Łotewski Związek Rolników

Centrowa Partia Łotewski Związek Rolników
Ilustracja
Państwo Łotwa
LiderAugusts Brigmanis
Data założenia12 maja 1917; reaktywacja 5 lipca 1990
Adres siedzibyRepublikas laukumā 2, 813.,814.kab., Rīgā, LV-1010
Ideologia politycznacentryzm
Poglądy gospodarczeagraryzm
MłodzieżówkaJaunieši Latvijai (Młodzież dla Łotwy)
Barwy     zieleń
Obecni posłowie5 (z listy ZZS)
Strona internetowa

Centrowa Partia Łotewski Związek Rolników (łot. Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība, LZS) – centrowa agrarystyczna partia polityczna działająca na Łotwie w latach 1917–1934 i od 1990, obecnie część bloku politycznego Związek Zielonych i Rolników. W latach 2002–2011 wchodziła w skład centroprawicowej koalicji rządzącej krajem, ponownie znalazła się w rządzącej koalicji w styczniu 2014.

Historia

Partia istniała w dwudziestoleciu międzywojennym (pod nazwą Latviešu Zemnieku savienība, LZS) i była jednym z dwóch głównych ugrupowań politycznych działających na Łotwie (obok Łotewskiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej). Do jej działaczy należeli Kārlis Ulmanis, Zigfrīds Meierovics, Miķelis Valters, Kārlis Pauļuks, Alberts Kviesis i Jānis Čakste. Ugrupowaniu, które szybko zdominowało życie polityczne Łotwy, udało się zrealizować ważne postulaty społeczne, w tym radykalną reformę własności ziemskiej.

W 1990 partia została reaktywowana pod nieco zmienioną nazwą (Latvijas Zemnieku savienība, LZS), mającą podkreślać pluralizm etniczny kraju. W wyborach 1993 wprowadziła do Sejmu 12 posłów, w dwa lata później – 8. Kandydat LZS Guntis Ulmanis był wybierany na dwie kadencje na urząd prezydenta Łotwy (1993–1996; 1996–1999). W latach 1998–2002 partia nie była reprezentowana w parlamencie, a przed wyborami 2002 zawiązała sojusz z pozaparlamentarną Łotewską Partią Zielonych[1], wprowadzając do Sejmu 7 z 12 posłów z listy ZZS (w trakcie kadencji liczba ta wzrastała do 8 i 9 posłów). Jego przedstawicielka Ingrīda Ūdre była marszałkiem Sejmu (2002–2006) oraz kandydatką Łotwy do objęcia teki komisarza europejskiego. W skład rządów centroprawicowych w latach 2002–2006 wchodzili nieprzerwanie przedstawiciele ludowców: Mārtiņš Roze (minister rolnictwa) i Dagnija Staķe (minister zabezpieczenia społecznego).

Obecnie zasiada w Sejmie 13 przedstawicieli Łotewskiego Związku Rolników[2]. W pierwszym rządzie Valdisa Dombrovskisa partia reprezentowana była przez 3 ministrów: zabezpieczenia społecznego (Uldis Augulis), rolnictwa (Jānis Dūklavs) oraz oświaty i nauki (Tatjana Koķe), w jego drugim gabinecie przez ministrów komunikacji (Uldis Augulis), rolnictwa (Jānis Dūklavs), oświaty i nauki (Rolands Broks) oraz zabezpieczenia społecznego (Ilona Jurševska). Partia nie weszła w skład trzeciego rządu Dombrovskisa, jednak jej przedstawiciele znaleźli się w rządzie Laimdoty Straujumy.

LZS uczestniczyła dwukrotnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego: w 2004 i 2009 w ramach Związku Zielonych i Rolników, nie uzyskując w nich mandatów poselskich.

Władze

Przewodniczącym partii jest od 2000 Augusts Brigmanis (przewodniczy jednocześnie Klubowi Poselskiemu ZZS), a funkcję jego zastępców pełnią: Uldis Augulis i Andris Rāviņš[3]. Urząd sekretarza generalnego sprawuje Artūrs Graudiņš[4].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Logo of the Latvian Farmers' Union.svg
Autor: Ivan Ch RU, Licencja: CC BY-SA 4.0
Векторизация логотипа Крестьянского союза Латвии