Łapacz samolotu

Łapacz sieciowy opuszczany po ćwiczeniach na lotniskowcu

Łapacz samolotu – urządzenie służące do skrócenia dobiegu samolotu (aerofiniszer) lub awaryjnego zatrzymania samolotu który nie ukończył dobiegu przed końcem pasa startowego.

Istnieją łapacze samolotów siatkowe i gruntowe.

Łapacz siatkowy

Na lotniskowcach oraz niektórych lotniskach lądowych stosuje się łapacze siatkowe. W ich skład wchodzi mocna sieć wykonana z pasów o dużym wydłużeniu (np. nylonowych) pionowo zamocowanych między dwiema stalowymi linami, rozpiętymi między dwoma podporami (słupami) w poprzek drogi lądowania. Liny są zamocowane do urządzeń hamulcowych (hydraulicznych lub pneumatycznych), o regulowanej charakterystyce, pozwalających na hamowanie samolotu według założonego programu, zależnego od masy samolotu i jego prędkości.

W czasie normalnych lotów, siatka jest położona płasko na ziemi lub pokładzie albo zwinięta i gotowa do użycia. W położeniu roboczym ustawia się ją w razie spodziewanego awaryjnego lądowania. Może być też podnoszona zdalnie w krótkim czasie.


Łapacz gruntowy

Łapacz samolotów gruntowy to pas spulchnionej ziemi lub specjalnie usypanego żwiru o odpowiednim profilu. Zwykle ma długość kilkudziesięciu metrów i głębokość warstwy żwiru zmieniającą się od około 5 do 50 centymetrów. Gruntowy łapacz samolotów przylega bezpośrednio do końca utwardzonego pasa startowego. Podwozie samolotu, który nie zatrzymał się na pasie, grzęźnie w miękkim podłożu, wyhamowując samolot.

EMAS

Nowszą wersją łapacza gruntowego jest Engineered Materials Arresting System (EMAS) w którym zamiast spulchnionego gruntu lub żwiru, na końcu drogi lądowania układa się materiał o dobranej wytrzymałości i gęstości (dotychczas najlepszym materiałem jest lekki i kruchy beton)[1].

Koła samolotu wyhamowane w EMAS

Przypisy

  1. Marcia Alexander-Adams: Fact Sheet – Engineered Material Arresting Systems (EMAS) (ang.). Federal Aviation Administration, 2010-10-08. [dostęp 2015-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-20)].

Bibliografia

  • Edmund Cichosz: Łapacz samolotu. W: Encyklopedia techniki wojskowej. Wydawnictwo MON, 1978, s. 335-336.

Media użyte na tej stronie

Functional EMAS Bed - NTSB Docket Photo.jpg
A docket photo of National Transportation Safety Board of the bed of Engineered Materials Arrestor System (EMAS)
US Navy 030103-N-0119N-002 barricade is carefully lowered.jpg
At sea aboard USS Abraham Lincoln (CVN 72) Jan. 3, 2003 -- After a successful barricade drill, the barricade is carefully lowered as supervisors watch attentively. Barricades are used as a last resort for emergency recoveries of aircraft aboard the ship. Lincoln and her embarked Carrier Air Wing Fourteen (CVW-14) are conducting missions in the Western Pacific. The Lincoln Battle Group, due to return home in late January, was notified the deployment has been extended. U.S. Navy photo by Photographer's Mate 3rd Class Jennifer Nichols. (RELEASED)