na miejscu niemieckiej ludności cywilnej. IPN ocenia liczbę ofiar na ponad 40. Zdarzyły się też gwałty, pobicia i kaleczenia. Sprawcami tych zajść byli młodzi funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i MO[27].

W 1948 r. rozpoczęto odbudowę i przebudowę portu Świnoujście z wojennego na handlowo – rybacki. Rozpoczęto też budowę wielkiego kombinatu rybnego, zbudowano olbrzymi basen i budynki przemysłowe, a 3 lata później przekazano do eksploatacji Bazę Rybacką[28]. W ciągu trzech lat powstał wielki kombinat rybny, zarządzany przez samodzielne Przedsiębiorstwo Usług Rybackich Odra w Świnoujściu[29].

Dopiero 27 listopada 1950 r. rząd NRD wyraził zgodę na przekazanie Polsce ujęcia wody dla miasta Świnoujścia, położonego przy jeziorze Wolgastsee i wytyczeniu tam na nowo granicy[30]. W czerwcu 1951 roku włączono do Polski obszar o powierzchni 76,5 ha wraz ze stacją uzdatniania wody, tworząc wysunięty w obszar niemiecki charakterystyczny cypel (tzw. Worek[31] 53°54′49,11″N 14°11′11,18″E/53,913642 14,186439). W zamian Niemcom przyznano podobny obszar między ujęciem wody a Zatoką Pomorską[32].

Część uzdrowiskowa miasta zajmowana była przez wojska radzieckie do 1957, a do przełomu lat 80. i 90. w Świnoujściu istniała baza radzieckich okrętów wojennych wraz z zapleczem. Do 1972 r. miasto należało do powiatu wolińskiego. W 1959 roku powstało Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Świnoujście”. Obecnie Uzdrowisko Świnoujście S.A. należy do największych i najnowocześniejszych w Polsce, a jej największym atutem są w dalszym ciągu odkryte sto lat temu solanki bromkowo-jodkowo-sodkowe[33].

W latach 60. i 70. XX wieku powstał port morski, który wraz ze szczecińskim utworzył zespół portów Szczecin–Świnoujście. W 1964 roku wznowiono żeglugę promową do Skandynawii.

W 1989 r. ratyfikowana została umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich w Zatoce Pomorskiej, która ustaliła przebieg granicy morskiej w rejonie Świnoujścia.

W grudniu 2006 podjęto decyzję o budowie w Świnoujściu na wyspie Wolin portowego terminalu LNG mającego podnieść bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W wyniku ratyfikacji przez Polskę konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim oraz konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, a także w obliczu świadomości coraz większego zagrożenia zanieczyszczeniem rozlewami olejów lub chemikaliów spowodowanego wzrastającym natężeniem ruchu statków w Kanale Kilońskim i Cieśninach Duńskich, postanowiono wybudować w Świnoujściu Bazę Zwalczania Zanieczyszczeń. Inwestycję tę wykonało w latach 2007–2008 przedsiębiorstwo NAVIMOR-INVEST z Gdańska. Obiekt został wybudowany na zakończeniu mola przy wejściu do Basenu Północnego i spełnia trzy główne funkcje:

 • bazy specjalistycznych statków zwalczania zanieczyszczeń oraz statków ratowniczych,
 • miejsca lokalizacji Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego oraz
 • centrum szkoleniowo-treningowego ratownictwa morskiego.

Powstała Baza Ratownictwa Morskiego, Baza Zwalczania Rozlewów oraz punkt kontroli granicznej, uruchamiany w razie konieczności przyjęcia rozbitków[34].

Architektura

Villa „Concha”
Deptak
Odrestaurowana wieża dawnego kościoła z 1905 z punktem widokowym na szczycie
Latarnia morska na prawobrzeżu Świny
Kościół Chrystusa Króla (dawniej ewangelicki) parafii pw. Chrystusa Króla
Kapitanat Portu

Miasto posiada specyficzną zabudowę wynikająca z morskiego charakteru miasta. Znajdują się tu zabytkowe budowle portowe, ale także i kamienice, liczne pensjonaty, hotele. Ukształtował się tutaj także drugi układ urbanistyczny dzielnicy nadmorskiej położonej pomiędzy świnoujską promenadą a oddzielającym ją od śródmieścia pasem zieleni, przede wszystkim zabytkowym Parkiem Zdrojowym.

Zabytki

Zabytki chronione prawnie w Świnoujściu:

 • układy urbanistyczne z XVIII–XIX w.[35], układ urbanistyczny śródmieścia wybudowany w latach 20. XVIII w. oraz układ urbanistyczny dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w.,
 • wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z 1904 r., zniszczonego pod koniec II wojny światowej, obecnie pełni funkcję wieży widokowej i kawiarni (ul. Paderewskiego 7),
 • zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną, wybudowanych w latach 1848–1863 i 1877–1900:
 • Park Zdrojowy, z XIX wieku,
 • kamienica przy ul. Armii Krajowej 13, z ok. 1904,
 • kamienica przy ul. Bolesława Chrobrego 21 z 1908 r.,
 • zabytkowe kamienice przy ul. Hołdu Pruskiego[36]
 • pensjonat „Posejdon” przy ul. Kasprowicza 15, z końca XIX,
 • willa ryglowa przy ul. Konopnickiej 2, z 1920 r.,
 • gimnazjum przy ul. Narutowicza 10, z lat 1922–1927, obecnie Szkoła Podstawowa nr 1,
 • gmach poczty przy ul. Piłsudskiego 1, budynek z czerwonej cegły, z 1878, przebudowany w 1900,
 • dawny ratusz, z 1805, obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego na Placu Rybaka, ze zbiorami z historii rybołówstwa, dziejów miasta i regionu, zabytkowymi przyrządami nawigacyjnymi, okazami fauny morskiej, miejsce wielu wystaw.
 • wille przy ul. Sienkiewicza 3, 4,
 • kamienica z dwiema oficynami na Placu Słowiańskim, z 1906,
 • dawny szpital miejski przy ul. Wyspiańskiego 34a, z lat 1914–1919 i 1927-29, zespół z budynkami głównym, oddziału zakaźnego oraz park leśny
 • pensjonat, ul. Żeromskiego 14, z 1905,
 • willa drewniana przy ul. Żeromskiego 28, wybudowana po 1920,
 • zespół rzeźni przy ul. Kościuszki 15 z 1911, obejmujący kotłownię z maszynownią, halę uboju zwierząt, wieżę ciśnień, budynek administracyjny (obecnie mieszkalny) przy ul. Kościuszki 13,
 • dawna stocznia z lat 1897–1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny), obejmujące 2 budynki administracyjne, halę warsztatową (później magazyn), 3 magazyny, wieżyczkę wodowskazową, nabrzeża Basenu Północnego z urządzeniem dźwigowym oraz kolejową wieżę ciśnień, zbudowaną w 1898 z czerwonej cegły i czerwonego granitu, znacznie uszkodzona podczas bombardowań portu w 1945.

