Śródmieście (Biłgoraj)
Osiedle Biłgoraja | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Miasto | |
Tablice rejestracyjne | LBL |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() | |
Portal ![]() |
Śródmieście – jedno z 12 osiedli (jednostek pomocniczych gminy), na jakie podzielone jest miasto Biłgoraj[1].
Dane ogólne
Administracja
Śródmieście położone jest w centralnej części Biłgoraja. Sąsiaduje z następującymi jednostkami podziału administracyjnego[2]:
- od strony północnej z Bojarami i Roztoczem,
- od strony wschodniej z osiedlem Sitarska - Kępy, Ogrodami i Piaskami,
- od strony południowej z Puszczą Solską,
- od strony zachodniej z osiedlem Nadstawna i osiedlem Bagienna.
Organem uchwałodawczym osiedla jako jednostki pomocniczej gminy miejskiej Biłgoraj jest Rada Osiedla. Organ wykonawczy to Zarząd Osiedla[3].
Urbanistyka, infrastruktura
Obszar Śródmieścia jest terenem w całości zurbanizowanym, a zabudowa ma charakter usługowo-mieszkalny. Znaczną część budynków stanowią bloki mieszkalne[4].
Osią urbanistyczną Śródmieścia jest biegnąca południkowo ulica Generała Tadeusza Kościuszki. Od strony północnej arterię tę zamyka Plac Wolności z ratuszem; od południa stanowi ona połączenie z Puszczą Solską, czyli z południowym osiedlem miasta[4][5].
Równolegle do wymienionej arterii przebiega ulica Długa, która stanowi wschodnią granicę Śródmieścia. Po stronie południowej osiedle zamykają ulice Władysława Sikorskiego i Tadeusza Komorowskiego; po stronie północnej ulica Przemysłowa. W kierunku zachodnim Śródmieście rozciąga się do ulicy Nadstawnej oraz – częściowo – do niezagospodarowanych łąk nad rzeką Białą Ładą[2][4].
W uogólnieniu obszar Śródmieścia jest wydłużony południkowo[2], a jego rozciągłość wynosi ok. 1,7km[6].
Wymieniona wyżej ulica Generała Tadeusza Kościuszki oraz – w mniejszym stopniu – pozostały obszar Śródmieścia stanowią zasadnicze centrum usługowo-administracyjne miasta[5].
Ważniejsze obiekty
W granicach Śródmieścia znajduje się szereg obiektów istotnych dla społeczności miejskiej. Wśród najważniejszych wyróżnić należy:
- instytucje administracyjne i samorządowe: m.in. urząd miasta i urząd stanu cywilnego[7], urząd skarbowy[8], sąd rejonowy[9] i prokuraturę rejonową[10], oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych[11];
- instytucje kulturalne i oświatowe: m.in. Biłgorajskie Centrum Kultury[12], I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ, biblioteki;
- obiekty sakralne: kościoły katolickie pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP oraz pw. św. Jerzego;
- obiekty usługowe oraz handlowe, w tym restauracje, hotele, supermarkety i centra handlowe;
- miejsca pamięci, w tym pomniki i obiekty zabytkowe;
- obszary użyteczności publicznej, m.in. tereny zielone: Skwer Saski i Park Solidarności.
Informacje historyczne
Biłgoraj został założony w drugiej połowie XVI w. jako miasto prywatne, należące do rodu Gorajskich. Akt lokacyjny wydano w 1578; wówczas też wytyczono układ urbanistyczny miasta. Powstało ono w widłach Białej i Czarnej Łady; było rozciągnięte południkowo wzdłuż drogi prowadzącej do Tarnogrodu – dawnej ulicy Tarnogrodzkiej, a obecnej ulicy Generała Tadeusza Kościuszki. Rynek umieszczono na szczycie niewielkiego wzniesienia o nazwie Biały Goraj, zaś wokół niego rozwinęła się sieć prostopadłych ulic. W takiej formie geograficznej Biłgoraj przetrwał aż do XIX w. i ten kształt topograficzny pokrywa się z północną częścią dzisiejszego Śródmieścia[13].
W XIX w. miasto graniczyło z wioskami Bojary na północy oraz Różnówka i Puszcza Solska na południu. Jego kształt geograficzny wciąż pokrywał się z obszarem dzisiejszego Śródmieścia, obejmując ponadto trzy przedmieścia: tarnogrodzkie, lubelskie i zamojskie. W drugiej połowie XIX w. rozpoczął się proces szerszej urbanizacji niezagospodarowanych obszarów poza dotychczasowymi granicami: po południowo-wschodniej części Biłgoraja rozwinęło się osiedle Piaski[14].
Na przełomie XIX i XX w. dawną drogę gospodarczą, która dotąd obiegała miasto od wschodu, przekształcono w ulicę. Obecnie nosi ona miano Długiej i stanowi zachodnią granicę Śródmieścia; od początku XX w. trwała urbanizacja obszaru poza tą ulicą[15]. W 1919 do Biłgoraja przyłączono miejscowości Różnówka i Bojary[16]; podsumowując te informacje należy stwierdzić, że na przełomie XIX i XX w. zasięg miasta ostatecznie przestał się ograniczać do obszaru dzisiejszego osiedla Śródmieście.
Do początków XX w. zabudowa miasta była w większej części drewniana, co wynikało z historycznych uwarunkowań Biłgoraja[a]. Wśród w większej części drewnianych budynków na początku XX w. wyróżniały się obiekty murowane, w tym magistrat, kamienice przyrynkowe oraz kościoły Wniebowzięcia NMP i św. Jerzego. Kresem istnienia zabudowy w takiej formie był okres II wojny światowej: w 1939 dawna architektura Biłgoraja została całkowicie zniszczona[17]. Obecna zabudowa Śródmieścia prawa w całości powstała po II wojnie światowej, stąd stosunkowo mało jest w niej tkanki zabytkowej. M.in. do lat 60. XX w. odbudowywano Plac Wolności; w 1966 oddano do użytku modernistyczny ratusz.
Również po ostatniej wojnie wytyczono obecną sieć ulic Śródmieścia; niemniej prawie w całości pokrywa się ona z dawnym układem urbanistycznym miasta.
Osiedle Śródmieście jako obecną jednostkę podziału administracyjnego formalnie powołano do życia Uchwałą Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004[3].
Uwagi
- ↑ Patrz sekcja Dawna architektura w artykule Biłgoraj.
Przypisy
- ↑ § 29 uchwały nr XIII/122/2019 Rady Miasta Biłgoraj z dnia 30 października 2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Biłgoraja, 2019-10-30 [dostęp 2022-08-12] .
- ↑ a b c Rady Osiedli - Biłgoraj, www.bilgoraj.pl [dostęp 2018-12-26] (pol.).
- ↑ a b Uchwała Rady Miasta w Biłgoraju z dnia 25 sierpnia 2004 r.
- ↑ a b c Podgląd w Geoportalu [dostęp 2018-12-26].
- ↑ a b Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Biłgoraj, rozdział Uwarunkowania rozwoju przestrzennego [dostęp 2018-12-09].
- ↑ Pomiar w Geoportalu [dostęp 2019-01-05].
- ↑ Informacje - Biłgoraj, www.bilgoraj.pl [dostęp 2019-01-05] (pol.).
- ↑ Urząd Skarbowy w Biłgoraju – Izba Administracji Skarbowej w Lublinie [dostęp 2018-10-15].
- ↑ https://www.bilgoraj.sr.gov.pl/ [dostęp 2018-10-15].
- ↑ https://web.archive.org/web/20181021190819/https://zamosc.po.gov.pl/prokuratura-rejonowa-w-bilgoraju,104.html?sLang=pl [dostęp 2018-10-15].
- ↑ Oddziały, inspektoraty, biura terenowe ZUS, [dostęp 2018-10-15].
- ↑ BCK - dane adresowe, 5 stycznia 2019 .
- ↑ Lokacja Biłgoraja, [w:] Jerzy Markiewicz , Wiesław Śladkowski , Ryszard Szczygieł , Dzieje Biłgoraja, Lublin 1985 .
- ↑ Obraz miasta, [w:] Jerzy Markiewicz , Wiesław Śladkowski , Ryszard Szczygieł , Dzieje Biłgoraja, Lublin 1985 .
- ↑ Układ przestrzenny miasta [w:] Jerzy Markiewicz, Wiesław Śladkowski, Ryszard Szczygieł, Dzieje Biłgoraja, Lublin 1985.
- ↑ Po odzyskaniu niepodległości [w:] Jerzy Markiewicz, Wiesław Śladkowski, Ryszard Szczygieł, Dzieje Biłgoraja, Lublin 1985.
- ↑ Wojna, okupacja i ruch oporu [w:] Jerzy Markiewicz, Wiesław Śladkowski, Ryszard Szczygieł, Dzieje Biłgoraja, Lublin 1985.
Media użyte na tej stronie
Autor:
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 52.35 N
- S: 50.20 N
- W: 21.52 E
- E: 24.25 E
Biłgoraj (Polish town) coat of arms.
(c) Przemysław Czopor, CC BY 3.0
Biłgoraj - Biłgorajskie Centrum Kultury
(c) Przemysław Czopor, CC BY 3.0
Biłgoraj - pomnik Ignacego Krasickiego
Autor: Daniel.zolopa, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Biłgoraj - rzymskokatolicki kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP, 1 poł. XVIII, 2 poł. XIX, XX
Autor: Daniel.zolopa, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Biłgoraj, cerkiew greko-kat. ob. kościół rzym.-kat. p.w. św. Jerzego, 1790, 1919
Autor: Austro-Hungarian Monarchy. Militargeographisches Institut. -- Cartographer, Licencja: CC0
Biłgoraj na Spezialkarte der osterreichisch-ungarischen Monarchie.
Wschodnia pierzeja biłgorajskiego Rynku zniszczonego podczas działań wojennych 1939 r.
Autor: Censurable, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biłgoraj, kamienica przy ul. Kościuszki.