Ławeczka Paderewskiego w Ciężkowicach

Ławeczka Paderewskiego
w Ciężkowicach
Ilustracja
Państwo Polska
Województwo małopolskie
MiejscowośćCiężkowice
MiejsceRynek
Typ pomnikaławeczka pomnikowa
ProjektantEwa Fleszar
Data odsłonięcia3 maja 2018
Położenie na mapie Ciężkowic
Mapa konturowa Ciężkowic, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Położenie na mapie gminy Ciężkowice
Mapa konturowa gminy Ciężkowice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ciężkowice, ławeczka Paderewskiego”
Ziemia49°47′08,7″N 20°58′26,8″E/49,785750 20,974111

Ławeczka Paderewskiego w Ciężkowicachławka pomnikowa zlokalizowana na Rynku w Ciężkowicach, z rzeźbą związanego z Ziemią Ciężkowicką Ignacego Jana Paderewskiego.

Opis

Pomnik o nazwie „Ławeczka Paderewskiego” wykonany jako odlew z brązu autorstwa artystki Ewy Fleszar odzwierciedla naturalnej wielkości siedzącą postać I. J. Paderewskiego oraz fortepian. Na bocznej ścianie instrumentu widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”[1]. Ławeczka dzięki specjalnemu mechanizmowi odtwarza menuet C-dur opus 14 nr 1 w stylu Mozarta uważany za najpopularniejszy w dorobku Paderewskiego. Nagranie pochodzi z 1937 w oryginalnym wykonaniu artysty[2].

Pomnik odsłonięto 3 maja 2018 dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski był w latach 1897–1903 właścicielem i mieszkańcem dworu w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Obecnie funkcjonuje w nim Centrum Paderewskiego jako ośrodek koncertowy i miejsce pamięci oraz jego muzeum. Swoją obecność na ziemi ciężkowickiej zaznaczył wieloma donacjami. W Ciężkowicach założył oddział Ochotniczej Straży Pożarnej i odnowił stojącą w Rynku kapliczkę św. Floriana; współorganizował Kółko Rolnicze i zakład wikliniarski; wsparł finansowo budowę szkoły oraz remont kościoła parafialnego, dla którego ufundował dzwon św. Urban. W 1898 kupił w Rynku kamienicę i utworzył w niej Kasyno-Klub Inteligencji Obywatelskiej. W stronę tej kamienicy zwrócony jest pomnik. W Kąśnej sfinansował budowę ochronki i wsparł budowę szkoły i remont kościoła, a w Jastrzębi pomógł w remoncie kościoła[2].

Przypisy

  1. Piotr Rutka, Mistrz Paderewski zasiadł przy fortepianie na ciężkowickim rynku, Pogórze24.pl, 4 maja 2018 [dostęp 2019-05-21].
  2. a b Tablica informacyjna obok pomnika: Ławeczka Paderewskiego. 2018.

Media użyte na tej stronie