Świadkowie Jehowy w Syrii

Świadkowie Jehowy w Syrii
Państwo

 Syria

Liczebność
(2011)

kilkaset

Liczba zborów
(2011)

kilkadziesiąt

Rozpoczęcie działalności

1924

Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata w języku arabskim wydano w 1998 (część) oraz w 2004 (całość)

Świadkowie Jehowy w Syrii – społeczność wyznaniowa w Syrii, należąca do ogólnoświatowej wspólnoty Świadków Jehowy.

W 2011 roku społeczność Świadków Jehowy w Syrii liczyła kilkuset głosicieli. Od 1964 roku ich działalność w tym kraju jest zdelegalizowana i prowadzą ją nieoficjalnie, z tego powodu szczegółowa liczebność członków wyznania nie jest podawana do wiadomości publicznej. Obecnie sprawozdanie z działalności w tym kraju dołączane jest do ogólnego z 33 krajów, gdzie działalność Świadków Jehowy jest ograniczona prawnie lub zakazana. Zebrania religijne odbywają się w mieszkaniach prywatnych z zachowaniem środków ostrożności[a]. Wyznawcy są brutalnie prześladowani.

Historia

Początki

W 1924 roku w Bejrucie w Libanie otworzono Biuro Oddziału, które nadzorowało działalność ewangelizacyjną również na terenie Syrii[1]. Pierwszym nadzorcą był Syryjczyk, profesor, który zrezygnował z pracy edukacyjnej, by koordynować działalność[2].

W 1925 roku Alexander Hugh Macmillan z Biura Głównego Towarzystwa Strażnica wygłaszał przemówienia w Damaszku. W 1930 grupy wyznawców działały w Damaszku i Aleppo, w którym powstało Biuro Oddziału Towarzystwa Strażnica.

W 1936 roku Świadkowie Jehowy z Libanu – Yousef Rahhal i Najib Salem – rozpoczęli działalność kaznodziejską na terenie Syrii. Sprzęt nagłaśniający przewieziony ze Stanów Zjednoczonych, zamocowano na samochodzie, a nagrane wykłady biblijne słyszane były z odległości 10 kilometrów.

W 1940 roku Ibrahim Atiyeh rozpoczął tłumaczenie „Strażnicy” na język arabski, a Najib Salem wykonywał cztery odręczne kopie i przesyłał głosicielom w Palestynie, Syrii i współwyznawcom w Egipcie. Do Syrii przybyli też Świadkowie Jehowy z Cypru – małżeństwo Laghakos, mówiące po grecku, którzy wcześniej musieli opuścić Egipt. Prowadzili działalność kaznodziejską na terenie całej Syrii.

W 1942 roku aresztowano kilkunastu Świadków Jehowy i skonfiskowano im publikacje religijne. Pionierzy Jamil Sfeir oraz małżeństwo Lagakos krzewili religię w okolicach Aleppo, a na północy kraju w Amar El Hussan powstał mały zbór. Zebrania zborowe organizowano w Damaszku. W 1943 roku Świadkowie Jehowy dotarli do większości syryjskich miast i wiosek. Niekiedy na odległe tereny około 30 osób wyruszało samochodami lub autobusem. W roku 1945 Syryjczyk Świadek Jehowy ze Stanów Zjednoczonych prowadził działalność kaznodziejską wśród krewnych i wkrótce w wioskach Antylibanu powstały grupy Świadków Jehowy. Do Allepo i Damaszku skierowano pionierów. W 1949 roku w Syrii było 36 głosicieli.

31 grudnia 1951 roku 82 syryjskich głosicieli odwiedził Nathan H. Knorr. W stolicy, w małym zborze, działało 12 głosicieli, pozostali skupieni byli w dwóch innych zborach w Aleppo i w Amar El Hussan. Do Syrii przybyli misjonarze Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead. W 1952 roku liczba Świadków Jehowy wyniosła 89 osób. Rozpoczęły się aresztowania. Misjonarze i inni obcokrajowcy zmuszeni byli przenieść się do Libanu[3].

W 1955 roku liczba głosicieli wynosiła 114, a w roku 1963 w 4 zborach – 128.

