Þórsmörk

Þórsmörk
Ilustracja
(c) David Karnå, CC BY 3.0

Widok na Þórsmörk
Państwo

 Islandia

Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Þórsmörk”
Ziemia63°40′51″N 19°28′57″W/63,680833 -19,482500
Na górze – okolica pokryta pyłem i popiołem po erupcji wulkanu w czerwcu 2010 roku. Poniżej – to samo miejsce we wrześniu 2011 roku

Þórsmörk (wymowa, [ˈΘouːrsmœrk]) – pasmo górskie położone na Islandii, którego nazwa wywodzi się od nordyckiego boga Thora (Þór). Ze względu na liczne walory przyrodnicze i turystyczne, miejsce to jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów na Islandii. Po erupcji wulkanu Katla w 1918 r., cała jego okolica została uznana rezerwatem przyrody[1].

Geografia

Þórsmörk zlokalizowany jest na południu wyspy pomiędzy lodowcami Tindfjallajökull, Eyjafjallajökull oraz Mýrdalsjökull, który stanowi jej bezpośrednią granicę. Oficjalnie nazwa „Þórsmörk” odnosi się tylko do grzbietu górskiego między położonego wzdłuż rzek Krossá, Þröngá i Markarfljót, ale często jest także używana do opisania większego obszaru - licznych dolin i wąwozów, które obejmują cały region między Þórsmörk i Eyjafjallajökull.

Rezerwat charakteryzuje się cieplejszym, wilgotniejszym klimatem i bujniejszą roślinnością niż w pozostałej części kraju, gdyż jest osłonięty lodowcami z trzech stron przed zimnymi wiatrami. Charakterystyczną roślinnością jest porastający liczne skały mech, paproć, pomniejsze krzewy oraz brzozy uchodzące za wizytówkę Þórsmörku ze względu na słabe zalesienie Islandii. W dolinie między skalistymi zboczami wije się rzeka Krossá o wartkim nurcie i o stale zmieniającym się korycie.

Turystyka

Þórsmörk stanowi popularne miejsce turystyczne. Na jego terenie można uprawiać rozmaite sporty, od klasycznych górskich wędrówek, przez hiking na trekkingu kończąc. Dostępnych jest pięć szlaków na okoliczne szczyty, które nawet przy złej pogodzie odznaczają się malowniczymi widokami, a także trasa do kanionu Stakkholtsgjá, w którym znajduje się wodospad Stakkholtsgjafoss[2]. Do doliny codziennie przyjeżdżają autokary z Reykjaviku i innych miast. Wśród turystów popularne jest wynajmowanie większych samochodów, zarówno w celu przedostania się przez rzekę Krossę na teren rezerwatu, jak i samego przemieszczania się po podmokłych terenach[3][4].

Popiół wulkaniczny z Eyjafjallajökull

Podczas erupcji wulkanu Eyjafjallajökull wiosną 2010 roku, znaczna część obszaru została pokryta grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Potrzeba było kilka miesięcy, aby natura wróciła do stanu sprzed wybuchu.

Zobacz też

Przypisy

  1. Þórsmörk - Woodland Nature reserve [dostęp 2021-04-15] (ang.).
  2. Stakkholtsgjafoss - European waterfalls [dostęp 2021-04-15] (ang.).
  3. Þórsmörk - Katla | Geopark, www.katlageopark.com [dostęp 2021-04-15] (ang.).
  4. Five Reasons to visit Þórsmörk Nature Reserve : Get Local in Iceland, GetLocal [dostęp 2021-04-15] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Is-þórsmörk pronunciation.ogg
Autor: Melzer-m, Licencja: CC BY-SA 3.0
þórsmörk pronunciation
Þórsmörk from Valahnúksból 20090607.jpg
(c) David Karnå, CC BY 3.0
Útigönguhöfði seen from Þórsmörk (Valahnúksból) in june 2009. Krossá to the left and Hvannárgil to the right.
Thorsmork valley ash 2010 and 2011.JPG
Autor: Kevin Hadley, Licencja: CC BY-SA 3.0
Thorsmork valley, Iceland, immediately north of Eyjafjallajökull.
  • Upper panel: Immediately after the eruptions ended, in June 2010.
  • Lower panel: September 2011.