Zabytki w dzielnicach Świnoujścia:

Obiekty historyczne

 • basen U-bootów – położony jest na wyspie Karsibór. Powstał w 1944 roku, jako stała baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina. Obok basenu stoi jeszcze ruina hali warsztatowej, w której obsługiwano zawijające tu okręty. Dziś z basenu korzystają głównie wędkarze.
 • Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, wybudowana około roku 1877 stanowiła jedyne lądowe połączenie miasta z terenem Zespołu Fortecznego i Basenem Jachtowym. Bramę umieszczono w wale fortecznym i połączono z wysokim ceglanym murem poprowadzonym w fosie zachodniej, zaś po obu stronach Bramy znajduje się 6 strzelnic skierowanych na przyległe odcinki zasypanej fosy.
 • falochrony:
  • Falochron Zachodni ze Stawą Młyny – o długości ok. 350 m, wybudowany w latach 1818–1923, na końcu plaży na wyspie Uznam przy ujściu Świny do Bałtyku. Stawa Młyny jest symbolem Świnoujścia.
  • Falochron Centralny – budowany w latach 1818–1923, na prawobrzeżnej części miasta na wyspie Wolin przy ujściu Świny o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie). W latach 2010–2013 do falochronu dobudowano żelbetową ostrogę o długości ok. 250 m, zamykającą od północy basen nowego portu zewnętrznego. Po wybudowaniu nowego Falochronu Wschodniego (patrz niżej) zmieniono jego nazwę z Falochronu Wschodniego na Centralny.
  • Falochron Wschodni – wybudowany w latach 2010–2013 na potrzeby nowego portu zewnętrznego, mieszczącego stanowisko wyładunkowe Terminalu LNG. Falochron o nadbudowie żelbetowej posadowionej na palowej konstrukcji stalowej i na narzucie kamiennym ma długość prawie 3000 m.
 • kościoły:
  • kościół Chrystusa Króla zbudowany w latach 1788–1792, wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni w centrum miasta przy Placu Kościelnym (Słowiańskim). W nawie głównej zwisa ze stropu drewniany model korwety żaglowej. Znajdują się tu także zabytkowe organy. Od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory odbywają się tutaj Świnoujskie Wieczory Organowe.
  • neogotycki kościół NMP „Stella Maris” z końca XIX wieku.
 • Kapitanat Portu z 1870, wybudowany w czasie szybkiego rozwoju i rozbudowy portu. W okolicy ulokowana jest zabytkowa kotwica.
 • dawny ratusz, obecnie muzeum.

Pomniki i miejsca pamięci narodowej

Pomnik wystawiony „Tym, którzy nie powrócili z Morza”
 • Tablica Pamiątkowa „50 lat Polskiego Świnoujścia”,
 • Pomnik wystawiony „Tym, którzy nie powrócili z Morza”,
 • Tablica ku czci prześladowanych, zmarłych, pomordowanych ofiar komunizmu w Polsce w latach 1939–1989
 • pomnik poświęcony lotnikom RAF-u zestrzelonym w kwietniu 1945 podczas bombardowania niemieckiego ciężkiego krążownika „Lützow” cumującego na Kanale Piastowskim.
 • schron – „Miasto wczoraj i dziś”. Historia miasta na zdjęciach i wiele innych eksponatów związanych z miastem – ul. Wyspiańskiego 51.
 • Tablica pamiątkowa w kościele „Stella Maris”, która upamiętnia śmierć świnoujścian w Grenoble w tragicznym wypadku autokaru.

Zieleń miejska

Zieleń miejska obejmuje 3 parki i zieleń przy promenadzie nadmorskiej.

Gospodarka

Biurowiec Klif należący do spółki Euroafrica Linie Żeglugowe
Prom cumujący przy Terminalu Promowym Świnoujście – widok z Wybrzeża Władysława IV

Rozwój gospodarczy Świnoujścia uwarunkowany jest jego położeniem geograficznym. Gospodarka morska i turystyka wraz z funkcją uzdrowiskową oraz handel to dziedziny, na których opiera się rozwój miasta. Prawobrzeżna część miasta to obszar silnie zindustrializowany, zaś na lewobrzeżu dominują podmioty gospodarcze związane z turystyką i działalnością uzdrowiskową.

Według danych z 2007 roku w mieście działało 6540 prywatnych podmiotów gospodarczych, z czego 5478 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W 2007 r. spośród 283 spółek handlowych 119 miało udział kapitału zagranicznego[37].

W 2013 r. wydatki budżetu samorządu Świnoujścia wynosiły 226,7 mln zł, a dochody budżetu 215,5 mln zł. Zadłużenie (dług publiczny) samorządu według danych na IV kwartał 2013 r. wynosiło 123,5 mln zł, co stanowiło 57,3% dochodów[38].

Świnoujście należy także do grona miast w Polsce o największych dochodach samorządu w stosunku do liczby mieszkańców – 4817,54 zł na 1 mieszkańca, co stawia miasto na 2. miejscu wśród miast na prawach powiatu pod względem dochodów w kraju[39]. W 2015 r. dochody na jednego mieszkańca wynosiły 5929,00 zł., Świnoujście zajęło siódme miejsce w rankingu miast o najwyższych dochodach w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wzrost dochodów w ostatnich latach związany jest m.in.z coraz większą liczbą firm, które chętniej inwestują w mieście. Znaczne wpływy do budżetu (rzędu kilkudziesięciu mln złotych) zapewnia także Terminal LNG[40].

Na początku 2016 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Świnoujściu obejmowała ok. 967 osób, co stanowi stopę bezrobocia na poziomie 6,8%. Jest to najniższe bezrobocie w regionie i jedno z najniższych w całym kraju. Na tak niską stopę bezrobocia mają wpływ inwestycje, a także strategiczne dla kraju położenie[41].

Dochody w budżecie Urzędu Miasta Świnoujście w złotych na 1 mieszkańca:

Struktura demograficzna mieszkańców Świnoujścia według danych z 31 grudnia 2007[37]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
Jednostkaosób%osób%osób%
Populacja40 87110021 05551,5219 81648,48
Wiek przedprodukcyjny (0–17 lat)674616,5133248,1334228,37
Wiek produkcyjny (18–65 lat)27 48467,2513 20832,3214 27634,93
Wiek poprodukcyjny (powyżej 65 lat)664116,25452311,0721185,18

Gospodarka morska

Główny ciężar działalności gospodarczej w Świnoujściu, skupia się w prawobrzeżnej, silnie zindustrializowanej części miasta w dzielnicy Warszów, gdzie zlokalizowane są główne świnoujskie przedsiębiorstwa, nie tylko związane z branżą morską.

Głównymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej w mieście są[42]:

Handel i usługi

Centrum handlowe CORSO

Miasto ma rozwiniętą bazę handlową. W mieście znajdują się 3 duże centra handlowe[43] oraz 2 pasaże handlowe[44] oraz wiele dyskontów spożywczych i sklepów. W 2012 r. oddana została do użytku galeria handlowo-usługowa Platan. Ten sam inwestor planuje również budowę 14-kondygnacyjnego biurowca handlowo-usługowego w ramach inwestycji Platan Complex[45]. W 2015 r. w centrum miasta do użytku została oddana galeria handlowa CORSO o powierzchni użytkowej 13 207 m²[46], której generalnym wykonawcą była firma Calbud[47]. Ponadto w maju 2016 r. otwarty został park handlowy STOP SHOP, mający łączną powierzchnię 3600 m², którego generalnym wykonawcą była firma Budimex[48]. Z kolei w Dzielnicy Nadmorskiej pomiędzy plażą a promenadą znajduje się Galeria Promenada – obiekt handlowo-usługowy o łącznej powierzchni 2200 m² – również otwarty obiekt handlowy 2015 roku[49].

Transport

Drogi wjazdowe na Terminal Promowy
Prom Karsibór IV na przeprawie przez Świnę w ciągu DK93
Solaris Urbino 12 w Świnoujściu, przystanek Dworzec PKP
Przystań miejskiej przeprawy promowej w centrum Świnoujścia
Perony na stacji Świnoujście

Świnoujście od Berlina dzieli 160 km, od Danii 150 km, a od wybrzeży Szwecji 175 km[50]. Do Świnoujścia dotrzeć można między innymi samochodem, drogą krajową nr 3, która prowadzi z Jakuszyc z południa Polski oraz koleją. Promy łączą miasto ze Szwecją.

Transport wodny

Droga wodna prowadzi przez Kanał Piastowski, Odrę, Kanał Haweli i łączy Świnoujście z południem Polski. Dostęp do Morza Bałtyckiego, a dalej dzięki Cieśninom Duńskim połączenia oceaniczne zapewnia port morski, jak również terminal promów morskich i pasażersko-towarowych z rejsami do Skandynawii.

Transport morski

W Świnoujściu znajduje się Terminal Promowy Świnoujście skąd regularnie kursują promy morskie do Szwecji (Trelleborg i Ystad). Połączenia te realizowane są przez Polferries, Unity Line oraz TT-Line.

Do Świnoujścia zawijają również statki białej floty umożliwiające rejsy do okolicznych miejscowości w Polsce i w Niemczech. Rejsy te organizuje głównie niemiecki armator Adler-Schiffe.

Transport drogowy

Świnoujście leży na początku drogi krajowej nr 3 (planowanej drogi ekspresowej S3), która jest częścią trasy europejskiej E65, wiodącej z północy na południe Europy – od Malmö do miejscowości Chaniá na Krecie.

Łunowo z byłym przejściem granicznym Świnoujście-Garz łączy droga krajowa nr 93 w ciągu której od wielu lat planowane jest wybudowanie tunelu drogowego pod Świną. Istniało także drugie przejście graniczne, do Seebad Ahlbeck, oba dnia 21 grudnia 2007 zostały zlikwidowane na mocy Układu z Schengen.

Dworzec autobusów regionalnych, jak i dalekobieżnych znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego Świnoujście.

Drogi przechodzące przez Świnoujście
DrogaTrasaUlica
Droga krajowa nr 3E65 Świnoujście – Szklarska Poręba-Jakuszyce / granica PL/CZul. Fińska, ul. Wolińska
Droga krajowa nr 93Świnoujście – Garzul. Grunwaldzka, ul. Nowokarsiborska, ul. Karsiborska, ul. Pomorska

Transport kolejowy

Na wyspie Wolin znajduje się dworzec kolejowy Świnoujście oraz przystanki: Świnoujście Warszów, Świnoujście Przytór i Świnoujście Port. Stacja kolejowa Świnoujście obsługiwana jest przez przewoźników: Polregio oraz PKP Intercity. Z miasta kursują pociągi Regio, spółki Polregio, obsługiwane nowoczesnym taborem ED78 Newag Impuls do Szczecina i Poznania, jak również pociągi dalekobieżne spółki PKP Intercity (TLK), IC oraz Express InterCity (EIC) do różnych miast w kraju m.in. do Katowic, Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Lublina czy Przemyśla.

Na wyspie Uznam znajduje się tylko jedna stacja Świnoujście Centrum, z której od 20 września 2008 kursują pociągi Usedomer Bäderbahn (Uznamskiej Kolei Nadmorskiej) do Heringsdorf, Wolgast, Züssow oraz Stralsund, a w sezonie także do Berlina.

W sprawie powrotu kolei do miasta na wyspie Uznam, w listopadzie 2005 został podpisany list intencyjny między prezydentem miasta a Uznamską Koleją Nadmorską, a 24 lipca 2006 przekazano w 30-letnią dzierżawę grunt pod inwestycję, dzięki czemu na początku 2008 Niemcy przedłużyli o ok. 1,5 km linię UBB do centrum Świnoujścia i została wybudowana stacja Świnoujście Centrum (ok. 300 m od miejsca gdzie znajdowała się nieistniejąca stacja Świnoujście Nieradków, niem. Swinemünde Bad).

Dalsza rozbudowa planowana jest etapami. Pierwszy ma obejmować budowę linii do portu lotniczego Heringsdorf i ma być wykonany do 2012[51], a drugi budowę linii do Ducherow, gdzie linia połączy się z siecią kolei niemieckich Deutsche Bahn, etap ten ma być zrealizowany do 2015[51]. Po zakończeniu inwestycji podróż do Berlina ma zajmować ok. 2 godzin[51].

Komunikacja miejska

Obsługiwana jest poprzez Komunikację Autobusową w Świnoujściu Sp. z o.o. Komunikacja miejska realizuje przewozy na terenie miasta Świnoujścia, zarówno na wyspie Uznam, Wolin, jak i Karsibór, oraz na terenie Międzyzdrojów. Od 2004 w mieście uruchomiono autobusową Linię Europejską (obsługiwaną wraz z Ostseebus) łączącą Świnoujście z niemieckimi kurortami Ahlbeck, Heringsdorf i Seebad Bansin.

Komunikację pomiędzy wyspami Uznam i Wolin zapewniają promy Bielik kursujące pomiędzy centrum i Warszowem przez całą dobę, które transportują pieszych, pojazdy jednośladowe oraz samochody osobowe mieszkańców miasta oraz prowadzących na jego terenie działalność gospodarczą. Drugą przeprawę promową stanowią promy Karsibór pływające pomiędzy Ognicą i południową częścią wyspy Uznam, promy te transportują pieszych oraz wszystkie pojazdy.

Transport lotniczy

W odległości 13 km od centrum miasta po niemieckiej stronie granicy znajduje się port lotniczy Heringsdorf, który obsługuje sezonowe letnie połączenia z 6 miastami w Niemczech (Brema, Dortmund, Düsseldorf, Kolonia/Bonn, Monachium, Frankfurt nad Menem) oraz od 2009 r. także do Zürichu w Szwajcarii oraz Warszawy.

W granicach Polski, port lotniczy Szczecin-Goleniów znajduje się ok. 70 km od Świnoujścia i obecnie obsługuje całoroczne rejsowe połączenia z Dublinem, Londynem, Rygge k. Oslo i Warszawą.

Uzdrowisko Świnoujście

Zakład Przyrodoleczniczy „Rusałka”

W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporoza, choroby skóry[52][53].

Na terenie Świnoujścia znajduje się 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego: 2 szpitale uzdrowiskowe, 11 sanatoria uzdrowiskowe, 1 zakład przyrodoleczniczy, 1 przychodnia uzdrowiskowa[54].

Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane następujące naturalne surowce lecznicze[55]:

 • złoża wód leczniczych (woda chlorkowo-sodowa, jodkowa, żelazista, bromkowa[53]) z ujęć „Jantar” (ul. Powstańców Śląskich 2/4, XXX-lecia PRL, ul. Sienkiewicza 26) oraz „Teresa” (ul. Żeromskiego 45B)
 • złoże borowinowePłachcin

W 1824 Świnoujście zostało ogłoszone kąpieliskiem morskim. W 1897 zostały odkryte na terenie miasta źródła leczniczej solanki, wówczas zbudowane tutaj zostały odpowiednie urządzenia przyrodolecznicze.

