Łuszczeniec klonowy

Łuszczeniec klonowy
Ilustracja
Strzępki i kondidiofory
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

patyczniaki

Rząd

łuszczeńcowce

Rodzina

łuszczeńcowate

Rodzaj

łuszczeniec

Gatunek

łuszczeniec klonowy

Nazwa systematyczna
Rhytisma acerinum (Pers.) Fr.
K. svenska Vetensk-Akad. Handl. 40: 104 (1819)
Skupiska apotecjów na opadłym liściu
Liść porażony przez łuszczeńca klonowego
Nekroza tkanek na liściu klonu wywołana przez łuszczeńca klonowego

Łuszczeniec klonowy, czerniak klonowy (Rhytisma acerinum (Pers.) Fr.) − gatunek grzybów z rodziny łuszczeńcowatych (Rhytismataceae)[1]. Pasożyt wywołujący chorobę klonów o nazwie smołowata plamistość klonu lub czarna plamistość klonu.

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Rhytisma, Rhytismataceae, Rhytismatales, Leotiomycetidae, Leotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1794 r. Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Xyloma acerinum. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1819 r. Elias Fries, przenosząc go do rodzaju Rhytisma[1].

Niektóre synonimy naukowe[2]:

  • Melanosorus acerinus (Pers.) De Not. 1847
  • Melasmia acerina Lév. 1846
  • Polystigma acerinum (Pers.) Link 1833
  • Rhytisma pseudoplatani Müll. Berol. 1913
  • Xyloma acerinum Pers. 1794
  • Xyloma gyrans Wallr. 1833
  • Xyloma lacrymans Wallr. 1833

Nazwa polska według Krytycznej listy wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski[3].

Morfologia i rozwój

Widoczna część grzyba nazywana jest podkładką. Ma ona okrągławy lub nieregularny kształt i średnicę do 2 cm. Podkładki pojawiają się w czerwcu/lipcu jako białe, chlorotyczne plamki, które stopniowo powiększają się i żółkną. Gdy osiągną wielkość kilku mm, pojawiają się w ich środku czarne plamki, które rozrastają się i w końcu zlewają z sobą w dużą plamę otoczoną żółtą obwódką. Plam takich na liściu z reguły jest wiele[4]. Podkładki są zanurzone w tkance liścia. Strzępki grzyba mają średnicę 5-8 μm. Na podkładkach bezpłciowo wytwarzane są zarodniki konidialne. Powstają na bezbarwnych, cylindrycznych i zwężających się ku końcowi fialidach. Fialidy mają rozmiar 7-15 × 1,5-2 μm. Powstają w nich endogenicznie bezbarwne, cylindryczne, bezprzegrodowe, gładkie i cienkościenne konidia o rozmiarach 6-10 × 1 um[5].

Środek czarnych plam początkowo jest gładki, później jednak pojawiają się na nim skupiska małych, pryszczykowatych pyknidiów, w których powstają pykniospory. Nieco później na obrzeżach czarnych plam powstają owocniki typu apotecjum. Objawia się to pomarszczeniem obrzeży plam. W tym czasie liście opadają. Opadanie chorych liści odbywa się w tym samym czasie co zdrowych, lub nieco wcześniej. Na opadłych liściach nadal rozwijają się apotecja wytwarzające zarodniki na drodze płciowej[4]. Owocniki typu apotecjum o kształcie elipsoidalnym i wydłużonym, często zakrzywione, o rozmiarach 500–1300 × 300–500 μm. Otwierają się rozgałęzionym, podłużnym pęknięciem o długości od 2/3 do 3/4 długości owocnika. W hymenium znajdują się wstawki o długości 100-135 μm. Są bezbarwne, z kilkoma przegrodami, bez powłoki żelatynowej, często wykrzywione, a czasami rozgałęziające się na szczycie. Worki 8-zarodnikowe, dojrzewające kolejno. Askospory cylindryczne, zwężające się ku podstawie. Mają rozmiar 60–80 × 1,5–2,5 μm, są hialinowe, bezprzegrodowe. Na szczycie posiadają galaretowaty wyrostek o długości 2–4 μm[5]. Askospory wysypują się z worków na wiosnę i dokonują infekcji pierwotnej zakażając liście klonu[4].

Występowanie i siedlisko

Występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Afryce Północnej i Nowej Zelandii[6]. Jest bardzo pospolity na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego[5].

Rozwija się na liściach klonu polnego (Acer campestre), klonu zwyczajnego (Acer platanoides) i klonu jawora (Acer pseudoplatanus)[7].

Znaczenie

Pasożyt i saprotrof atakujący liście klonu. Wywołuje chorobę o nazwie smołowata plamistość klonu lub czarna plamistość klonu. Objawia się ona żółknięciem i przedwczesnym opadaniem liści. Jest szczególnie groźna dla siewek i młodych drzew, ponieważ ogranicza ich przyrosty. Znacząco obniża też walory estetyczne klonów, które często sadzi się jako drzewa ozdobne np. w parkach[4].

Ekstrakty z liści zakażonych Rhytisma acerinum wykazywały silne działanie hamujące na wirusa mozaiki tytoniowej[5].

Łuszczeniec klonowy jest wrażliwy na zanieczyszczenie powietrza. Jego występowanie jest więc wskaźnikiem dużej czystości powietrza[8].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2013-11-12] (ang.).
  2. Species Fungorum [dostęp 2013-11-12] (ang.).
  3. Maria Alicja Chmiel. Checklist of Polish Larger Ascomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów workowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences Kraków, 2006, ISBN 978-83-89648-46-4.
  4. a b c d Karol Mańka, Małgorzata Mańka: Choroby drzew i krzewów leśnych. Warszawa: Warszawa, Oficyna Edytorska Wydawnictwo Świat, 1993. ISBN 978-83-09-01-063-0.
  5. a b c d Mycobank. Rhytisma acerinum [dostęp 2016-07-17].
  6. Discover Life Maps [dostęp 2016-07-16].
  7. Wiesław Mułenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski, Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008, ISBN 978-83-89648-75-4
  8. Alarm dla drzew w pasie nadmorskim w Gdańsku. Zaatakował je grzyb [dostęp 2015-01-12].

Media użyte na tej stronie

Rhytisma acerinum a2 (3).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rhytisma acerinum on Acer platanoides. Location: Pland, Rajbrot
Rhytisma acerinum1.jpg
Autor: Hagen Graebner, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rhytisma acerinum, Reife Apothecien auf vorjährigem Ahornblatt
Rhytisma acerinum a2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rhytisma acerinum on Acer sp, (location: Poland, Chyszówki)
Rhytisma acerinum a1.jpg
'Rhytisma acerinum