Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton

Książę Wilhelm i księżna Katarzyna wraz z druhnami na balkonie Pałacu Buckingham
Para młoda tuż po ślubie machająca do wiwatujących tłumów na trasie przejazdu z Opactwa Westminster do Pałacu Buckingham
Pierwszy ślubny pocałunek młodej pary
Para młoda podczas przejazdu z Opactwa Westminsterskiego do Buckingham Palace
Młoda para wraz z rodziną na balkonie pałacu Buckingham
Aranżacja heraldyczna herbu pana młodego (z lewej) i herbu rodziny Middleton
Trasa przejazdu księcia Wilhelma w drodze na ślub (z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminster) oraz droga powrotna (ta sama w drugą stronę) państwa młodych po ślubie.
Ceremonię obecnością uświetniła Królowa Elżbieta II oraz książę-małżonek Filip.
Uroczystość uświetniły parady gwardzistów.
Dzień ceremonii był ogólnonarodowym świętem.

Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton odbył się 29 kwietnia 2011 o godzinie 11.00 czasu Greenwich w Opactwie Westminsterskim. Ślubu udzielił arcybiskup Canterbury Rowan Williams.

Zaręczyny księcia Wilhelma (potocznie: Williama), będącego wówczas drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, i Catherine Middleton (potocznie: Kate) zostały ogłoszone 16 listopada 2010[1]. Dzień ślubu był w Wielkiej Brytanii świętem bankowym – dniem wolnym od pracy[2].

Przejazd pary młodej ulicami Londynu był obserwowany przez milion osób, 500 000 zgromadziło się tuż po ceremonii pod Buckingham Palace[3]. Szacunki sprzed uroczystości mówiły, że telewizyjną transmisję wydarzenia obejrzą ponad 2 miliardy widzów na całym świecie[4]. Ślub był także transmitowany w Internecie, m.in. na oficjalnym kanale monarchii brytyjskiej w serwisie YouTube[5] oraz nadawany w radio.

Uroczystość

Goście weselni

Lista gości obejmowała ponad 1900 osób, a wśród nich:

  • Członkowie rodziny królewskiej, rodziny Middleton i ich przyjaciele: 1000 osób
  • Członkowie zagranicznych rodzin królewskich: 40 osób
  • Reprezentanci z Departamentu Obrony: 30 osób
  • Przedstawiciele organizacji, którym patronuje książę Wilhelm: 80 osób
  • Członkowie rządu, parlamentu i administracji oraz korpusu dyplomatycznego: 200 osób
  • Gubernatorzy i premierzy: 60 osób
  • Przedstawiciele Kościoła Anglii i innych wyznań oraz członkowie królewskiej służby: 490 osób[6].

Wśród gości byli również David i Victoria Beckhamowie, Elton John i David Furnish, Rowan Atkinson, Joss Stone. Na ślubie byli obecni także władcy, jak książę Monako Albert II z narzeczoną Charlene Wittstock, królowa Hiszpanii Zofia, królowa Danii Małgorzata II, król Grecji Konstantyn z małżonką Królową Anną Marią, następca tronu Hiszpanii Filip z księżną Letizią, król Holandii Wilhelm Aleksander z księżną Maximą, książę grecki Paweł z małżonką księżną Marie Chantal[7]. Wśród zaproszonych byli także: reżyser Guy Ritchie (były mąż Madonny, piosenkarka nie otrzymała zaproszenia na królewski ślub), księżniczki Beatrice i Eugenia, córki Sarah Ferguson i księcia Andrzeja, premier David Cameron z małżonką[8].

W związku z trudną sytuacją polityczną zaproszenie dla przedstawiciela Syrii zostało wycofane. Z otrzymanego zaproszenia zrezygnował także władca Bahrajnu[9].

Przysięga małżeńska i obrączki

Kate podczas ceremonii ślubowała Wilhelmowi: miłość, pocieszenie, szacunek i wsparcie w chorobie i zdrowiu. W przysiędze małżeńskiej Kate nie ślubowała mężowi posłuszeństwa, choć podczas poprzednich ślubów książęcych było to w tradycji[10].

Obrączka Catherine Middleton (od chwili ślubu: księżnej Katarzyny) została wykonana zgodnie z tradycją z 1923 roku z grudki złota walijskiego podarowanej przez Królową Elżbietę II. Grudka została wydobyta w Clogau Gold Mine niedaleko aktualnego miejsca zamieszkania księcia. W przeciwieństwie do żony i tradycji, William nie nosi obrączki ślubnej – choć zezwala na to protokół dyplomatyczny. Postanowił nadal nosić sygnet rodziny królewskiej[11].

Stroje pary młodej

Projekt sukni był pilnie strzeżoną tajemnicą. Suknia jest z ręcznie robionej koronki wykonanej przez Królewską Szkołę Krawiectwa oraz z koronki pochodzącej z francuskiego Chantilly. Koronka naszyta jest na tiul, tworząc unikatowy wzór kwiatów symbolizujących Zjednoczone Królestwo: róż, ostów, żonkili i koniczynek. Pracownicy szyjący suknię myli ręce co 30 minut, by zachować strój w nieskazitelnej czystości. Igły zmieniane były co trzy godziny, żeby zapewnić ich odpowiednią ostrość. Kate miała też na sobie diadem od Cartiera, podarowany jej przez Królową Elżbietę II, wykonany w 1936 roku i kupiony przez króla Jerzego VI dla żony, zmarłej Królowej Matki. Kolczyki panny młodej to zaprojektowane przez Robinsona Pelhama diamenty stylizowane na liście dębu i owoce gruszki. To prezent dla Kate od jej rodziców. Delikatny welon, mierzący 2,7 m zrobiony jest z kilku warstw miękkiego jedwabiu w kolorze kości słoniowej. Panna młoda włożyła ręcznie wykonane pantofelki również od Alexandra McQueena. Zrobione są z satyny w kolorze kości słoniowej. W bukiecie Kate był mirt, konwalie, hiacynty i kwiat o nazwie „Sweet William”. Książę Wilhelm ubrany był w czerwony mundur Irlandzkiej Gwardii przepasany niebieską wstęgą.

Wesele pary młodej

Tuż po ceremonii ślubnej para młoda udała się na uroczyste przyjęcie (lunch) u królowej Elżbiety II, po którym pojawili się wspólne na balkonie pałacu Buckingham. Państwo młodzi oprócz oficjalnej części wesela wzięli udział także w zorganizowanej wieczorem uroczystej kolacji u Księcia Walii, ojca pana młodego, Karola, który, oprócz oficjalnego obiadu, specjalnie dla nowożeńców zorganizował imprezę taneczną, na której obecni byli przyjaciele i rodzina pary młodej. Oprócz tego kilka dni później państwo młodzi zapowiedzieli już całkiem prywatną zabawę taneczną w gronie najbliższych przyjaciół i znajomych[12].

Wesele trwało do 5 nad ranem dnia następnego. Na weselu panowała dosyć rozluźniona atmosfera jak na dworskie wesele, goście bawili się w rytmach You’re the One That I Want. Podczas wesela krótkie przemówienia wygłosili książę Henryk, nazywając brata najlepszym kolesiem, a także mówiąc do swojej aktualnej partnerki Chelsy Davy, Jesteś następna. Przemówienie wygłosił także ojciec panny młodej, przytaczając rodzinną anegdotę, a także sam pan młody, który nazwał swoją nowo poślubioną żonę jego skałą, podkreślając tym samym jej ważność w jego życiu[13].

Podróż poślubna

Po ślubie para młoda spędziła kilka dni wolnych w Wielkiej Brytanii, po których książę wrócił do pracy jako pilot śmigłowca. Podróż poślubna została przesunięta o kilka tygodni. Para młoda spędziła swoją podróż poślubną na Seszelach[14].

Wydarzenie medialne

Ślub był wydarzeniem medialnym o ogólnoświatowym charakterze. Relacjonowało go 7000 dziennikarzy[15]. Natomiast samą ceremonię dzięki telewizji śledziło, według szacunków, około 2 miliardów ludzi. W Londynie zebrało się natomiast około miliona osób. Z okazji ślubu księcia i Kate zorganizowanych zostało w całej Wielkiej Brytanii ponad 5000 festynów ulicznych[16].

Intercyza przedmałżeńska

Początkowo pojawiły się informacje, że Catherine podpisała intercyzę, na mocy której po rozwodzie nie miałaby wpływu na wychowywanie dzieci, straciłaby tytuły królewskie, nie mogłaby mieszkać w żadnej rezydencji królewskiej i dostałaby jednorazową zapomogę (17 mln funtów) i regularne alimenty. Na intercyzę miał nalegać ojciec pana młodego książę Karol, nauczony doświadczeniami ze swojego związku z księżna Dianą[17]. Jednak Pałac Buckingham oficjalnie potwierdził, że taka umowa nie została zawarta, ponieważ książę Wilhelm nie zgodził się na nią twierdząc, że kocha Kate i bezgranicznie jej ufa[18].

Uzyskane tytuły

W dniu ślubu Królowa Elżbieta II w prezencie ślubnym przyznała Wilhelmowi tytuł księcia Cambridge, hrabiego Strathearn oraz barona Carrickfergus[19]. Tym samym jego małżonka uzyskała tytuły księżnej Cambridge (The Duchess of Cambridge), hrabiny Strathearn (Countess of Strathearn) oraz baronessy Carrickfergus (Baroness Carrickfergus).

Kolejka do tronu

Ślub uprawomocnia sukcesję potomków do tronu.

Ślub a gospodarka Wielkiej Brytanii

Ślub księcia Wilhelma i Catherine Middleton zdecydowanie pobudził pomysłowość brytyjskiej gospodarki, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie różnego rodzaju pamiątek. Czas od ogłoszenia zaręczyn aż do oficjalnej ceremonii ślubnej zaowocował sporą gamą produktów wykorzystujących wizerunek narzeczonych. Wśród produktów, na których można było zobaczyć wizerunek książęcej pary, były:

  • herbata z wizerunkiem książęcej pary,
  • rękawiczki z imieniem Wilhelma i Kate,
  • słodkie serce – kompozycja z cukierków,
  • portret ze znaczków pocztowych,
  • pizza wyłożona składnikami w wizerunek pary młodej,
  • królewskie piwo,
  • „królewskie prezerwatywy”, które jednak zostały uznane za niesmaczne i wycofane ze sprzedaży,
  • talerz z napisem: Thanks for the free day off – nawiązujący do dnia wolnego z okazji ceremonii[20].

Koszty uroczystości

Koszt uroczystości przewidywany jest na 20 milionów funtów. Zgodnie z dotychczasową tradycją za ślub członków rodziny królewskiej płaciła ona sama oraz budżet państwa. W przypadku ślubu księcia Wilhelma oraz Kate Middleton było inaczej – rodzice panny młodej zadeklarowali udział w kosztach organizacji ceremonii i wesela. W związku z kryzysem finansowym budżet państwowy sfinansował jedynie koszty ochrony podczas uroczystości[21].

Przypisy

  1. Royal wedding: Prince William to marry Kate Middleton. bbc.co.uk, 2010-11-16. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
  2. Royal Wedding date chosen by Prince William and Kate. bbc.co.uk, 2010-11-23. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
  3. UK police make 55 arrests around royal wedding. reuters.com, 2011-04-29. [dostęp 2011-04-30]. (ang.).
  4. The Ultimate Reality Show. wsj.com, 2011-03-18. [dostęp 2011-04-19]. (ang.).
  5. An update: The Royal Wedding Online, officialroyalwedding2011.org, 19 kwietnia 2011 [dostęp 2011-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2011-04-19] (ang.).
  6. Aleksandra Łańcucka, Lista gości na ślub księcia Williama i Kate, ślubclick [dostęp 2015-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-10].
  7. Oficjalna lista gości na ślub Kate i Wilhelma. 2 tysiące zaproszonych – Wiadomości – polskieradio.pl.
  8. Paulina Sygnatowicz, Oficjalna lista gości na ślub księcia Williama, ślubclick [zarchiwizowane z adresu 2012-09-09].
  9. Ślub stulecia, William nie będzie nosił obrączki, Onet.pl, 29 kwietnia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-05-02].
  10. Ciekawostki o ślubie księcia Williama i Kate Middleton.
  11. Kate nie będzie ślubować Williamowi posłuszeństwa, TVN24, 29 kwietnia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-05-03].
  12. Aleksandra Łańcucka, Szczegóły wesela księcia Williama i Kate Middleton, ślubclick [dostęp 2015-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-28].
  13. mj, dailymail.co.uk: Poszaleli!... Dzika zabawa na weselu Williama i Kate. wiadomosci.dziennik.pl, 2011-05-01. [dostęp 2011-05-05]. (pol.).
  14. Ujawniono ostatni sekret książęcego ślubu, Onet.pl, 2 maja 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-05-04].
  15. Etykieta na ślubie księcia Williama – Wiadomości w Onet.pl.
  16. Książęcy ślub w liczbach, ile trwał pocałunek?, Onet.pl, 1 maja 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-05-04].
  17. Książę William nie podpisał intercyzy. Książę William ufa Kate Middleton. Książę William kocha Kate Middleton – Fakt.pl.
  18. Książę William jednak nie podpisał intercyzy, TVN24, 3 maja 2011 [dostęp 2011-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-06] (pol.).
  19. Titles announced for Prince William and Catherine Middleton, officialroyalwedding2011.org, 29 kwietnia 2011 [dostęp 2011-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2011-04-30] (ang.).
  20. Paulina Sygnatowicz, TOP 10: Najdziwniejsze pamiątki ze ślubu księcia Williama, ślubclick [zarchiwizowane z adresu 2012-09-18].
  21. Aleksandra Łańcucka, Koszty królewskiego ślubu księcia Williama, ślubclick [zarchiwizowane z adresu 2012-09-12].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

The royal family on the balcony.jpg
Autor: Magnus D, Licencja: CC BY 2.0
The British royal family on Buckingham Palace balcony after Prince William and Kate Middleton were married.
Royal Wedding route London 2011.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY 3.0
Route to be taken by Prince William of Wales and Catherine Middleton, to their wedding ceremony at Westminster Abbey and then return to Buckingham Palace. The wedding took place on the 29 April 2011.
Royal Wedding.jpg
Autor: aurélien., Licencja: CC BY-SA 2.0
Wedding of Prince William, Duke of Cambridge, and Catherine Middleton
Combined Coat of Arms of William and Catherine, the Duke and Duchess of Cambridge.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Combined married coat of arms of William and Catherine (Kate Middleton), the Duke and Duchess of Cambridge. This coat of arms depicts the shield of Prince William the Duke of Cambridge on the dexter side and those of Catherine (or those of her father's; Michael Middleton) on the sinister side. Crowned by the coronet of a child of the Heir-Apparent, surrounded by the Royal supporters of the United Kingdom, differenced with the Duke of Cambridge's label.
All smiles Wedding of Prince William of Wales and Kate Middleton.jpg
Autor: Robbie Dale, Licencja: CC BY-SA 2.0
Wedding of Prince William of Wales and Kate Middleton
Top brass Wedding of Prince William of Wales and Kate Middleton.jpg
Autor: Robbie Dale, Licencja: CC BY-SA 2.0
Wedding of Prince William of Wales and Kate Middleton
Royal wedding Regent Street.jpg
Autor: aurélien., Licencja: CC BY-SA 2.0
Regent Street four days before the royal wedding
Kiss Wedding Prince William of Wales Kate Middleton (revised) 2.jpg
Autor: , Licencja: CC BY 2.0
Wedding of Prince William, Duke of Cambridge, and Catherine Middleton - Buckingham Palace.
1902 State Landau.jpg
Autor: Magnus D, Licencja: CC BY 2.0
The 1902 State Landau carriage carrying Prince William and Kate Middleton from their wedding at Westminster Abbey
The royal family on the balcony (cropped).jpg
Autor: , Licencja: CC BY 2.0
The British royal family on Buckingham Palace balcony after Prince William and Kate Middleton were married.