Ściana (film 1982)

Pink Floyd – The Wall
Gatunekmusical / dramat psychologiczny
Data premiery13 października 1982
Kraj produkcjiWielka Brytania
Językangielski
Czas trwania95 min
ReżyseriaAlan Parker
ScenariuszRoger Waters
Główne roleBob Geldof
MuzykaRoger Waters, David Gilmour, Bob Ezrin
ProdukcjaAlan Marshall
DystrybucjaMGM/UA
Sony Pictures

Ściana, (ang. Pink Floyd – The Wall) – film brytyjskiego reżysera Alana Parkera oparty na albumie The Wall zespołu Pink Floyd z 1979 roku, wyprodukowany przez MGM. Scenariusz napisał wokalista i basista zespołu, Roger Waters. Główną rolę Pinka gra Bob Geldof (według początkowych planów miał ją odgrywać Waters).

O filmie

Pink Floyd Their Mortal Remains - 2017-10-13 - Andy Mabbett - 57 (cropped).jpg

Tłem filmu jest muzyka z oryginalnego albumu Pink Floyd, w większości nagrana ponownie przez Watersa z udziałem innych muzyków oraz aranżacji orkiestrowych, bądź też zmieniona w postaci drobnych modyfikacji tekstu czy melodii. Dwa z utworów, które nie znalazły się na płycie pojawiły się w filmie. „When the Tigers Broke Free” powstało specjalnie na potrzeby filmu, a „What Shall We Do Now?” nie zostało umieszczone na oryginalnym albumie dla oszczędności miejsca, wykonywane jednak było na koncertach. Film jest bogaty w metaforykę oraz symbolizm, głównie w sferze obrazu i dźwięku. Charakteryzuje go znikomość dialogów oraz niechronologiczność fabuły podążająca śladami przekazu muzyki Pink Floyd. Jedynymi utworami znajdującym się na albumie, które nie trafiły do filmu, były „Hey You” (który dołączony został jako usunięta scena do wydania DVD) oraz „The Show Must Go On”.

Około piętnastu minut materiału stanowią sekwencje animowane autorstwa Geralda Scarfe, mającego duży wpływ na ogólny wygląd produkcji. Animacje przedstawiają między innymi śmiałą i przerażającą wizję wojny, szczególnie niemieckiego bombardowania Anglii podczas II wojny światowej, akompaniowanego w filmie piosenką „Goodbye Blue Sky”.

Roger Waters wyraził niezadowolenie z ostatecznego wyglądu filmu i niejednokrotnie spierał się z reżyserem Alanem Parkerem o naturę filozoficzną filmu. W wywiadzie z 1988 dla australijskiego radia Waters mówił: „Końcowo byłem trochę zawiedziony, ponieważ pod koniec wcale nie czułem sympatii do głównego bohatera... Dostrzegłem, że był tak nieustanny w szturmowaniu zmysłów, że... nie dał mi... Jako publiczności szansy na zaangażowanie się[1]”. Mimo niezadowolenia Watersa, film uznawany jest przez ogół fanów za dobrą interpretację albumu Pink Floyd i dobry film w swojej kategorii.

David Gilmour oznajmił, że to właśnie podczas tworzenia filmu rozpoczął się jego spór z Watersem. Podczas kręcenia filmu dokumentalnego Behind The Wall stwierdził jednak, iż „film był mniej udaną próbą opowiedzenia historii The Wall niż wersje koncertowe i album studyjny”.

Osiągnięcia

W Polsce film osiągnął certyfikat platynowej płyty DVD[2].

Przypisy

  1. Roger Waters, Live Via Satellite (ang.). pink-floyd.org, 1988-05-04. [dostęp 2015-01-15].
  2. Platynowe płyty DVD przyznane w 2004 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Alan Parker by Kubik.JPG
Autor: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, Licencja: CC BY 2.5
Alan Parker (b. 1943), British stage manager