Łyżwy
Łyżwy – twarde, płaskie elementy, tworzące wąskie płozy, mocowane pod podeszwą buta w celu ślizgania się po lodzie.
Budowa samej łyżwy (płozy) zależy od dyscypliny, w której są wykorzystywane. Niektóre rodzaje dyscyplin sportowych wykorzystujących łyżwy to:
- hokej na lodzie oraz bandy,
- łyżwiarstwo figurowe oraz tańce na lodzie i łyżwiarstwo synchroniczne,
- łyżwiarstwo szybkie – tzw. panczenowe[1],
- łyżwiarstwo wyprawowe – tzw. tripskate.
Łyżwy wykorzystywane do wyczynowego uprawiania sportu składają się z odrębnie dobranych butów i płóz, w przeciwieństwie do łyżew używanych rekreacyjnie. Zanim zaczęto produkować łyżwy z butami, do jazdy amatorskiej stosowano łyżwy przykręcane do butów codziennego użytku.
Historia
Najstarsze znalezione łyżwy mają ok. 5 tys. lat, były zbudowane ze zwierzęcych kości, przywiązywane rzemieniami do butów[2].
Łyżwy drewniane z metalowym usztywnieniem pojawiły się w XIV w. Łyżwy zrobione całkowicie z żelaza wprowadzono w XVII wieku. Stalowe łyżwy z klamrami i zaciskami, przypinającymi je do butów, zostały sprzedane w 1850 r. i później przerodziły się w łyżwy na stałe przytwierdzone do butów.
Łyżwiarstwo przez długi czas było środkiem lokomocji w krajach z długimi, mroźnymi zimami jak: Norwegia, Szwecja, Finlandia a w szczególności Holandia. Do XVIII wieku łyżwiarstwo stało się już nie tylko sposobem przemieszczania się, lecz również dobrze przyjętym sportem. Europejscy koloniści szybko wprowadzili łyżwiarstwo w USA i Kanadzie[3].
Rodzaje łyżew
Istnieją trzy podstawowe rodzaje łyżew: figurowe, hokejowe i panczeny.
Tradycyjne buty łyżwiarskie są wykonane ze specjalnej skóry i zawiązywane. Do celów rekreacyjnych coraz częściej wykorzystywane są buty plastikowe, wiązane lub zapinane na specjalne klamry. W XX wieku powstała również odmiana łyżew dwupłozowych (popularnie: saneczki), wykorzystywanych głównie przez najmłodszych. Dostępne są również łyżwy z możliwością wymiany płozy łyżwiarskiej na rolkową lub wrotkową.
Łyżwy figurowe
Łyżwy przeznaczone do jazdy figurowej są najwyższe i najcięższe ze wszystkich rodzajów łyżew. Ma to zapewnić ochronę dla kostki przy wykonywaniu skomplikowanych skoków i ewolucji. Płoza jest delikatnie zaokrąglona, szeroka, z rowkiem pośrodku, zakończona z przodu ząbkami (czubkiem), wykorzystywanymi w niektórych skokach i elementach krokowych.
Odmianą łyżwy figurowej jest łyżwa do tańców na lodzie i jazdy synchronicznej. Jej płoza jest około dwóch centymetrów krótsza niż w łyżwach do jazdy indywidualnej i sportowej, a najniższy ząbek na czubku jest mniejszy, co ma ułatwić czucie krawędzi[4][5][6][7][8][9].
Łyżwy hokejowe
W 1957 sportowa wytwórnia sprzętu wyczynowego we Wrocławiu przystąpiła do produkcji łyżew hokejowych według wzoru kanadyjskiego[10].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Słownik języka polskiego PWN: "panczena"
- ↑ Bone Ice Skates Invented by Ancient Finns, Study Says, nationalgeographic.com
- ↑ Ilustrowana encyklopedia Wynalazki & odkrycia ISBN 978-83-927290-6-8
- ↑ www.lyzwy.net.pl
- ↑ www.niecodzienni.com
- ↑ Portal ABC Zdrowie
- ↑ Trening aerobowe
- ↑ Body Info
- ↑ www.sportowarodzina.pl
- ↑ Łyżwy hokejowe na wzorach kanadyjskich. „Nowiny”, s. 3, Nr 265 z 6 listopada 1957.
Media użyte na tej stronie
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Autor: Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Łyżwy
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Nellinka (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Skates from 19C (drawing)
- Source: Helena Grigar
Schemat łyżwy figurowej
Children’s skates