Ścieżka dydaktyczna
Ścieżka dydaktyczna – szlak pieszy, wytyczony w taki sposób, aby na jego trasie znalazło się jak najwięcej interesujących obiektów przyrodniczych (ścieżka przyrodnicza), czasem też zabytków architektury czy techniki. Celem tworzenia ścieżek dydaktycznych jest z jednej strony regulacja ruchu turystycznego, zwłaszcza na terenach rezerwatów przyrody lub innych obszarach, na których występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, z drugiej natomiast edukacja poprzez obserwację obiektów w ich naturalnym środowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej.
Przebieg ścieżki dydaktycznej planowany jest tak, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza. Ścieżki dydaktyczne są oznakowane odmiennie niż szlaki turystyczne - z reguły jest to biały kwadrat przekreślony na skos zielonym paskiem ( – oznakowanie ścieżki dydaktycznej). Elementami zaplecza są tablice informacyjne (przeważnie numerowane), wiaty z ławkami bądź zadaszenia, wyznaczone i ubezpieczone punkty widokowe itp. Dla niektórych ścieżek ich organizatorzy wydają drukowane przewodniczki lub foldery, z reguły z mapką umożliwiającą samodzielne zwiedzanie.
Wyznacza się też ścieżki dydaktyczne związane ze znanymi postaciami. Na ich trasie znajdują się miejsca związane z daną postacią, np. Ścieżka edukacyjna Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Media użyte na tej stronie
Oznaczenie ścieżki edukacyjnej w Polsce wg http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/instrukcja_znakowania_szlakow_0707.pdf
Autor: 1bumer, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ścieżka dydaktyczna przez Bagienną Dolinę Drwęcy, tablice i kładka
Autor: Panek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ścieżka edukacyjna Marii Skłodowskiej-Curie w parku jej imienia w Warszawie. Punkt 1 – tablica informacyjna.