2019–2021Olimpia Grudziądz (bramkarze)
2021–2022GKS Bełchatów (bramkarze)
2022–Resovia Rzeszów (bramkarze)
  1. Aktualne na: 20 września 2018.

Łukasz Sapela (ur. 21 września 1982 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski piłkarz, występujący na pozycji bramkarza. Wychowanek GKS-u Bełchatów.

Kariera

W swoim debiucie w ekstraklasie, w sezonie 2005/2006 nie puścił bramki w meczu z Górnikiem Zabrze. W następnym spotkaniu, przeciwko Wiśle Kraków, też zachował czyste konto. Ostatecznie przedłużył serię do łącznie 6 meczów. Czyste konto zachował przez równo 600 minut, co dało mu 11. miejsce w tabeli bramkarzy, którzy najdłużej nie tracili gola w historii polskiej ekstraklasy[1]. Skazą na tej serii jest fakt, że nie były to spotkania następujące po sobie. Sapela miał wtedy silną konkurencję w postaci – najpierw Jacka Banaszyńskiego, a potem Piotra Lecha. Ówczesny trener bełchatowian, Orest Lenczyk lubił często zmieniać bramkarzy. W wyniku tego swój debiutancki sezon zakończył z 9 meczami rozegranym w lidze w których przepuścił zaledwie trzy bramki[2].

23 września 2009 roku przepuścił piłkę do siatki w 51. minucie po strzale Martinsa Ekwueme z Zagłębia Lubin. Na Dialog Arena GKS zremisował 1:1, ale właśnie wtedy zaczęła się kolejna dobra passa Sapeli. 27-letni golkiper nie wyjmował piłki z siatki przez siedem kolejnych spotkań. Łącznie przez 752 minuty był niepokonany[3]. Sposób na niego znalazł dopiero Maciej Iwański z Legii Warszawa[4]. Ponad 13 i pół godziny bez puszczonej bramki dało Sapeli czwarte miejsce w klasyfikacji wszech czasów[5]. Golkiperowi z Bełchatowa zabrakło jedynie ośmiu minut do podium, na którego ostatnim stopniu znajduje się Władysław Grotyński, bramkarz Legii sprzed 40 lat[6], zaś do lidera – Piotra Czai – z GKS Katowice i Ruchu Chorzów stracił ponad dwa spotkania. Wiosną 2012 roku usłyszał zarzut ustawiania meczów GKS Bełchatów[7]. W wyniku zarzutów klub z Bełchatowa rozwiązał kontrakt z bramkarzem[8], który w lipcu 2012 podpisał kontrakt z azerskim Rəvanem Baku[9]. 19 lipca 2014 roku Łukasz Sapela został zawodnikiem Olimpii Grudziądz.

W czerwcu 2016 podpisał roczny kontrakt z Miedzią Legnica[10].

Udział w aferze korupcyjnej

Łukasz Sapela to kolejny polski piłkarz, który uczestniczył w procederze ustawiania spotkań ligowych. Czynów karalnych dopuścił się będąc zawodnikiem GKS Bełchatów. Piłkarz został oskarżony we wrześniu 2014 i dobrowolnie poddał się karze. Wyrok zapadł w listopadzie 2014[11]. Dodatkowo Komisja dyscyplinarna PZPN ukarała byłego bramkarza GKS za udział w ustawianiu meczów tego klubu rokiem dyskwalifikacji w zawieszeniu oraz 10 tys. zł kary pieniężnej. Zawodnik także dobrowolnie poddał się karze[12].

1. Dziesięciu wspaniałych, o których nikt nie mówi. „Magazyn Futbol”, s. 64, grudzień 2009. Warszawa: sportlive24.
  2. Łukasz Sapela → Sezon 2005/2006. 90minut.pl. [dostęp 2010-01-03]. (pol.).
  3. Ranking Futbol.pl: Łukasz Sapela (24). futbol.pl. [dostęp 2010-01-03]. (pol.).
  4. Iwański przerwał serię Sapeli. 90minut.pl. [dostęp 2010-01-03]. (pol.).
  5. Kosmiczny rekord Czai. „Magazyn Futbol”, s. 71, styczeń 2010. Warszawa: sportlive24.
  6. Ekstraklasa. Iwański kończy serię Sapeli. sport.pl. [dostęp 2010-01-03]. (pol.).
  7. Prokuratura uderza w GKS Bełchatów: zarzuty dla reprezentantów Polski. pilkarskamafia.blogspot.com. [dostęp 2012-07-11]. (pol.).
  8. Fonfara, Popek i Sapela odchodzą z GKS-u Bełchatów. 90minut.pl. [dostęp 2012-07-11]. (pol.).
  9. Łukasz Sapela zawodnikiem Rəvanu Baku. 90minut.pl. [dostęp 2012-07-11]. (pol.).
  10. Łukasz Sapela zawodnikiem Miedzi Legnica. sportowefakty.wp.pl, 17 czerwca 2016. [dostęp 2016-10-04].
  11. Korupcja w GKS Bełchatów – kalendarium. pilkarskamafia.blogspot.com. [dostęp 2016-01-26]. (pol.).
  12. Były bramkarz GKS Bełchatów ukarany za korupcje. pilkarskamafia.blogspot.com. [dostęp 2016-01-26]. (pol.).

Autor: nabramkepl - wywiady, Licencja: CC BY 3.0