Święta Batylda

Święta
Batylda
Balthild
królowa
Ilustracja
Data urodzenia

ok. 626

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 680 lub 681
opactwo w Chelles

Czczona przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

30 stycznia

Szczególne miejsca kultu

Chelles

Batylda
Ilustracja
© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons, CC BY 3.0
królowa Franków
Okres

od ok. 650
do 655 lub 658

Jako żona

Chlodwiga II

Dane biograficzne
Mąż

Chlodwig II

Dzieci

Chlotar III, Childeryk II, Teuderyk III

Święta Batylda (ur. ok. 626 w Anglii, zm. 30 stycznia 680 lub 681 w Chelles) – królowa, żona frankijskiego władcy Chlodwiga II (zm. 655-658), święta Kościoła katolickiego.

Batylda pochodziła z anglosaskiego rodu szlacheckiego; prawdopodobnie była krewną ostatniego pogańskiego króla Anglii Wschodniej Ricberhta (panującego w latach 627–630), który został usunięty przez chrześcijańskiego rywala Sigeberhta (zm. ok. 634). Uprowadzona przez piratów, trafiła na dwór Erchinoalda, majordoma Neustrii. Około 650 roku wyszła za mąż za Chlodwiga, z którym miała trzech synów: Chlotara III, Childeryka II i Teuderyka III. Była pobożna, zwalczała symonię, handel niewolnikami oraz główszczyznę. Wspomagała miejscowy Kościół, zwłaszcza opactwo w Korbei i w Chelles. Po śmierci męża i osiągnięciu przez Chlotara pełnoletniości grono przeciwnych jej możnowładców zmusiło ją do wycofania się z życia publicznego. Osiadła wtedy w Chelles i tam, pełna pokory i poddania się, dokończyła swych dni. Rychło otoczyła ją cześć wiernych, przy czym ośrodkiem tego kultu było właśnie Chelles.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim w dzienną pamiątkę śmierci (wcześniej widniała pod dniem 26 stycznia, na skutek pomyłki Usuarda w Martyrologium Rzymskim).

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
Ste Bathilde et St Eloi Meaux 150808.jpg
Sainte Bathilde aux pieds de Saint Eloi mort (La reine Bathilde, qui vivait au 7ème siècle, porte ici le costume du 17ème siècle, allusion à Anne d'Autriche alors aux prises avec la Fronde, en signe de loyalisme du commanditaire.)
St. Bathild Saint-Germain l'Auxerrois.jpg
© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons, CC BY 3.0
St. Bathild, copy after the gothic original. Porch of Saint-Germain l'Auxerrois, Paris.