Światowa Organizacja Meteorologiczna

Światowa Organizacja Meteorologiczna
The World Meteorological Organization
Logotyp / flaga

     państwa członkowskie

Siedziba

Genewa

Członkowie

193 stany i terytoria[1]

Sekretarz generalny

Petteri Taalas[2]

Prezydent

Gerhard Adrian[3]

Utworzenie

1950

Strona internetowa
Siedziba WMO w Genewie

Światowa Organizacja Meteorologiczna (ang. The World Meteorological Organization – WMO) międzyrządowa organizacja skupiająca 192 członków z siedzibą w Genewie.

Powstała w 1950 z przekształcenia Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (International Meteorological Organization – IMO) założonej w 1873 r. Traktat powołujący organizację podpisano 11 października 1947, nabrał on mocy 23 marca 1950[4], dla upamiętnienia tego dnia co roku obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Od 17 marca 1951 r. WMO stała się wyspecjalizowaną agendą ONZ, której zadaniem jest ujednolicanie, udoskonalanie i wymiana prac meteorologicznych oraz popieranie studiów klimatycznych, geograficznych, hydrologicznych.

Głównym zadaniem Światowej Organizacji Meteorologicznej jest organizacja i koordynacja działań służb meteorologicznych różnych krajów, ujednolicanie metod obserwacji meteorologicznych i rozpowszechnianie prognoz pogody.

Światowa Organizacja Meteorologiczna organizuje co 4 lata Światowe Kongresy Meteorologiczne i wydaje w 4 językach WMO Bulletin.

Spory wynikłe ze stosowania Konwencji, których nie rozwiązano w inny sposób, rozstrzyga rozjemca, wyznaczony przez przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (art. 29 Konwencji).

Od 1947 do Światowej Organizacji Meteorologicznej należy polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Agendą Światowej Organizacji Meteorologicznej jest Światowa Służba Pogody.

Przypisy

Bibliografia

  • D.R. Bugajski, Międzynarodowe organizacje morskie, Gdynia 2009, ISBN 978-83-60278-28-4.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie