½ funta izraelskiego 1961 Starożytne pół szekla

½ funta izraelskiego 1961 Starożytne pół szekla
Dane podstawowe
Państwo

 Izrael

Emitent

Bank Izraela

Nominał

½ funta izraelskiego

Rocznik

1961

Emisja
Mennica

Królewska Mennica Holenderska

Nakład

4901 sztuk (lustrzana)
19 939 (zwykła)

Data emisji

1961

Data wycofania

1980

Projektant

Gerd Rothschild i Ze’ew Lippman

Opis fizyczny
Masa

12 g

Średnica

30 mm

Materiał

miedzionikiel

Rant

gładki

Stempel

zwykły i lustrzany

Uwagi

KM# 31

½ funta izraelskiego 1961 Starożytne pół szeklaizraelska miedzioniklowa moneta kolekcjonerska wybita w 1961 roku. Moneta wyemitowana przez Bank Izraela. Monety z okresu funta zostały wycofane z obiegu w 1980 roku[1]. Moneta wybita poza izraelskimi seriami monet kolekcjonerskich.

Opis monety

Tematyka monety odwołuje się do biblijnych źródeł monet półszeklowych z Księgi Wyjścia[2]:

I tak powiedział Pan do Mojżesza: «Gdy będziesz liczyć Izraelitów, by dokonać spisu, każdy przy spisie złoży za swe życie okup Panu, aby nie spadło na nich nieszczęście. To zaś winni dać podlegli spisowi: pół sykla, według wagi przybytku, czyli dwadzieścia ger za jeden sykl; pół sykla na ofiarę Panu. Każdy podległy spisowi z synów Izraela, mający dwadzieścia i więcej lat, złoży tę ofiarę Panu. Bogaty nie będzie zwiększał, a ubogi nie będzie zmniejszał wagi pół sykla, aby złożyć ofiarę Panu na przebłaganie za swe życie. A wziąwszy te pieniądze jako przebłaganie od Izraelitów, obrócisz je na służbę w Namiocie Spotkania, i będą one na pamiątkę Izraelitom przed Panem jako ofiara zadośćuczynienia za ich życie».

Biblia Tysiąclecia, Wj 30:11-15

Według judaizmu wspomniane pół szekla to nie tylko zadoścuczynienie za życie, ale także podatek świątynny zwany מחצית השקל (machacit ha-szekel), do którego uiszczania zobowiązany był każdy wierny. Każdego roku, przed świętem Purim, symbolicznie wpłaca się pół szekla na cele charytatywne, aby uczcić podatek świątynny[3]. Na tę okazję Bank Izraela wyemitował monetę z podobizną starożytnej półszeklówki[2].

Cała moneta została zaprojektowana przez Gerda Rothschilda i Ze’ewa Lipmana ze Studia Roli[2].

Awers

W środku pola monety znajduje się nominał z nazwą waluty w języku hebrajskim „חצי לירה ישראלית” (checi lira jisra’elit). Nad napisem znajdują się nazwa państwa po hebrajsku (ישראל) i arabsku (اسرائيل) oraz rok wybicia i emisji wg kalendarza żydowskiego „תשכ"א”. Pod nominałem, na monetach wybitych stemplem lustrzanym, widnieje znak mennicy „מ”[2].

Rewers

(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0
Pół szekla z drugiego roku trwania powstania

Na rewersie przedstawiono reprodukcję półszeklowej monety wybijanej przez Żydów w trakcie wojny żydowskiej (66–73 r. n.e.)[2]. Pośrodku starożytnej monety znajduje się kielich. Nad nim widnieją litery odpowiadające informacji „Rok 3”, odnoszącej się do trzeciego roku trwania powstania. Nad tym kielichem i rokiem widnieje napis w starożytnym hebrajskim mówiący o nominale monety[2].

Pozostałe

Opis[2]:

  • Waga: 12 g
  • Średnica: 30 mm
  • Stop: miedzionikiel
  • Stempel: lustrzany i zwykły
  • Liczba wybitych sztuk: 4901 (lustrzana) i 19 939 (zwykła)
  • Mennica: Królewska Mennica Holenderska (Utrecht, Holandia)

Przypisy

Linki zewnętrzne


Bibliografia

  • George Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014.

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
JUDAEA Half Sheke.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0
JUDAEA. First Jewish War. 66-70 CE. AR Half Shekel (18mm, 6.69 gm). Dated year 2 (67/8 CE). "Half Shekel" in Hebrew, chalice with beaded rim, date above / “Holy Jerusalem” in Hebrew, sprig of three pomegranates. Meshorer 195; Hendin 660. Near EF.