Łaźno

Łaźno
Haszno
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Borki

Region

Pojezierze Ełckie

Wysokość lustra

133 m n.p.m.

Wyspy

Wydrza wyspa

Morfometria
Powierzchnia

5,64 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


6,2 km
1,8 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


5,8 m
18 m

Położenie na mapie gminy Świętajno
Mapa konturowa gminy Świętajno, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łaźno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łaźno”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łaźno”
Położenie na mapie powiatu oleckiego
Mapa konturowa powiatu oleckiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Łaźno”
Ziemia54°05′29,8″N 22°12′35,0″E/54,091611 22,209722

Łaźno – (Haszno, niem. Haschner See), jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno, na Pojezierzu Ełckim, w dorzeczu rzeki Ełk, na wys. 133 m n.p.m., na zachód od Olecka. Jezioro polodowcowe. Powierzchnia jeziora wynosi 5,64 km², długość 6200 m, szerokość do 1800 m, a głębokość do 18 m. Jest największym jeziorem w Gminie Świętajno. Najgłębsze miejsca znajdują się w centralnej części akwenu, oddzielone są od siebie ciągiem górek śródjeziornych. Część północno-wschodnia jest płytka – jej głębokość rzadko przekracza 5 m. Jezioro ma rozwiniętą linię brzegową, brzegi niskie, częściowo zalesione, częściowo podmokłe, a wzdłuż wybrzeży sitowie. Pas szuwarów, stanowiący 11% powierzchni jeziora, o szerokości od 10 do 20 m zdominowany jest przez trzcinę pospolitą, dość licznie występuje również oczeret jeziorny i pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona i o liściach pływających występuje maksymalnie do 3,5m. Pod względem klasyfikacji rybackiej jest to jezioro sielawowe. Połączenie z sąsiednimi jeziorami: Litygajno, Szwałk Wielki i Piłwąg. Głównym dopływem jest rzeka Czarna Struga, prowadząca wody z J. Pilwąg oraz rzeka Mazurka. Uchodzi tu również kilka innych małych dopływów o charakterze rowów melioracyjnych. Odpływ wód następuje przez rzekę Łaźna Struga, wypływającą z północno-zachodniego krańca zbiornika. Na jeziorze znajduje się jedna wyspa o powierzchni około 1 ha.

W jeziorze występują takie ryby jak: lin, szczupak, sieja, węgorz, leszcz, płoć, sandacz, krasnopióra, krąp, jazgarz. Występują też tutaj takie gatunki zwierząt jak : bóbr, wydra.

Bibliografia

  • Jerzy Kwiatek, Teofil Lijewski Podręczny leksykon geograficzny
  • Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Świętajno, praca zespołowa, Olecko, październik 2000

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Warmian-Masurian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of Warmian-Masurian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.52 N
  • S: 53.07 N
  • W: 19.05 E
  • E: 22.95 E
Olecko County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Olecko County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 54.24 N
  • S: 53.87 N
  • W: 22.09 E
  • E: 22.74 E