Ósme przykazanie

Ósme przykazanie
Død joker
AutorAnne Holt
Typ utworukryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaNorwegia
Języknorweski
Data wydania1999
WydawcaSalomonsson Agency
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego2013
WydawcaPrószyński i S-ka
PrzekładIwona Zimnicka

Ósme przykazanie (norw. Død joker, dosł. Martwy jocker) – powieść kryminalna z 1999, autorstwa norweskiej pisarki Anne Holt. Jej polskie wydanie ukazało się w roku 2013 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej.

Fabuła

Vogts gate (Oslo) - miejsce części akcji powieści (mieszkał tu Ståle Salvesen)

Powieść jest piątą częścią cyklu z detektyw Hanne Wilhelmsen. Tym razem akcja rozgrywa się w marcu 1999 i dotyczy prokuratora okręgowego Sigurda Halvorsruda, w którego domu znaleziono zwłoki jego żony (Doris Flo, 44 lata, trójka dzieci) z obciętą mieczem samurajskim głową[1]. Wszystko wskazuje na to, że morderstwo popełnił Sigurd, jednak Hanne nie do końca jest o tym przekonana. Ważną dla akcji postacią jest Ståle Salvesen (52 lata, rencista, zamieszkały przy Vogts gate w Torshov, Oslo)[2], którego Halvorsrud oskarża o zabicie małżonki, jednak w momencie tego czynu był on już prawdopodobnie martwy (popełnił samobójstwo skacząc z mostu).

Oprócz wątku kryminalnego poruszane są wątki osobiste bohaterów: choruje na raka i umiera partnerka życiowa Hanne Wilhelmsen - Cecilie Vibe[3], a Billemu T. (przyjacielowi i współpracownikowi Hanne) rodzi się kolejne dziecko (z Tone-Marit Steen)[4].

W powieści poruszana jest tematyka działania siatek pedofilskich (do jednej z nich należy Evald Bromo - uznany dziennikarz i ważna postać powieści).

Zobacz też

Przypisy

  1. Ósme przykazanie, s.10-11
  2. Ósme przykazanie, s.38
  3. Ósme przykazanie, s.511
  4. Ósme przykazanie, s.37

Bibliografia

  • nota redakcyjna w: Anne Holt, Ósme przykazanie, Prószyński i S-ka, Warszawa, 2013, okładka zewnętrzna, ISBN 978-83-7839-496-9

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Oslo-oslo-sporveier-sl-1-644567.jpg

Oslo Oslo Sporveier SL 1 (Tw 212) Vogts gate am 8. Mai 1971.