Wykorzystywane są określone właściwości lecznicze surowców naturalnych, borowiny nizinnej oraz solanki bromkowo-jodkowo-sodkowej. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu schorzeń: kardiologicznych, narządów ruchu, endokrynologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, laryngologicznych, dermatologicznych jak i: rehabilitacją po mastektomii, wczesną rehabilitacją kardiologiczną, leczeniem otyłości[56].

Wykonywane są również zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, elektroterapii, fototerapii[57].

Park zdrojowy

Turystyka

Stateczek białej floty wpływający do portu

W Świnoujściu funkcjonują całoroczne punkty informacji turystycznej, jeden z nich znajduje się na Wybrzeżu Władysława IV (przy miejskiej przeprawie promowej), drugi zaś przy byłym przejściu granicznym Świnoujście-Ahlbeck. Sezonowy punkt informacji turystycznej działa przy marinie żeglarskiej. Planowana jest organizacja szlaku wodnego Berlin – Szczecin – Bałtyk.

Plaża

Wejście do portu w Świnoujściu (ujście Świny – na lewo plaża na wyspie Uznam na prawo plaża na wyspie Wolin)

Jedną z atrakcji Świnoujścia jest plaża, która ciągnie się na przestrzeni 10 kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin). Co roku plaża poszerza się wskutek cofania się morza (obecnie w najszerszym miejscu mierzy 200m[58]) i dzięki temu zjawisku świnoujskie kąpielisko jest płytkie.

Nad Zatoką Pomorską wyznaczono letnie kąpielisko morskie Świnoujście-Uznam. W 2013 r. sezon kąpielowy określono na okres od 1 lipca do 31 sierpnia[59].

Latem wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są najcieplejsze na polskim wybrzeżu[60]. Oprócz zażywania kąpieli morskich i słonecznych można również korzystać z wodnych zjeżdżalni, trampolin, motorówek z pontonem, a także wypożyczyć skuter wodny.

Świnoujskie kąpielisko na wyspie Uznam corocznie (od 2006 roku) otrzymuje certyfikat „Błękitnej Flagi”. Jest ona przyznawana kąpieliskom, które spełniają wysokie wymogi jakości i bezpieczeństwa na plaży.

Promenady

Promenada nadmorska w 1906 roku

Promenada Historyczna

Promenada Historyczna

Promenada nadmorska w Świnoujściu to przedwojenny bulwar graniczący z dzielnicą uzdrowiskową. Powstała na przełomie XIX i XX wieku, a oświetlono ją w 1910[61]. Sąsiadowała ona wówczas bezpośrednio z plażą. Z powodu działań erozyjnych oddaliła się do XXI wieku od plaży o ponad 150 m (w Świnoujściu przybywa średnio 1,5 metra plaży na rok[62])[63][64].

Wzdłuż promenady znajdują się obecnie punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa, kasyno i oceanarium. Na świnoujskiej promenadzie udostępniony jest internet bezprzewodowy[65].

Tężnie solankowe na Promenadzie Historycznej

Po przejściu renowacji w latach 2019–2020 zmieniła nazwę na Promenada Historyczna[66]. Została przedłużona do 1,5 kilometra długości[67], a na jej terenie zostały postawione m.in. zegar wodny[68] oraz tężnie solankowe[69]. Koszt projektu „Kurort Nadmorski – nowa wizja przestrzeni publicznej” wyniósł ponad 18,3 miliony złotych[66].

Kładka na Wydmach

Promenada pn. Kładka na Wydmach została wybudowana w latach 2007–2011[70][71][72]. W 2020 roku powstał projekt przedłużenia jej aż po Stawę Młyny (pot. Wiatrak)[71].

Promenada Transgraniczna Świnoujście-Heringsdorf

W 2011[73] roku miało także miejsce otwarcie pieszo-rowerowej Promenady Transgranicznej między miastami Świnoujście (Polska) i Heringsdorf (Niemcy)[74][75]. W ramach tego projektu na granicy powstała również platforma o powierzchni około 425 metrów kwadratowych[74]. Ścieżka ta jest długa na blisko 4 kilometry[76]. W roku otwarcia znalazła się ona w czołówce konkursu pt. „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”[76].

Promenada Zdrowia

Promenada Zdrowia

W 2018 roku zaczęła się budowa nowej promenady, tzw. Promenady Zdrowia, która jest równoległa ze starą Promenadą Historyczną. Rozciąga się ona na 950 m[77]. Skończona została we wrześniu 2019 roku[78], a koszt całej inwestycji wyniósł 21 milionów złotych[79]. Przy niej zbudowane są także małe place zabaw, siłownie, źródełka z wodą pitną, stacje dla rowerów, fontanna, stoły do gry w chińczyka i szachy oraz park rekreacyjny z nasadzeniami (w którego skład wchodzi Ogród Sensoryczny[80], labirynt czy boisko do gry w petaque[81])[82].

W 2020 roku zwyciężyła ona w wojewódzkim konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną[77] pokonując 18 innych przedsięwzięć[83].

Promenada Leśna

W 2022 roku powstał projekt utworzenia Promenady Leśnej będącej przedłużeniem Promenady Historycznej na wschód. Świnoujście dostało 5 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin uzdrowiskowych[84]. Będzie ona ciągnęła się na odległości 800 metrów[84].

Przystań jachtowa w Basenie Północnym

Rejsy

Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu jest rejs statkami białej floty. Latem można skorzystać z rejsów po porcie, Bałtyku i do pobliskich niemieckich miejscowości letniskowych: Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansinu, a od 2004 roku także do Międzyzdrojów. Katamaranem można popłynąć na wyspę Rugia.

Szlaki turystyczne

Szlaki rowerowe[85]

Świnoujskie szlaki rowerowe są wytyczone, oznakowane i przygotowane do ruchu według europejskich standardów turystycznych. Drogi przebiegu szlaków są wyrównane i utwardzone, przebiegi tras wskazuje 249 znaków na drzewach i tabliczkach. Przy szlakach znajdują się wiaty turystyczne, wyposażone m.in. w stojaki na rowery, a także tablice edukacyjne. Łącznie szlaki posiadają 109 km długości.

Szlaki piesze[86]

Szlaki kajakowe

 • Szlak kajakowy „44 wysp” – szlak wokół świnoujskich wysp i kanałów delty Świny, szlak jest oznakowany i przeznaczony dla turystów obeznanych z wiosłowaniem.
 • Szlak kajakowy wzdłuż brzegów wyspy Wolin

Kultura

Muszla koncertowa
Dawny ratusz obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Głównym ośrodkiem kulturalnym jest Miejski Dom Kultury, w którym organizowane są także różnego typu wystawy i przedstawienia teatralne. Przy MDK-u istnieje Kino „Pegaz”. Działa tutaj również Uniwersytet III wieku, pod honorowym patronatem Prezydenta Świnoujścia. MDK posiada także salę teatralną oraz salę kameralną. Instytucja ma również swoją filię w Przytorze, na Warszowie oraz w Karsiborze.

Istotnymi obiektami kulturalnymi są amfiteatr i muszla koncertowa przy promenadzie w dzielnicy nadmorskiej nieopodal plaży. Odbywają się tam koncerty, festyny i letni festiwal studencki FAMA.

