Śajwasiddhanta

Śajwasiddhanta (tamil. சைவ சித்தாந்தம, ang. Shaiva Siddhanta) – jedna z najstarszych szkół w ramach śiwaizmu tamilskiego, po dziś dzień prężna zwłaszcza w południowo indyjskim stanie Tamil Nadu. Wyszczególnia 36 tattw i głosi filozofię adwajty. Podstawowe teksty tego kierunku hinduizmu noszą nazwę śajwagamy.

Historia

Tradycja ta wywodzi się z śiwaizmu kaszmirskiego. W Kaszmirze jednak zanikła, odradzając się następnie na południu Indii. Tam wchłonęła w siebie tamilski śiwaicki ruch bhakti, co zmieniło jej charakter na religię pobożnościową[1].

Cztery ścieżki

Śajwasidhanta naucza czterech ścieżek, prowadzących adepta do wyzwolenia:

  1. ćarja – posługi w świątyniach i pomoc dla innych czcicieli
  2. krija – ceremonie religijne
  3. joga – praktyki medytacyjne
  4. dźńana – poznanie Iśwary jako sagunabrahmana.

Modelowymi archetypami osób, które osiągnęły cel idąc jedną z powyższych dróg rozwoju duchowego, są czterej święci śiwaizmu tamilskiego:

  1. Appar
  2. Dźńanasambandhar
  3. Sundarar
  4. Manikkawaćar[2]

Śaiwagama

Znanych jest ponad 200 agam klasyfikowanych jako pisemny i autoryzowany przekaz śiwaizmu. Uznawane są za objawienia dane przez Śiwę w różnych jego formach i postaciach. Kanon agam południowego śiwaizmu śaiwa iddhanty zawiera 28 ksiąg napisanych w sanskrycie.

Przypisy

  1. Południowa śaiwasiddhanta. W: Gavin Flood: Hinduizm. Wprowadzenie. Małgorzata Ruchel (tłum.). Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008, s. 177, seria: Ex Oriente. ISBN 978-83-233-2517-8. Cytat: religię pobożnościową.
  2. Anna Rucińska: Hymny Siankary. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Miniatura, 2006, s. 147. ISBN 83-7081-710-6.

Media użyte na tej stronie

NatarajaMET.JPG
Autor: User Kaysov on en.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 2.5
Chola Bronze statue of Nataraja at the Met of New York. Photographed by Mallela on July 1, 2005.