Świat Nauki

Świat Nauki
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Prószyński Media

Tematyka

popularnonaukowa

Pierwszy numer

1991

Redaktor naczelny

Elżbieta Wieteska

Średni nakład

35 tys. egz.

Format

A4

Liczba stron

92

ISSN

0867-6380

Strona internetowa

Świat Naukimiesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od roku 1991 jako polska edycja Scientific American.

Artykuły umieszczane w Świecie Nauki poświęcone są najnowszym metodom badawczym, teoriom i odkryciom naukowym z dziedzin nauk przyrodniczych, ekonomii, medycyny, antropologii i informatyki, rzadziej także można znaleźć w miesięczniku informacje dotyczące innych dziedzin nauki. Obecnie najbardziej popularne tematy związane są z odkryciami w biotechnologii, astronomii, fizyce materii skondensowanej, kosmologii, neurobiologii i przemyśle informatycznym. Autorami artykułów często są naukowcy prowadzący badania w opisywanych dziedzinach.

Pierwszym wydawcą miesięcznika była firma Science Press. W latach 1993-2002 tytuł należał do wydawnictwa Prószyński i S-ka. Do końca 2005 roku wydawcą były Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W grudniu 2005 roku licencję na wydawanie czasopisma wraz z witryną internetową oraz prawa do kwartalnika Umysł zostały przekazane spółce Prószyński Media, a od 2021 r. wydawanie pisma przejęła Spółka wydawnicza Polityka. Redaktorem naczelnym czasopisma wówczas była Elżbieta Wieteska[1]. Od 2022 internetowe wydania „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia” zostały włączone do firmowanego przez Politykę wortalu popularnonaukowego Pulsar[2].

Stałe działy

  • Listy
  • Sto lat temu
  • Panorama
  • Głos sceptyka (felietony pisane przez Michaela Shermera)
  • Nauka z boku (felietony o nauce pisane przez dr hab. Pawła Łukowa, filozofa z Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Nauka w zaprzęgu
  • Recenzje
  • Warto wiedzieć

Przypisy

  1. Polityka przejmuje wydawanie „Świata Nauki”, Prószyński skupi się na książkach, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-12] (pol.).
  2. Olga Orzyłowska-Śliwińska, Drodzy Czytelnicy, Pulsar, 1 marca 2022.

Media użyte na tej stronie