Światowy Związek Pocztowy

Światowy Związek Pocztowy[1] (lub Powszechny Związek Pocztowy[2][3])
Union postale universelle
Logotyp / flaga
Mapa
     państwa członkowskie UPU
Język roboczyfrancuski,
angielski
SiedzibaBerno
Członkowie192
sekretarz generalnyMasahiko Meteko
Utworzenie9 października 1874
Rozwiązanieistnieje
Strona internetowa
Fragment oświadczenia rządu RP o ratyfikacji umów ze Światowym Związkiem Pocztowym z 9 listopada 1935
Pomnik UPU w Bernie

Światowy Związek Pocztowy[1] lub Powszechny Związek Pocztowy[2][3] (fr. Union postale universelle, ang. Universal Postal Union, UPU) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, z siedzibą w stolicy SzwajcariiBernie.

Historia

W wieku XVII i XVIII międzynarodowa wymiana korespondencji była regulowana umowami dwustronnymi, pomiędzy poszczególnymi krajami. W XIX wieku, wraz z rozwojem handlu międzynarodowego, system ten uznano za zbyt skomplikowany, pojawiły się też pierwsze regulacje w poszczególnych krajach. Jako pierwszy zaproponował konkretne regulacje Sir Rowland Hill w 1837, mówiące o konieczności przedpłacania przesyłki, w zależności od masy listu bez uwzględniania dystansu na terenie kraju, podając pomysł zastosowania systemu oznaczania w postaci znaczka pocztowego[4].

Pierwszą próbę ustanowienia regulacji międzynarodowych przesyłek korespondencji podjął zarządzający pocztą USA, gen. Montgomery Blair w 1863 zwołując w Paryżu konferencję, w której uczestniczyło 15 krajów. Na konferencji wypracowano pewne zasadnicze reguły, choć nie osiągnięto porozumienia. Zadania opracowania projektu takiego porozumienia podjął się jeden z wyższych niemieckich urzędników pocztowych, Heinrich von Stephan. Na podstawie przygotowanego przez Stephan’a projektu i na jego wniosek, rząd Szwajcarii zwołał na dzień 15 września 1874 konferencję w Bernie, w której wzięły udział 22 kraje. W dniu 9 października 1874 został podpisany na konferencji Traktat Berneński, powołujący do życia związek pocztowy pod nazwą l’Union générale des postes (fr.) / General Postal Union (ang.), jako jedną z najstarszych organizacji międzynarodowych. Dzień ten obecnie obchodzony jest jako Światowy Dzień Poczty. Związek szybko się rozrastał i w 1878 przemianowany został na Union postale universelle (fr.) / Universal Postal Union (ang.). Organizacją wyspecjalizowaną ONZ związek stał się w 1948[4].

Czasy współczesne

Główne zadania UPU to promowanie współpracy międzynarodowej w zakresie usług pocztowych, dbanie o rozwój usług pocztowych oraz pomoc techniczna dla państw, które są jej członkami. UPU ustala również standardy przesyłek pocztowych.

Zgodnie z konwencją podpisaną w 1964 w Wiedniu siedzibą Związku jest Berno. Urzędowym językiem jest język francuski. Język angielski został dodany w roku 1994[5]. Depozytariuszem jest Szwajcarska Rada Związkowa.

Członkami UPU są 192 państwa[6]. Bieżącą działalnością UPU kieruje Rada Administracyjna, w skład której wchodzi 41 przedstawicieli państw członkowskich, wybieranych na organizowanym co 4 lata kongresie[7]. Polska jest członkiem UPU od 1 maja 1919 roku[8][9], a członkiem Rady Administracyjnej była w latach 1984–1994 i 1999–2004 i jest obecnie[10].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Universal Postal Union member states.svg
Autor: Cflm001 (dyskusja), Licencja: CC BY-SA 3.0
The Universal Postal Union.
  Current member states
  Non-members
Weltpostdenkmal Bern.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Baikonur (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Description: Weltpostdenkmal an der Kleinen Schanze in Bern. Bildhauer: René de Saint-Marceaux

  • Source: photo taken by me, September 2005
  • Photographer: Baikonur
Oswiadczenie rzadowe.png
Autor: User:Vissegerd-Adam, Licencja: CC0
Scan oświadczenia rządowego zamieszczonego w Dzienniku Ustaw dotyczącego ratyfikacji umowy ze Światowym Związkiem Pocztowym.
Flag of UPU.svg
Autor: Denelson83, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Universal Postal Union, using design found at Flags of the World.