Świadectwo szkolne

Świadectwo maturalne Alberta Einsteina

Świadectwo szkolne – zwykle oficjalny dokument poświadczający ukończenie określonego stopnia nauczania bądź ukończenia danej klasy (przeważnie wystawiane jest za dany rok szkolny). Zawiera spis przedmiotów objętych nauką i osiągnięte z nich oceny końcowe na semestr (półrocze) i na koniec roku szkolnego.

Świadectwo ukończenia ostatniej klasy może także potwierdzać wykształcenie, kwalifikacje lub stopień wyszkolenia danej osoby, odbyte kursy i zdane testy oraz oceny otrzymane w czasie tych egzaminów (np. maturalne świadectwo dojrzałości).

Świadectwo szkolne z pozytywnymi ocenami oznacza, że uczeń zaliczył co najmniej minimum programowe wymagane na tym etapie edukacji i otrzymuje promocję do następnej (wyższej) klasy. Świadectwo, w którym występują oceny niedostateczne, może oznaczać pozostanie w tej samej klasie (o tym samym poziomie nauczania) na następny rok szkolny w celu powtórzenia i opanowania zalecanego materiału dydaktycznego.

Świadectwa szkolne dzielą się na promocyjne i ukończenia szkoły (otrzymują je absolwenci szkół).

Świadectwa szkolne w Polsce

Polskie świadectwo maturalne

W Polsce świadectwa szkolne wydają szkoły: podstawowe, ponadpodstawowe, policealne i inne.

Szkoły wyższe, uniwersytety i politechniki zwykle wydają dyplomy ukończenia studiów (na końcu edukacji, po zaliczeniu wszystkich wymaganych egzaminów i obronieniu pracy dyplomowej, np. magisterskiej). Ponadto wydaje się zaświadczenia o studiowaniu na uczelni.

Rozdanie świadectw następuje w ostatnim dniu roku szkolnego. Świadectwa wręczane są zwykle przez nauczyciela – wychowawcę danej klasy. Rozdanie świadectw wiąże się z podziękowaniami składanymi nauczycielom przez ich uczniów za poniesiony trud oraz wręczeniem im drobnych upominków.

Świadectwo z wyróżnieniem

Wyróżniający się w nauce uczniowie są promowani poprzez wręczenie im świadectwa szkolnego z wyróżnieniem, które posiada dodatkowo nadrukowaną wzdłuż świadectwa flagę polską w postaci biało-czerwonego pasa, zwaną popularnie czerwonym paskiem. Czasami odbywa się to na uroczystym apelu kończącym rok szkolny, w którym udział bierze cała społeczność szkolna, a także specjalnie przybyli na tę uroczystość goście (w tym rodzice).

By uzyskać świadectwo z wyróżnieniem, należy dotrzymać dwóch warunków: 

  • średnia arytmetyczna z obowiązkowych zajęć edukacyjnych musi być większa lub równa 4,75 (w szkołach artystycznych statut szkoły może przewidywać dodatkowe wymagania z przedmiotów muzycznych oraz może zawierać wymóg wyższej średniej z przedmiotów ogólnokształcących [przede wszystkim otrzymanie z przedmiotu głównego oceny przynajmniej bardzo dobrej, jednakże nie większej niż 5,0])
  • ocena z zachowania musi być przynajmniej bardzo dobra[1].

Kolory giloszy

Gilosz polskiego świadectwa szkolnego
Zakończenie roku szkolnego na Kresach, chłopcy ze świadectwami szkolnymi, czerwiec 1930

Świadectwa szkolne drukowane są na kolorowych giloszach w następujących barwach:

  • niebieski – świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły podstawowej,
  • pomarańczowy – świadectwa promocyjne i ukończenia zlikwidowanego gimnazjum, obecnie świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły specjalnej przysposobienia do pracy,
  • żółty – świadectwa promocyjne i ukończenia branżowej szkoły I stopnia,
  • fioletowy – świadectwa promocyjne i ukończenia branżowej szkoły II stopnia,
  • różowy – świadectwa promocyjne i ukończenia liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego (zniesionego) oraz technikum,
  • brązowy – świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły policealnej,
  • zielony – świadectwa promocyjne i ukończenia szkół artystycznych (m.in. szkoły muzycznej).

Wszystkie gilosze są drukowane w formacie A4, z wyjątkiem niektórych (np. technikum i szkół artystycznych) (A3).

Następujące dokumenty są drukowane na specjalnym giloszu:

Przed 2005 rokiem świadectwo dojrzałości było dodawane do świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego, liceum zawodowego i technikum.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 czerwca 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych szkół i placówek artystycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1193)

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. z 2019 r. poz. 1700)

Media użyte na tej stronie

Gilosz swiadectwa szkolnego RP.svg
Wzór giloszu świadectwa szkolnego
Swiadectwo maturalne.png
Wypełnione świadectwo maturalne, wydane w roku 2008. Część informacji osobistych została wymazana.
Albert Einstein's exam of maturity grades (color2).jpg
The certificate of maturity issued to Albert Einstein in 1896, at the age of 17, after attending the cantonal high school in Aarau, Switzerland. In this scoring scheme, 6 is the highest, and 1 the lowest grade.
Rozdanie świadectw na Kresach.jpg
Autor: Mikusiak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zakończenie roku szkolnego na Kresach (czerwiec 1930 r.). Chłopcy ze świadectwami szkolnymi.