Ślimak karpacki

Ślimak karpacki
Monachoides vicinus
(Rossmässler, 1842)
Ilustracja
Ślimak karpacki
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

płucodyszne

Rząd

trzonkooczne

Rodzina

Hygromiidae

Podrodzina

Hygromiinae

Rodzaj

Monachoides

Gatunek

ślimak karpacki

Synonimy
  • Fruticola vicinus
  • Perforatella vicina (Rossmässler, 1842)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ślimak karpacki (Monachoides vicinus) – gatunek ślimaka lądowego trzonkoocznego z rodziny Hygromiidae[2], wcześniej zaliczany do ślimakowatych (Helicidae)[3].

Strzałka miłosna
Muszle

Systematyka

Gatunek opisany przez Rossmässlera w 1842 roku jako Monachoides vicina. Jest gatunkiem rodzaju Monachoides, należącym do rodziny Hygromiidae, w literaturze polskojęzycznej funkcjonuje pod nazwą: ślimak karpacki.

Cechy morfologiczne

Muszla o kulistym kształcie, wysokości od 8,5–11,5 mm i średnicy 12–15,5 mm. Zbudowana z 6–6,5 stożkowych skrętów ułożonych prawoskrętnie, grubościenna, barwy żółtawej lub rogowej, często na ostatnim skręcie występuje jasny pasek. Każde zgrubienie ma postać małych żeber ułożonych promieniowo. Powierzchnia błyszcząca, z regularną siatkową mikrostrukturą w formie łuseczek, wyraźnie większych niż występujące u ślimaka czerwonawego. Otwór muszli o kształcie zbliżonym do owalnego. Dołek osiowy zakryty zwykle w całości przez fałd wargi ujścia, ubarwienie wargi zazwyczaj białawe. Ciało ślimaka żółtawe z czarnymi plamami płaszcza, które prześwitują przez częściowo przezroczystą muszlę.

Zasięg występowania

Gatunek górski o zasięgu karpackim, występuje na obszarze wzdłuż łuku Karpat i ich pogórzy od Polski przez Ukrainę i Rumunię do Serbii. Spotykany wyspowo w Środkowej Bawarii, na Podolu, Słowacji, Czechach, oraz na izolowanych stanowiskach na Węgrzech i w Niemczech.

W Polsce, poza Karpatami, Sudetami i ich przedgórzem, występuje rzadko na Wzgórzach Trzebnickich, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Roztoczu Wyżynie Lubelskiej w Kotlinie Sandomierskiej i Górach Świętokrzyskich.

Biologia i ekologia

Zajmowane siedliska

Gatunek leśny, zasiedla górskie lasy liściaste i zarośla, przeważnie powyżej 700 metrów nad poziomem morza. Spotykany w wilgotnych miejscach, w obniżeniach gruntu, wąwozach, często w sąsiedztwie strumieni. Zwykle kryją się w ściółce, pod próchniejącymi pniami drzew. Z ukrycia wychodzą w czasie deszczu. Często wspinają się na rośliny zielne. Ekologiczna przestrzeń ślimaka karpackiego jest dość wąska, związana z lasami o pierwotnym charakterze, z dużą ilością martwego drewna.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ślimaki są obojnakami, potrzebują drugiego osobnika tego samego gatunku, aby doszło do wymiany spermy i złożenia jaj. Osobniki składają jaja w pakietach. Każdy osobnik hermafrodyta, ma zarówno żeńskie i męskie organy płciowe. Zapłodnienie krzyżowe dokonuje się podczas gry miłosnej z użyciem tzw. strzałki miłosnej.

Zagrożenia i ochrona

Gatunek nie jest zagrożony, ponieważ jest rozprzestrzeniony ma status gatunku najmniejszej troski. Zagrożenie stanowi degradacja siedlisk powodowana wylesianiem[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Monachoides vicinus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 401. ISBN 978-83-88147-09-8.
  3. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0428-6.

Bibliografia

  • Rafał Wąsowski, Aleksander Penkowski, Ślimaki i małże Polski, Warszawa: Wydawnictwo Multico, 2003, ISBN 83-7073-347-6, OCLC 749195338.

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Monachoides-vicinus 09.jpg
Autor: Francisco Welter Schultes see here, Licencja: CC BY 3.0
Monachoides vicinus (Rossmässler, 1842), Hygromiidae, Pulmonata, Gastropoda, Slovakia, Lower Tatra, Mostenica Kysla
Monachoides vicinus dart lateral.jpg
Autor: Joris M. Koene and Hinrich Schulenburg, Licencja: CC BY 2.0
Scanning electron microscopic (SEM) image of lateral view of love-dart of Monachoides vicinus. the scale bar is 500 μm (0.5 mm).
Monachoides vicina.jpg
Autor: Roman Hural, Licencja: CC BY-SA 4.0
Равлик зернистий карпатський Monachoides vicina (Rossmässler, 1842)