Na placu Rybaka, w dawnym ratuszu, z lat 1805–1809, Muzeum Rybołówstwa Morskiego. W Forcie Gerharda funkcjonuje Muzeum Obrony Wybrzeża.

Miejskie galerie sztuki: Galeria „ART”, Galeria „Słowianin” oraz Galeria 99, będąca studiem sztuki współczesnej.

Muzea

Fort Gerharda w którym mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża

Lokalne media

Telewizja Świnoujście

W Świnoujściu wydawane są dwie gazety lokalne: bezpłatny tygodnik „Kroniki Portowe” ukazujący się w każdy piątek oraz tygodnik „Wyspiarz Niebieski”, ukazujący się również w Międzyzdrojach i w Wolinie. W mieście działa także oddział Głosu Szczecińskiego, którym składany jest cotygodniowy dodatek ukazujący się w piątki „Głos nad Morzem”.

Od czerwca 2016 roku ukazuje się również bezpłatny miesięcznik WYSPY.

Wśród serwisów internetowych funkcjonują takie portale informacyjne jak: swinoujskie.info, eswinoujscie.pl, scie24.pl,"tu.swinoujscie.pl"oraz iswinoujscie.pl.

W mieście działają dwie lokalne telewizje: Telewizja Świnoujście[87] (największa lokalna telewizja) oraz Telewizja Słowianin[88].

Edukacja

W mieście znajduje się jeden żłobek miejski, sześć przedszkoli, dwanaście szkół podstawowych, liczne szkoły średnie, a także szkoły artystyczne i policealne. W mieście działają również filie uczelni oraz samodzielny Wydział Przedsiębiorczości ZPSB.

Bezpieczeństwo

Okręt Transportowo-Minowy Toruń wchodzący w skład struktur 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (8 FOW)

W 2009 r. wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw stwierdzonych w Świnoujściu wynosił 77,5%[89][90]. W 2009 r. stwierdzono w Świnoujściu m.in. 79 kradzieży z włamaniem, 2 kradzieże samochodów, 73 przestępstwa narkotykowe[91][92][93].

Świnoujście jest położone w strefie nadgranicznej i zasięgiem służbowym obejmuje je placówka Straży Granicznej w Świnoujściu z Morskiego Oddziału SG[94][95].

Miasto jest obszarem właściwości Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu i Prokuratury Okręgowej w Szczecinie[96].

Na terenie Świnoujścia działa jednostka ratowniczo-gaśnicza przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i jej posterunek na Warszowie[97], a także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze i Przytorze[98].

Administracja i samorząd

Granice administracyjne Świnoujścia
Granice Świnoujścia

Organem wykonawczym władzy samorządowej od 1987 roku jest prezydent miasta. Świnoujście tytuł prezydenta miasta otrzymało w 1987 roku jako 1 z 11 miast, które nie posiadały wtedy wymaganej liczby 50 tys. mieszkańców[99]. W 1990 roku, kiedy podwyższono wymagane kryterium do 100 tys. mieszkańców[100], tytuł prezydenta dla Świnoujścia został zachowany.

Obecnie Świnoujście ma status miasta na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta Świnoujścia 21 radnych[101], w trzech okręgach wyborczych[102]. Organem wykonawczym władz jest prezydent miasta. Siedzibą władz miasta jest urząd miasta przy ul. Wojska Polskiego.

Prezydenci Świnoujścia:

Skład Rady Miasta w latach 2002–2006[103]

 • Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy – 9 mandatów
 • Towarzystwo Samorządowe „Nowa Fala” – 4 mandaty
 • Grupa Morska Cała Naprzód – 3 mandaty
 • świnoujście.pl – 3 mandaty
 • Świnoujście-Wspólnota Samorządowa – 2 mandaty

Skład Rady Miasta w latach 2006–2010[104]

Budynek Urzędu Miasta Świnoujście
 • Lewica i Demokraci – 6 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 3 mandaty
 • Platforma Obywatelska – 3 mandaty
 • Solidarni dla Rozwoju Miasta Świnoujścia – 3 mandaty
 • Wybierz Świnoujście – 2 mandaty
 • Porozumienie dla Świnoujścia – 2 mandaty
 • Na Wyspach – 1 mandat
 • Świnoujskie Forum Samorządowe Most – 1 mandat

Skład Rady Miasta w latach 2010–2014[105]

 • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 10 mandatów
 • Platforma Obywatelska – 5 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość – 3 mandaty
 • Stowarzyszenie Grupa Morska – 2 mandaty
 • Czas Na Zmiany – 1 mandat

Skład Rady Miasta w latach 2014–2018[106]

 • SLD Lewica Razem – 9 mandatów
 • Platforma Obywatelska – 5 mandatów
 • Grupa Morska-Cała Naprzód – 4 mandaty
 • Prawo i Sprawiedliwość – 3 mandaty

Świnoujście jest członkiem następujących związków i organizacji:

W obrębie Świnoujścia zostały utworzone 4 jednostki pomocnicze miasta:

 • Dzielnica Uzdrowiskowa – obejmuje całą wyspę Uznam bez obszaru przy Bramie Świny, bez Fortu Zachodniego, Fortu Anioła, Basenu Zimowego, Węglowego, Południowego oraz półwyspów Kosa i Zieliny[107][108].
 • Osiedle Warszów
 • Osiedle Przytór-Łunowo
 • Osiedle Karsibór – obejmuje wyspę Karsibór i wszystkie wyspy delty wstecznej Świny

Miasto jest obszarem właściwości miejscowej Sądu Rejonowego w Świnoujściu, Sądu Okręgowego w Szczecinie[109] oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie[110].

Mieszkańcy Świnoujścia wybierają radnych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w okręgu nr 2. Posłów na Sejm wybierają z okręgu wyborczego nr 41, senatora z okręgu wyborczego nr 98, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego nr 13.

Współpraca zagraniczna

Miasto należy do euroregionu Pomerania. Dzięki położeniu miasta nad Bałtykiem, jego gospodarka i kultura są trwale związane z państwami nadbałtyckimi. Przykładem takiej współpracy jest program „Cztery Zakątki” promujący wzajemną turystykę, oraz dający możliwość wymiany kulturalnej i młodzieżowej pomiędzy Południową Skanią w Szwecji, duńską wyspą Bornholm, niemiecką Rugią i Świnoujściem[111].

Jednostka administracyjnaKrajData umowy
 HeringsdorfNiemcy3 września 2007
 NordenhamNiemcy13 sierpnia 1992
 powiat Vorpommern-GreifswaldNiemcy29 października 1998
 YstadSzwecja25 stycznia 1990
 Swietłyj (Светлый) (umowa zerwana)Rosja14 maja 1993 – 1 marca 2022[112]

Wspólnoty wyznaniowe

Kościół NMP „Stella Maris”

W terenie Świnoujścia działalność religijną prowadzą następujące Kościoły i związki wyznaniowe:

W mieście znajdują się także domy zakonne Zgromadzenia sióstr zakonnych: Uczennice Krzyża w Świnoujściu-Przytorze oraz Siostry Maryi Niepokalanej[117]. Przy Parafii Chrystusa Króla działa również Duszpasterstwo Młodzieży. Ponadto w mieście znajduje się

Sport

W Świnoujściu znajduje się stadion należący do OSiRu, na którym swoje mecze rozgrywa MKS Flota Świnoujście. Świnoujście ma także 3 hale sportowe[118] do koszykówki, siatkówki oraz do tenisa, lodowisko, 4 korty tenisowe, 5 siłowni, fitness club, kryty basen oraz skatepark dla fanów deskorolki i łyżworolek. W Basenie Północnym znajduje się marina jachtowa. Dużą rolę odgrywa Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, do którego należą obiekty sportowe i rekreacyjne.

Honorowi obywatele Świnoujścia

Lista honorowych obywateli Świnoujścia[119]:

 • August von Mackensen – tytuł nadano w 1923 r. przez niemiecką radę miejską Świnoujścia
 • Adolf Hitler – tytuł nadano w 1934 r. przez niemiecką radę miejską Świnoujścia
 • Bolesław Bierut – tytuł nadano w 1947 r., dyplom wręczono w 1948 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu
 • Władysław Gomułka – tytuł nadano w 1947 r., dyplom wręczono w 1948 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu
 • Stanisław Sroka – tytuł nadano 27 sierpnia 1964 r. przez Miejską Radę Narodową w Świnoujściu

Urodzeni w Świnoujściu

Osoby związane ze Świnoujściem

Przypisy

 1. a b Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2021-12-11].
 2. Stanisław Rospond: Słownik etymologiczny miast i gmin PRL. Wrocław: Ossolineum, 1984, s. 392. ISBN 83-04-01090-9.
 3. Lista miast w Polsce (spis miast, mapa miast, liczba ludności, powierzchnia, wyszukiwarka), Polska w liczbach [dostęp 2021-12-11] (pol.).
 4. a b c Świnoujście w liczbach – dane statystyczne za 2010 rok.
 5. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r., Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 26 lipca 2013, ISSN 1505-5507.
 6. Urząd Miasta Świnoujście: O mieście. Strona miasta Świnoujście. [dostęp 2013-06-10].
 7. Urząd Miasta Świnoujście: O mieście. BIP miasta Świnoujście. [dostęp 2009-08-27].
 8. Plaża w Świnoujściu ma już 200 metrów – radioszczecin.pl.
 9. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. ws. wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
 10. Kondracki J., Geografia regionalna Polski, wyd. PWN, 2002.
 11. Wyspa Wolin, Woliński Park Narodowy, mapa turystyczna w skali 1:50 000. Warszawa: ExpressMap, 2006. ISBN 83-60120-54-4.
 12. Przyroda Świnoujścia. xn--winoujcie-u1bg.net.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-03)]..
 13. Środowisko i krajobraz wydm nadmorskich Mierzei Bramy Świny. bramaswiny.szc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-24)]..
 14. Gleby mierzei bramy Świny. bramaswiny.szc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-24)]..
 15. Atrakcje turystyczne Świnoujścia. ujakurlop.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-10)]..
 16. Wartości średnie temperatury (°C) i opadów (mm) w Świnoujściu. weatherbase.com. [dostęp 2009-09-03]. (ang.).
 17. Świnoujście. Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie. [dostęp 2017-09-27].
 18. Jerzy M. Kosacki. zbiór drzew pomnikowych i pomników przyrody z własnymi nazwami rosnących na terenie województwa zachodniopomorskiego. „Wędrowiec Zachodniopomorski”. 22/2007, 2007. Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Szczecinie. ISSN 1642-8455. (pol.). 
 19. Świnoujście w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-04] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 20. Cod. No. 90. W: Robert Klempin: Pommersches Urkundenbuch. T. 1. Abt. 1, 786-1253. Stettin: 1868, s. 69.
 21. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt I. Poznań: 1934.
 22. W labiryncie wód. „Kurier Szczeciński”. Nr 1 z dn. 7-8 października 1945, s. 2, 1945. 
 23. Ustalona granica w rejonie Swinoujście – Gryfin. „Kurier Szczeciński”. 1 (I), s. 1, 1945-10-07. 
 24. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85).
 25. Czesław Piskorski, Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 280-283, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482.
 26. Historia Świnoujścia. muzeum-swinoujscie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]..
 27. Adam Zadworny: Zabijali Niemców z zemsty. Gazeta Wyborcza, 2008-01-18. [dostęp 2008-07-22]. (pol.).
 28. Historia Świnoujścia na muzeum-swinoujscie.pl. muzeum-swinoujscie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]..
 29. Historia Świnoujścia.
 30. Historia Świnoujścia. muzeum-swinoujscie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)].. Dostęp: 2010-03-21.
 31. Wyspa Wolin: 1:50 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2006, s. 1–2. ISBN 83-60120-54-4.
 32. Alina Hutnikiewicz. 1999: Pomorze Zachodnie po II wojnie światowej (do 1995 r.). Polskie Pomorze Zachodnie. W: Piskorski Cz. (red.) Pomorze Zachodnie poprzez wieki.Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin.
 33. Historia-Coś dla miłośników historii.
 34. Budowa morskiej Bazy Zwalczania Zanieczyszczeń w Świnoujściu. www.navimorinvest.eu. [dostęp 2014-05-13].
 35. Zachodniopomorski WKZ, nr rej. A-1177 z 8.03.1991.
 36. Ul. Hołdu Pruskiego 4-11,11a,12-14.
 37. a b Bank Danych Regionalnych – Strona główna. GUS. [dostęp 2010-09-14].
 38. Budżety JST » 2013 r. » Analizy budżetów JST » Wykonanie budżetów jst IV kwartał 2013 r. /Tab. 6 i Tab. 3. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. [dostęp 2014-10-02].
 39. Rzecznik Prezydenta Miasta: Najbogatsze polskie samorządy 2007. iswinoujscie.pl, 2008-07-24. [dostęp 2008-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-01)].
 40. Pierwsze środki z podatku od nieruchomości z terminala LNG. 2017-02-01. [dostęp 2019-10-08].
 41. Świnoujście: najniższe w regionie bezrobocie efektem m.in. inwestycji, Onet.pl, 30 czerwca 2014 [zarchiwizowane z adresu 2014-07-06].
 42. Portalmorski.pl Katalog firm w Świnoujściu.
 43. Mahattan, Rondo, Uznam.
 44. Centrum, Żeglarska.
 45. Pomerania Development, Platan Complex, Apartamenty, Biura, Mieszkania.
 46. Savills będzie zarządzał galerią Corso w Świnoujściu.
 47. Galeria CORSO otwarta. wykonawca.calbud.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-02)]..
 48. Park handlowy STOP SHOP otwarty!. [dostęp 2017-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-04)].
 49. Galeria Promenada Świnoujście. galeriapromenada.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-29)]..
 50. Świnoujście – województwo zachodniopomorskie. Vaan Chanum – Agencja Filmowo-Promocyjna; Film zrealizowany na zlecenie Urzędu Miasta Świnoujście.
 51. a b c http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2007/0514/lokales/0024/index.html [język niemiecki] [dostęp 2009-03-11].
 52. (§ 7. Statutu Uzdrowiska Świnoujście) Uchwała nr LI/411/2009 Rady Miasta Świnoujście z dnia 26 lutego 2009 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2009 r. Nr 15, poz. 627).
 53. a b Atlas uzdrowisk polskich. Warszawa – Wrocław: PPWK, 1990, s. 29. ISBN 83-7000-070-3.
 54. Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr III/6/2010 Rady Miasta Świnoujście z dnia 14 grudnia 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2011 r. Nr 24, poz. 388).
 55. (§ 6. Statutu Uzdrowiska Świnoujście) Uchwała nr LI/411/2009 Rady Miasta Świnoujście z dnia 26 lutego 2009 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2009 r. Nr 15, poz. 627).
 56. Oferta lecznicza. Uzdrowisko Świnoujście SA. [dostęp 2012-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-28)].
 57. Zabiegi. Uzdrowisko Świnoujście SA. [dostęp 2012-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-04)].
 58. Najpiękniejsze polskie plaże. Kierunki na wakacje 2018. Wirtualna Polska, 2018-07-25. [dostęp 2018-09-22].