Zakaz działalności

W 1964 roku rząd zakazał działalności Świadków Jehowy, mylnie nazywając ich organizacją syjonistyczną. Władza od tego czasu próbuje ich dyskredytować, jednak poszczególni członkowie nadal praktykowali swoje wyznanie w mieszkaniach prywatnych. W 1967 roku w mieście Halab została aresztowana wraz z rodzicami Sona Haidostian. Pięć miesięcy trzymano ich w więzieniu, po czym wydalono za granicę, nie pozwalając zabrać żadnych rzeczy.

W 1969 roku w Syrii działało 146 Świadków Jehowy. W 1975 liczba głosicieli wynosiła 203 osoby w 7 zborach.

W 1997 roku rząd Syrii nakazał aresztowanie Świadków Jehowy za zgromadzanie się na spotkaniach religijnych w swoich domach. W 1999 roku niektórzy wyznawcy zostali poddani torturom, a wielu zostało uwięzionych z powodu swej przynależności religijnej. Rok później nastąpiła kolejna seria aresztowań Świadków Jehowy; ich wyznanie i ich publikacje wciąż były przez syryjski rząd zakazane.

W latach 2004–2011 przeprowadzono przeszukiwania domów w poszukiwania literatury religijnej. Świadkowie Jehowy nie mogli być zatrudnieni przez placówki finansowane z budżetu państwa. Ponadto, zgodnie z ogólnymi przepisami, Świadkowie Jehowy nie mogli opuszczać kraju, a chociaż prozelityzm nie był oficjalnie zabroniony, to nakładano na nich grzywny i kary pięciu lat pozbawienia wolności.

W styczniu i lutym 2009 roku zatrzymano kilkoro wyznawców przybyłych z Libanu, bezskutecznie nakazując im podpisania dokumentu o wyrzeczeniu się swojej religii.

W 2010 roku Amnesty International zorganizowała akcję pisania listów do władz w sprawie więzionego w Syrii Świadka Jehowy Nadera Nseira. W maju tego samego roku służby bezpieczeństwa zatrzymały i deportowały amerykańskiego i dwóch szwedzkich Świadków Jehowy za rozpowszechnianie Biblii w Aleppo[4].

Wielu Syryjczyków zostało Świadkami Jehowy poza granicami kraju[5][6][7].

Świadkowie Jehowy wydają publikacje w języku arabskim, również w dialekcie syryjskim. W tym dialekcie dostępny jest także oficjalny serwis internetowy – jw.org[8].

Uwagi

  1. Grupa posługująca się syryjskim dialektem języka arabskiego działa również we Francji (Rouen).

Przypisy

  1. Rocznik Świadków Jehowy 2017, Towarzystwo Strażnica, 2016, s. 90.
  2. 1926 Year Book IBSA, Watchtower, 1926, s. 107 (ang.).
  3. Watchtower, Życiorys. Miltiadis Stavrou: „Odczuwaliśmy opiekę i kierownictwo Jehowy”, jw.org [dostęp 2022-04-01].
  4. Amnesty International, Syria: Detaind Jehovah's Witness At Risk of Torture: Nader Nseir, amnesty.org, 2010 [dostęp 2015-10-25] (ang.).
  5. * Uffe Bregendahl, Jehovas Vidner går målrettet efter flygtninge: - Vi har jo foldere på alle mulige sprog, tnyheder.tv2.dk, 6 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-11] (duń.).
  6. Uffe Bregendahl, "شهود يهوه".. نشاط تبشيري بين اللاجئين في فرنسا, eqtsad.net, 12 grudnia 2015 [dostęp 2018-01-11] (arab.).
  7. Watchtower, Uchodźcy przebywający w największym w Europie ośrodku dla imigrantów spotykają się z serdecznym przyjęciem przez Świadków Jehowy, jw.org, 22 listopada 2017 [dostęp 2018-01-11].
  8. Watchtower, JW.org (arabski [Syria]), jw.org [dostęp 2018-11-12] (arab.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Syria.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
NW.Arabic.jpg
Bible New World Translations. Arabic
TimeforSubmission.Arabic.jpg
The Time for True Submission to God (Arabic)
Is This Life All There Is?.Arabic.jpg
Is This Life All There Is? (Arabic)