Święty Domicjan

Święty
Domicjan
biskup
apostoł Doliny Mozy
Ilustracja
Data śmierciok. 560
Czczony przezKościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie7 maja[1] (kat.)
6 maja w Belgii
12 maja[2] (praw.)
PatronHuy, przeciw gorączce
Szczególne miejsca kultuHuy

Święty Domicjan, również: Domicjan z Tongeren-Maastricht, Domicjan z Huy (zm. ok. 560)[3]galijski biskup Tongeren, znany ze swej hojności oraz pism przeciwko herezji, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Pierwszy żywot tego świętego został spisany ponad 600 lat po jego śmierci[4].

Domicjan był biskupem Tongeren w Niderlandii (obecnie Diecezja Liège w Belgii) po przeniesieniu biskupstwa z Maastricht. Znany był z przekonywających wypowiedzi przeciwko heretykom i poganom, zwłaszcza na soborze orleańskim V w 549 roku. Zachęcał do rozwoju pism i kazań polemizujących z herezją we wczesnym Kościele. Pracował nad ewangelizacją Doliny Mozy, zyskując za swe wysiłki przydomek apostoła Doliny Mozy.

Domicjan zapisał się także jako budowniczy kościołów i hospicjów mających dbać o potrzeby duchowe i fizyczne ludzi; m.in. zlecił budowę kościoła na grobem Świętego Serwacego w Maastricht. Był znany ze swej hojności, jak również umiejętności pozyskiwania funduszy, które pewnego razu pomogły zmniejszyć klęskę głodu w jego biskupstwie.

Według legendy miał zwyciężyć smoka, którego oddech zatruł źródła w Huy, legenda ta podaje jako dzień śmierci świętego 7 maja.

Relikwie Św. Domicjana są przechowywane i czczone w Huy, którego jest patronem.

Zobacz też

Przypisy

  1. Nominis : Saint Domitien de Maastricht
  2. Forum orthodoxe.com: Święci na 12 maja w kalendarzu Kościoła prawosławnego
  3. Domicjan, biskup Tongeren-Maastricht na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  4. Dictionnaire des saints et des cultes populaires de Wallonie, éd. du Musée de la Vie Wallonne, Cour des Mineurs, Liège, Belgique, 2003

Media użyte na tej stronie

Huy 051027 (32).JPG
Autor: Jean-Pol GRANDMONT, Licencja: CC BY 3.0
Huy (Belgium), small fine bronze of St. Domitian of Huy (1597) - upper part of the fountain "Li bassinia" (XV/XVIIIth centuries).