 59. Uchwała Nr XXXVIII/319/2013 Rady Miasta Świnoujście z dnia 23 maja 2013 r. ws. wykazu kąpielisk (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2013 r. poz. 2447).
 60. Pracownia Dynamiki Morza.
 61. o, Dzieje nadmorskiej promenady, Świnoujście, 10 września 2017 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 62. UM Świnoujście, Tablica informacyjna na Promenadzie Historycznej, 2020.
 63. Dzieje nadmorskiej promenady, Świnoujście, 10 września 2017 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 64. s, ZIELONA GÓRA: Poznaj historię promenady w Świnoujściu!, Zielona News, 25 kwietnia 2019 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 65. promenada.swinoujscie.pl.
 66. a b Redakcja, Promenada historyczna w Świnoujściu w nowej odsłonie [zdjęcia] [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 67. Świnoujście – Atrakcje – Promenada Historyczna – Interaktywny Portal Turystyczny Perły Polski, www.perlypolski.pl [dostęp 2022-07-25].
 68. Wodny zegar w Świnoujściu, 24kurier.pl [dostęp 2022-07-25].
 69. Estera ZF, Świnoujskie tężnie na promenadzie zostały uruchomione [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 70. Świnoujście – Atrakcje – Kładka na wydmie – Interaktywny Portal Turystyczny Perły Polski, www.perlypolski.pl [dostęp 2022-07-25].
 71. a b Wojciech Basałygo, W Świnoujściu przedłużą kładkę na wydmach. Będzie sięgać „Wiatraka” | Twoje Radio Tylko Przeboje!, 31 marca 2020 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 72. l, Kładka z widokiem na wydmę, iswinoujscie.pl [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 73. Świnoujście – Atrakcje – Promenada Transgraniczna – Interaktywny Portal Turystyczny Perły Polski, www.perlypolski.pl [dostęp 2022-07-25].
 74. a b Świnoujście – Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf. Atrakcje turystyczne Świnoujścia. Ciekawe miejsca Świnoujścia, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2022-07-25].
 75. Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf Świnoujście, mapa, Nocowanie.pl [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 76. a b Transgraniczna Promenada Świnoujście – Heringsdorf – Świnoujście, www.swinoujscie24.pl [dostęp 2022-07-25].
 77. a b Joanna Maraszek, Promenada Zdrowia w Świnoujściu – jedno z najładniejszych miejsc w województwie, Świnoujście Nasze Miasto, 17 grudnia 2020 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 78. Promenada Zdrowia w Świnoujściu skończona. Atrakcji wzdłuż nowego szlaku nie brakuje, plus.gs24.pl, 7 września 2019 [dostęp 2020-06-11] (pol.).
 79. Kurort Nadmorski Świnoujście – budowa promenady zdrowia | EuroPAP News, europapnews.pap.pl [dostęp 2022-07-25].
 80. e, Świnoujście. 75 gatunków roślin w Ogrodzie Sensorycznym na promenadzie. Świnoujście i region – portal informacyjny., Tu Świnoujście, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 81. Kamil Kulawik, Jak gramy w Petaque, Google Maps [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 82. Redakcja, Zobaczcie, jak zmienia się Promenada Zdrowia w Świnoujściu [ZDJĘCIA], Świnoujście Nasze Miasto, 17 maja 2019 [dostęp 2020-06-11] (pol.).
 83. Estera ZF, "Promenada Zdrowia" w Świnoujściu Najlepsza Przestrzen Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 84. a b Marlena K, W Świnoujściu zostanie utworzona promenada leśna [dostęp 2022-07-25] (pol.).
 85. Szlaki turystyczne w Świnoujściu. ujakurlop.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-10)]..
 86. Informacje Świnoujskiej Organizacji Turystycznej (ŚOT).
 87. Telewizja Świnoujście – radość oglądania siebie – Aktualności.
 88. Telewizja „S³owianin” – www.tv.slowianin.pl. tv.slowianin.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-30)]..
 89. Przestępstwa ogółem (styczeń – grudzień). Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. [dostęp 2012-06-17].
 90. Województwo zachodniopomorskie. [w:] Statystyczne Vademecum Samorządowca 2010 (SVS 2010) [on-line]. Urząd Statystyczny w Szczecinie. [dostęp 2011-08-13].
 91. Kradzieże samochodów (styczeń – grudzień). Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. [dostęp 2012-06-17].
 92. Kradzieże z włamaniem (styczeń – grudzień). Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. [dostęp 2012-06-17].
 93. Przestępstwa narkotykowe (styczeń – grudzień). Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie. [dostęp 2012-06-17].
 94. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 188, poz. 1580).
 95. Placówka SG w Świnoujściu. Komenda Morskiego Oddziału Straży Granicznej. [dostęp 2016-09-01].
 96. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 marca 2010 r. (Dz.U. z 2010 r. nr 49, poz. 297).
 97. Struktura Organizacyjna. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu. [dostęp 2012-06-17].
 98. Piknikowo w Karsiborze. [dostęp 2012-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-10)].
 99. Zarządzenie Ministra – Szefa Urzędu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1986 r. ws. ustalenia miast, w których terenowym organem administracji państwowej o właściwości ogólnej jest prezydent miasta (M.P. z 1986 r. nr 33, poz. 245).
 100. (Art. 16 ust. 4) Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz.U. z 1990 r. nr 16, poz. 95, s. 19).
 101. Zarządzenie Nr 69/2014 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 4 marca 2014 r. ws. ustalenia liczby radnych (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2014 r., poz. 1084).
 102. Uchwała Nr LXVII/440/2002 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 5 lipca 2002 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2002 r. Nr 53, poz. 1189, →zmiana Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2010 r. Nr 84, poz. 1605).
 103. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 104. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 105. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo zachodniopomorskie – – m. Świnoujście. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 106. Państwowa Komisja Wyborcza | Świnoujście. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-09].
 107. Uchwała Nr XXXIV/299/2008 Rady Miasta Świnoujścia z dnia 31 marca 2008 r. ws. utworzenia jednostki pomocniczej Dzielnica Uzdrowiskowa (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2008, Nr 50, poz. 1124).
 108. swinoujscie.com – Zniesienie sołectwa Karsibór.
 109. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 180, poz. 1508).
 110. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U. z 2003 r. nr 198, poz. 1925).
 111. Miasta partnerskie. UM w Świnoujściu. [dostęp 2013-06-10].
 112. Decyzja Prezydenta Miasta: Świnoujście zrywa współpracę z rosyjskim miastem Swietłyj – Aktualności – Miasto Świnoujście Internetowy portal informacyjny, 3 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-03].
 113. Sala Królestwa (ul. Łąkowa 2).
 114. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-04-14].
 115. Pandemia, wojna – co dalej? Świadkowie Jehowy mówią, gdzie znaleźć prawdziwą nadzieję, iswinoujscie.pl, 6 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-07].
