Łusecznik junnański

Łusecznik junnański
Ichthyophis bannanicus[1]
(Yang, 1984)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy beznogie

Rodzina

łusecznikowate

Rodzaj

Ichthyophis

Gatunek

Ichthyophis bannanicus

Synonimy
  • Ichthyophis bannanica - Yang, 1984
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Łusecznik junnański (Ichthyophis bannanicus) – gatunek płaza beznogiego z rodziny Ichthyophiidae występujący w południowych Chinach oraz w Wietnamie, gdzie zasiedla m.in. lasy i potoki. Z wyglądu przypomina dżdżownicę, a ciało przybiera barwę brązowawo-czarną na grzbiecie oraz żółtą na brzuchu. Rozmnaża się od kwietnia do maja, a larwy rozwijają się w wodzie, gdzie żywią się glonami, planktonem i niewielkimi bezkręgowcami. Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z m.in. szerokim zasięgiem występowania i dużą populacją.

Wygląd

Z wyglądu przypomina dżdżownicę[3]. Oczy są mały, brak w nich powiek, schowane są również pod skórą[3]. Gatunek ten posiada również czułka czuciowe między okiem, a nozdrzem po obu częściach ciałach[3]. Na całej długości ciała występuje około 360 skórnych fałdów przypominających pierścienie[3]. Ciało przybiera barwę brązowowawo-czarną na górnej części, brzuch natomiast pokryty jest podłużnym żółtym pasem[3].

Zasięg występowania i siedlisko

Gatunek ten występuje na wysokościach bezwzględnych 100 – 600 m. n. p. m. w południowych Chinach (prowincje Junnan, Kuangsi, Guangdong), a także w Wietnamie[4]. Zasiedla lasy, potoki i strumienie, a także pola uprawne[4].

Rozwój

Postać dorosła prowadzi podziemne życie, znaleźć ją można w luźnych warstwach gleby, larwy są natomiast wyłącznie wodne[3]. Od kwietnia do maja samica składa około 30 jaj w zagłębieniu wykopanym w pobliżu zbiornika wodnego[3]. Tuż po wykluciu, larwy przemieszczają się do zbiornika wodnego, w którym żywią się glonami i planktonem[3]. W sprawnym poruszaniu się w środowisku wodnym pomaga im krótki ogon oraz linia boczna[3]. W późniejszym stadium rozwoju, larwy zaczynają żywić się wodnymi bezkręgowcami[3]. Do przeobrażenia dochodzi w momencie, kiedy larwy osiągną długość ok. 18 cm[3]. W niewoli dorosłe osobniki odżywiają się wyłącznie dżdżownicami[3].

Status

Gatunek najmniejszej troski (LC) w związku z szerokim zasięgiem występowania, potencjalnie dużymi rozmiarami populacji, a także dobrze rozwiniętymi zdolnościami adaptacyjnymi[4].

Przypisy

  1. Ichthyophis bannanicus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Ichthyophis bannanicus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l AmphibiaWeb - Ichthyophis bannanicus, amphibiaweb.org [dostęp 2020-09-16].
  4. a b c Yuan Zhigang i inni, IUCN Red List of Threatened Species: Ichthyophis bannanicus, IUCN Red List of Threatened Species, 30 kwietnia 2004 [dostęp 2020-09-16].

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Specimen of Ichthyophis bannanicus in National Museum of Natural Science in Taiwan.JPG
Autor: SSR2000, Licencja: CC BY-SA 3.0
Specimen of Ichthyophis bannanicus in National Museum of Natural Science in Taiwan