Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
Dzień2. sobota maja
Typ świętamiędzynarodowe
ZnaczeniePromowanie Sprawiedliwego Handlu na skalę globalną
Inne nazwyEuropejski Dzień Sklepów Świata z 1966

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTDay, World Fair Trade Day) – międzynarodowe święto Sprawiedliwego Handlu. Jego organizatorem w skali światowej jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTO, World Fair Trade Organization).

Pierwowzorem dla tych obchodów był Europejski Dzień Sklepów Świata (European Worldshop Day), organizowany przez NEWS! (Network of European World Shops – Sieć Europejskich Sklepów Świata, czyli sklepów Sprawiedliwego Handlu). Obchodzony był po raz pierwszy w r. 1966.

Działania w kierunku wspólnych obchodów w szerszej skali w jednym terminie zapoczątkowano w Japonii i USA. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu zainicjowała Safia Minney, założycielka organizacji People Tree.

Ta inicjatywa została podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (ang. IFAT, International Fair Trade Association) i jej organizacje członkowskie na konferencji w Arusha (Tanzania) w r. 2001, by efektywniej promować Sprawiedliwy Handel na skalę globalną. Po raz pierwszy obchodzony był 4 maja 2002 r. Obecnie obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja.

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu odbywają się nie tylko w tym terminie, ale też w dniach poprzedzających tę datę i następujących po niej. Uczestniczą w nich członkowie IFAT z ok. 70 krajów świata oraz sklepy Sprawiedliwego Handlu i ich sieci z całej Europy, zrzeszone w NEWS! (ok. 2500 sklepów). Obchody obejmują np. śniadania Sprawiedliwego Handlu, debaty, demonstracje, koncerty, pokazy "sprawiedliwej" mody (Fair Fashion) oraz promocje "sprawiedliwych" produktów z całego świata, jak kawa, kakao, herbata i inne produkty spożywcze, odzież, biżuteria, przepiękne wyroby rzemieślnicze i artystyczne, piłki, kwiaty cięte itp. Wiele akcji trwa przez cały maj.

Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem:

Terminy i hasła Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu w kolejnych latach
RokDzieńHasło w j. polskimHasło w j. angielskim
20024 maja
200317 maja
20048 majaMała zamiana, wielka różnicaSmall Change, Big Difference
200514 majaSprawiedliwy Handel niesie pokójFair Trade is Peace
200613 majaSprawiedliwy Handel - gra fairFair Trade Organizations
200712 majaDzieci potrzebują Sprawiedliwego HandluKids Need Fair Trade
200810 majaSprawiedliwy Handel + EkologiaFair Trade + Ecology
20099 majaEdukacja Globalna i rozwojowa a idea Sprawiedliwego HandluBIG BANG!! Beat poverty Beat climate change Beat financial crisis
20108 majaWielki Dzień dla Naszej PlanetyA Big Day for the Planet
201114 majaSprawiedliwy Handel a LasyFair Trade and Forest
201212 maja
201311 maja
201410 majaLudzie Sprawiedliwego HandluFair Trade People
20159 majaBądź czynnikiem przemianBe an Agent for Change
201614 majaŁańcuch ludzki na rzecz Sprawiedliwego Handlu i PlanetyHuman Chain for Fair Trade and Planet

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu w Polsce

W Polsce maj stał się po raz pierwszy miesiącem promocji Sprawiedliwego Handlu w r. 2006. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My" wprowadziło oficjalnie na rynek polski certyfikowane produkty Sprawiedliwego Handlu, m.in. ekologiczne kawy, herbaty, kakao czy czekolady, egzotyczne miody, czerwony i brązowy pełnoziarnisty ryż jaśminowy, olej z orzechów brazylijskich itp., opatrzone znakiem certyfikacyjnym Sprawiedliwego Handlu.

W kolejnych latach ideę Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu podejmowały też inne organizacje pozarządowe, prowadzące działalność w dziedzinie edukacji globalnej.

Bibliografia