Święta Celina

Święta
Celina
Céline de Laon
Ilustracja
Data i miejsce śmierciok. 458
Laon lub Reims
Czczona przezKościół katolicki
Wspomnienie21 października
Szczególne miejsca kultuReims i Laon

Święta Celina, Cilinia, Caelinia, właśc. fr. Céline de Laon (de Meaux) (zm. ok. 458) – święta Kościoła katolickiego, matka św. Remigiusza, biskupa Reims.

Życiorys

Głównym źródłem wiedzy o życiu Celiny jest Wenancjusz Fortunat.

Celina była córką Syagriusza z Soissons (dowódcy rzymskich wojsk i namiestnika Galii) lub Jovina z Reims. Wiadomo, że jej ojciec pochodził ze szlachty galloromańskiej. Poślubiła starszego od siebie hrabiego z Laonu, Aemiliusa (Emilius, Emil), mającego już dzieci: Principe, Agrykolę, Pretekstata, Aetiusa, Loupa i wnuki. W zaawansowanym już wieku, modląc się wiele, urodziła Remigiusza, którego narodziny, jako przyszłego biskupa Reims, przepowiedział pustelnik Montanus, z lasu La Fère. Były to czasy końca cesarstwa rzymskiego, barbarzyńców i najazdów Franków na kraj[1].

Celina wsławiła się pobożnym życiem, przepełnionym modlitwą za kraj i rodzinę. Zmarła około 458 roku. Pochowana została niedaleko Laonu, prawdopodobnie w miejscowości Cerny.

W XI wieku pojawiły się zapisy o tym, iż była towarzyszką św. Genowefy, a jej śmierć miała miejsce przed 531 rokiem. Informacje te dotyczyły jakoby innej świętej czczonej w Meaux, która po spotkaniu z Genowefą, zrezygnowała z jej rad i uciekła z rodzinnego domu, chroniąc się w klasztorze przed ślubem[2]. W mieście tym istniał bowiem benedyktyński klasztor pod wezwaniem św. Cecyli, a jego patronką była matka św. Remigiusza, którą później legenda uczyniła odrębną postacią.
Informacje te dotyczą jednak tej samej świętej[3].

Kult

Relikwie św. Celiny zostały zniszczone w czasie rewolucji francuskiej.

Miejscami szczególnego kultu Świętej są miejscowości Reims i Laon we Francji.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium rzymskim, 21 października. Wpisu świętej dokonał Baroniusz.

Zobacz też

Przypisy

  1. Sainte Cilinie et l’enfance de Saint Rémi.pdf (Renè Trochon de Lorière) (fr.)
  2. Céline - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  3. Celina na DEON.pl

Bibliografia

  • Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 534. ISBN 83-7097-271-3.

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
1 Celine rend la vue à Môtain.JPG
Autor: G.Garitan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tapisserie N°1 la naissance_de_Remy commandée par Robert de Lenoncourt et réalisée en 1509. Détail du coin supérieur gauche, Céline et l'hermite Motain.