 116. Świadkowie Jehowy w Świnoujściu wznawiają publiczną działalność, radioswinoujscie.pl, 28 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-30].
 117. Informacje Dekanatu Świnoujście. parafia.swi.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-26)]..
 118. Przy ul. Piłsudskiego.
 119. dr Józef Pluciński: Chichot historii. iswinoujscie.pl, 2010-02-14. [dostęp 2021-08-20]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 54.65 N
 • S: 52.58 N
 • W: 13.95 E
 • E: 17.10 E
Wolin-Topomap.png
Autor: Aotearoa, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mapa topograficzna wyspy Wolin
Szlak rowerowy czerwony.svg
Czerwony szlak rowerowy
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
Świnoujście deptak5.JPG
Autor: Paula21, Licencja: CC BY-SA 3.0
Deptak w Świnoujściu
Tablica pamiątkowa 50 lat Polskiego Świnoujścia.jpg
(c) Junx at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Tablica Pamiątkowa "50 lat Polskiego Świnoujścia".
Solaris Urbino12 Świnoujście.JPG
Autor: Axe~commonswiki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Solaris Urbino 12 w Świnoujściu, przystanek Dworzec PKP
Marina żeglarska w Świnoujściu.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Marina żeglarska w Świnoujściu
Preußisches Turmfort in Świnoujście.jpg
Autor: Halina Ciszewska-Czyż (real author), Licencja: CC BY-SA 3.0
Świnoujście - Fort III Anioła
Świnoujście widok z promu.JPG
Autor: Andrzej Łuczak, woochuck@onet.eu, Licencja: CC BY 3.0
Świnoujście, lewobrzeże Świny
Statek białej floty - Adler Dania.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stateczek białej floty w Świnoujściu.
POL Świnoujście flag2.svg
Flaga miasta Świnoujście
Karsibór- Delta Wsteczna Świny KNP3372.jpg
Autor: KatarzynaNP, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
To jest fotografia obszaru chronionego w ramach programu Natura 2000 o identyfikatorze
Kapitanat Portu.png
Autor: DoktorKlaus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kapitanat portu w Świnoujściu
Szlak rowerowy niebieski.svg
Niebieski szlak rowerowy
Stacja UBB Świnoujście Centrum.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stacja Świnoujście Centrum.
Swinoujscie 30.jpg
Autor: User:Specjal b, Licencja: CC BY 2.5
Ujście Świny z loty ptaka
Promenada Zdrowia 01.jpg
Autor: Kamil Kulawik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Promenada Zdrowia w Świnoujściu; trasa dla rolkarzy
Drogi wjazdowe na Terminal Promowy.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Drogi wjazdowe do Terminalu Promowego w Świnoujściu
Swinoujscie LOC 00723u.jpg
Swinoujscie, Poland circa 1890-1900 (at the time Swinemünde, Germany)
Swinoujscie plaza8.JPG
Autor: Paula21, Licencja: CC BY-SA 3.0
Największa i najszersza plaża w Polsce, plaża w Świnoujściu
Świnoujście noc.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Paula21 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Park zdrojowy, 1827, 1939, po 1945 (57).JPG
Autor: sebdok, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Świnoujście, park zdrojowy, 1827, 1939, po 1945
Biurowiec Świnoujście ul.Fińska.JPG
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Centrum Obsługi Klientów Promowych KLIF.
Wieza koscielna Swinoujscie.jpg
Autor: Original uploader was Pati99 at pl.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Świnoujście, ul. Paderewskiego 7 - wieża kościoła luterańskiego (zabytek nr rejestr. A-23)
Szlak rowerowy żółty.svg
Żółty szlak rowerowy
Galeria CORSO Świnoujście.jpg
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
CORSO Shopping Center in Świnoujście
Świnoujście, am Hafen, b (2011-08-03) by Klugschnacker in Wikipedia.jpg
Autor: Klugschnacker, Licencja: CC BY-SA 3.0
Świnoujście, am Hafen, b (2011-08-03) by Klugschnacker in Wikipedia
Telewizja Świnoujście.JPG
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Telewizja Świnoujście
Świnoujście - granice administracyjne.JPG
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Granice administracyjne Świnoujścia
Urząd Miejski Świnoujście.JPG
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Urzędu Miasta Świnoujście
Kościół ewang., ob. rzym.-kat. par. p.w. Chrystusa Króla Świnoujście Wiki Loves Monuments 2011 pl.jpg
Autor: Paweł Korniluk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
kościół ewang., ob. rzym.-kat. par. p.w. Chrystusa Króla Świnoujście
Pomnik Swinoujscie.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Pati99 z polskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pomnik wystawiony "Tym, którzy nie powrócili z Morza" w Świnoujściu w 1993 roku.
Swinoujscie 5.jpg
Autor: unknown, Licencja: Copyrighted free use
Świnoujście - widok z promu Bielik.JPG
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na część zabudowy miasta z promu "Bielik"
PL EuroVelo 10.svg
Polskie oznakowanie rowerowych szlaków EuroVelo.
Perony stacji Świnoujście.jpg
Autor: Axe, Licencja: CC BY-SA 4.0
Perony na stacji w Świnoujściu.
Promenada Świnoujście4.JPG
Autor: Paula21, Licencja: CC BY-SA 3.0
Świnoujście
Uzdrowisko Świnoujście (Rusałka).jpg
(c) Junx z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Uzdrowisko Świnoujście SA. Zakład Przyrodoleczniczy "Rusałka"
Zalew Szczecinski administrative map.png
(c) Aotearoa z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Mapa podziału administracyjnego Zalewu Szczecińskiego i wód przyległych. Autor: Aotearoa
Tężnia.jpg
Autor: Kamil Kulawik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tężnie solankowe na Promenadzie Historycznej w Świnoujściu
Usedom Postkarte 004.jpg
Die Ostseeküste aus der Vogelschau gesehen. Blick von Osten über Świnoujście (dt. Swinemünde) und die Insel Usedom nach Westen.
Świnoujście, Redita Fortu Gerharda.jpg
Autor: Globtroter, Licencja: CC BY-SA 4.0
Redita Fortu Gerharda- siedziba Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Park Zdrojowy Świnoujście kanał2.jpg
Autor: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), Licencja: CC BY-SA 4.0
Kanał w parku zdrojowym w Świnoujściu
Świnoujście, Terminal Promowy - fotopolska.eu (347175).jpg
(c) Arro / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Prom cumujący przy terminalu - widok z Wybrzeża Władysława IV.
Latarnia Morska Świnoujście.jpg
Autor: Marlena1666, Licencja: CC BY-SA 3.0
Latarnia Morska Niechorze
0908 Polferries Terminal Świnoujście ŚWI.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
MF Wawel i MF Pomerania przed Terminalem Promowym Świnoujście
Przeprawa promowa Bieliki Świnoujście Uznam.jpg
Autor: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), Licencja: CC BY-SA 4.0
Przeprawa promowa Bieliki. Widoczna przeprawa na Uznamie.
Piramida wieku Swinoujscie.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców Świnoujścia, 2014
Wolin i Uznam lipiec 2014 59.jpg
Autor: Kapsuglan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wolin i Uznam lipiec 2014
Villa Concha w Świnoujściu.JPG
Autor: Junx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Villa "Concha"
Karsibor IV.png
Autor: DoktorKlaus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Prom Karsibór IV na przeprawie promowej przez Świnę