Łukasz Korolkiewicz

Łukasz Korolkiewicz
Data i miejsce urodzenia25 maja 1948
Warszawa
Narodowośćpolska
Dziedzina sztukimalarstwo
Epokarealizm symboliczny
hiperrealizm
nowa figuracja
Ważne dzieła
  • Miłość
  • Kontemplacja
  • Grób Przemyka

Łukasz Tomasz Korolkiewicz (ur. 25 maja 1948 w Warszawie) – polski malarz, przedstawiciel realizmu symbolicznego, hiperrealizmu, nowej figuracji, profesor sztuk plastycznych (1996); nauczyciel akademicki, od 1996 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; laureat Nagrody im. Jana Cybisa (1991)

Korolkiewicz uzyskał dyplom u prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 1980 jest wykładowcą, a od 1996 profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Krytycy sztuki dopatrują się analogii w twórczości Łukasza Korolkiewicza do Jacka Malczewskiego.

Życiorys

Łukasz Korolkiewicz urodził się 25 maja 1948 w Warszawie jako drugi syn malarza, śpiewaka operowego Józefa Korolkiewicza. W 1965 zdał maturę w XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Warszawie i egzamin wstępny na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze 3 lata studiował w pracowni malarstwa Andrzeja Jurkiewicza. W 1969 za zgodą profesora Stefana Gierowskiego kontynuował studia poza Akademią, malował w mieszkaniu rodziców na Saskiej Kępie. W 1971 obronił z wyróżnieniem dyplom z malarstwa w pracowni Stefana Gierowskiego. W 1975 przy malowaniu zaczął korzystać z fotografii, co robi do dziś. W sierpniu 1978 roku wziął ślub z Kingą Kawalerowicz, córką znanego reżysera Jerzego Kawalerowicza. 1 maja 1982 uczestniczył w ulicznej manifestacji Solidarności robiąc zdjęcia. Odtąd stale brał udział w manifestacjach dokumentując je fotograficznie. W październiku 1985 zaczął samodzielnie prowadzić pracownię malarstwa i rysunku na wydziale wzornictwa przemysłowego. W 1991 został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. 24 kwietnia 1996 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych, a w lutym 2001 został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

Twórczość

Malarstwo Łukasza Korolkiewicza jest figuratywne, trójwymiarowe i tematyczne. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą, między innymi w muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi i muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego obrazy są bardzo malarskim, osobistym świadectwem życia najbliższego, dekadenckiego kręgu przyjaciół artysty i jednocześnie wewnętrznym obrazem jego przeżyć i nastrojów. W okresie stanu wojennego artysta, związany z podziemiem, namalował serię ulicznych kwietnych krzyży, symboli ulicznego protestu przeciw przemocy. Stałym elementem w twórczości Łukasza Korolkiewicza jest wykorzystywanie aparatu fotograficznego jako swojego rodzaju szkicownika. Przezrocze fotograficzne zrzutowane na płótno jest punktem wyjściowym dla kompozycji malarskiej. Wyjazd artysty do Garbatki-Letnisko zainspirował artystę do stworzenia serii obrazów pt. Ogrody.

Wybrane wystawy indywidualne

Bibliografia

  • W nieruchomym punkcie... Wyd. Zachęta Państwowa Galeria Sztuki. Warszawa 2002. ​ISBN 83-89145-15-4​.
  • Sztuka Świata tom 10. Wydawnictwo Arkady. Warszawa 1996. ​ISBN 83-213-3826-7​.
  • Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa Autor: Elżbieta Dzikowska, Rosikon Press, 2011. ​ISBN 978-83-88848-95-7