Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

Święto Bratniej Pomocy
im. Gustawa Adolfa
Ilustracja
Gustaw II Adolf Waza
Dzień

pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej

Państwa

Polska

Typ święta

luterańskie

Znaczenie

upamiętnia uratowanie ewangelicyzmu w Europie Wschodniej

Święto Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa – święto chrześcijańskie, obchodzone przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej.

Geneza i charakter

W czasach kontrreformacji odebrano polskim protestantom zamieszkującym Śląsk prawo do sprawowania kultu religijnego. Majątki kościelne zostały skonfiskowane, a wierni spotykali się na wspólnych modlitwach potajemnie w lasach. Nabożeństwa odprawiane były m.in. na Równicy przez wędrownych pastorów ze Śląska i Słowacji. Święto Bratniej Pomocy ma upamiętniać te trudne dla polskich ewangelików czasy. Jednocześnie w nazwie Święta uwydatnione jest imię króla Gustawa Adolfa, dzięki któremu ewangelicyzm w Europie Wschodniej został uratowany.

Charakter i wymowę Święta Bratniej Pomocy oddają słowa biskupa Tadeusza Szurmana wygłoszone podczas kazania na Równicy w czerwcu 2006 roku[1]:

Choć tradycyjnych murów kościelnych tutaj brak, zamiast ołtarza jest omszały kamień, a marmurowymi kolumnami są dostojne drzewa „podtrzymujące” sklepienie niebieskie, to będąc tam wyczuwa się sakralny charakter miejsca.

Obchody

Na terenie całego kraju w dniu Święta odprawiane są uroczyste nabożeństwa w kościołach. Hasłem dnia jest werset z Nowego Testamentu:

Dobrze czyńmy wszystkim, a najwięcej domownikom wiary.

Galacjan 6:10, Biblia warszawska

Tekst psalmu pochodzi z Księgi Psalmów 147:12-14.19. Śpiewana jest zazwyczaj pieśń pt. Gromadko mała Bożych sług (nr 260). Obowiązuje barwa liturgiczna czerwona. Introitem jest Psalm 147 oraz 84. Graduale stanowią dwa wersety (15 i 17) Psalmu 116, zaś antyfonę – List do Galacjan 6:10[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Świętowanie w leśnym kościele. [dostęp 2007-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Śpiewnik ewangelicki, Wydawnictwo Augustana, Bielsko-Biała 2002.

Media użyte na tej stronie

Gustav II of Sweden.jpg
غوستاف أدولف العظيم، يعتبر أعظم ملوك السويد الجديدة وأحد أهم الشخصيات البروتستانتية