Świątynia buddyjska w Sankt Petersburgu

Sankt Petersburska Świątynia Buddyjska "Dacan Gunzeczonej"
Санкт-Петербургский Буддийский Храм «Дацан Гунзэчойнэй»
Ilustracja
Świątynia buddyjska w Sankt Petersburgu
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Petersburg

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sankt Petersburska Świątynia Buddyjska "Dacan Gunzeczonej"”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sankt Petersburska Świątynia Buddyjska "Dacan Gunzeczonej"”
59°59′01″N 30°15′21″E/59,983611 30,255833

Świątynia buddyjska w Sankt Petersburgu (oficjalna nazwa: "Sankt Petersburska Świątynia Buddyjska "Dacan Gunzeczonej", ros. Санкт-Петербургский Буддийский Храм «Дацан Гунзэчойнэй») – świątynia i klasztor buddyjski tradycji gelug w Sankt Petersburgu. Historycznie pierwsza w Europie świątynia buddyjska.

Historia

W 1900 r. przedstawiciel Dalajlamy w Rosji Agwan Dorżiew otrzymał zgodę na budowę w Sankt Petersburgu świątyni buddyjskiej. Środki na jego budowę ofiarowane zostały przez Dalajlamę XIII, samego Agwana Dorżiewa, a także zebrane wśród buddystów imperium rosyjskiego. Autorem projektu był architekt Gawriił Baranowski, który opracował go zgodnie ze wszelkimi kanonami sztuki tybetańskiej. W celu nadzoru naukowego nad budową klasztoru powołany został komitet naukowców – znawców Wschodu, w skład którego weszli: W.W. Radłow, S.F. Oldenburg, E.E. Uchtomski, W.Ł. Kotwicz, A.D. Rudniew, F.I. Szczerbatskij, N.K. Roerich, W.P. Sznejder. Budowa trwała od 1909 do 1915 r., jednak pierwsza uroczystość odbyła się już w 1913 r. z okazji 300-lecia dynastii Romanowów. Poświęcenie świątyni odbyło się 10 sierpnia 1915 r. Zwierzchnikiem klasztoru był chambo-lama Agwan Łobsan Dorżiew.

W 1919 r. świątynia została sprofanowana i ograbiona przez bolszewików. W 1924 r. wznowiła działalność i działała aż do 1935 r., kiedy to została zamknięta, a mnisi uwięzieni i w większości rozstrzelani.

Podczas wojny w budynku mieściła się radiostacja, która działała tam aż do lat 60. Była wówczas wykorzystywana jako "zagłuszarka". Później obiekt wykorzystywany był do różnych celów świeckich. W roku 1968 uznany został za zabytek. 9 lipca 1990 roku przekazany został ponownie wiernym.

Adres

Sankt Petersburg, Primorskij pierieułok 19

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Spb-locator.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Obersachse (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Object: Saint Petersburg

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Spb datsan.jpg
Autor: Александра Киланова (w:ru:Участник:Sandy kil), Licencja: Attribution
Буддийский храм в Санкт-Петербурге
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy