Świdnicka Fabryka Pomp

Świdnicka Fabryka Pomp
Państwo Polska
SiedzibaŚwidnica, ul. Inżynierska 8
Data założenia1868
Forma prawnaspółka z o.o.
PrezesAnna Skotnicka
Nr KRS0000098849
Położenie na mapie Świdnicy
Mapa lokalizacyjna Świdnicy
Świdnicka Fabryka Pomp
Świdnicka Fabryka Pomp
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Świdnicka Fabryka Pomp
Świdnicka Fabryka Pomp
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Świdnicka Fabryka Pomp
Świdnicka Fabryka Pomp
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świdnickiego
Świdnicka Fabryka Pomp
Świdnicka Fabryka Pomp
Ziemia50°50′56,6″N 16°30′36,6″E/50,849056 16,510167

Świdnicka Fabryka Pomp sp. z o.o. – zakład przemysłowy mieszczący się w Świdnicy przy ul. Inżynierskiej. Obecnie w składzie Grupy Powen-Wafapomp S.A. dzięki uzyskaniu 100% udziałów przez Wafapomp S.A.

Historia

Historia zakładu sięga 1868 roku, kiedy to powstała mała kuźnia wykonująca drobne usługi dla rolnictwa. Założycielami tego przedsiębiorstwa byli Heinrich Frambs i Adolf Freudenberg. W wyniku inwestycji i wzrostu sprzedaży kuźnia przekształciła się w fabrykę maszyn, z odlewnią żeliwa i kotlarstwem pod nazwą Frambs & Freudenberg. Już w 1920 roku fabryka była największym zakładem przemysłowym Świdnicy.

Po okresie wojennym polska grupa operacyjna zabezpieczyła majątek fabryki. Z rokiem 1945 fabryka przyjęła nazwę Fabryka Maszyn w Świdnicy. Nazwa ta wkrótce uległa zmianie na Fabrykę Aparatów i Maszyn w Świdnicy. Uruchomiono pierwszą na obszarze Dolnego Śląska odlewnię, pierwsze odlewy wykonywane były dla nieistniejących już kopalń węgla kamiennego w Wałbrzychu. W 1946 uruchomiono wydział montażowy. Pierwsze kompletne wyroby dla przemysłu farmaceutycznego, chemicznego i kopalń, m.in. pompy Worthingtona. Uległa też zmianie administracja zakładu oraz nazwa która odtąd brzmiała „Państwowa Fabryka Maszyn i Aparatów”. Już w 1947 roku otwarto Przyzakładową Zasadniczą Szkołę Zawodową która kształciła kadrę dla szybko rozwijającego się zakładu. Znów zmieniono nazwę fabryki na „Świdnicka Fabryka Maszyn i Urządzeń Chemicznych”. Rok 1948 to okres perturbacji przynależnościowych zakładu który najpierw należał do Dolnośląskich Zakładów Budowy Urządzeń Przemysłowych w Nysie, a następnie po reorganizacji do Centralnego Zarządu Budowy Maszyn Ciężkich, Kotłów i Turbin w Gliwicach. Rok ten to również czas pierwszych wystaw na XVII Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz Wystawie Ziem Odzyskanych we Wrocławiu. Triumf święciły wtedy pompy 2H i 4H. W 1949 nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych.

Zakład usamodzielnił się w 1951 roku występując ze zjednoczeń i zrzeszeń. Lata 1952–1958 to okres rozwoju eksportu urządzeń dla przemysłu cukrowniczego i rafineryjnego. Podpisano m.in. Intratne kontrakty z Iranem na dostawę urządzeń do tamtejszych cukrowni i rafinerii. Od 1960 wprowadzono opatentowany znak towarowy ŚFUP. W 1963 roku opatentowano pierwszy zakładowy wynalazek. W 1964 roku zakład znów utracił samodzielność i został podporządkowany Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych „Chemak”. Nastąpiła też olbrzymia rozbudowa fabryki. W wyniku rozwoju zakładu w 1965 roku oddano do użytku oczyszczalnię odlewów, kuźnię oraz hartownię. W latach 1965–1975 następuje dalszy wzrost sprzedaży (w tym ze znacznym udziałem eksportu do krajów takich jak Ghana, Bułgaria, Maroko, czy ZSRR), następuje rozbudowa zakładu. W 1978 roku oddano do użytku nowy budynek biurowca oraz hale produkcji pomp. W 1987 roku ŚFUP otrzymał prestiżową nagrodę od VIII International Trophy for Technology. Wprowadzone zostały nowe produkty m.in. urządzenia do sztucznego zaśnieżania stoków narciarskich.

W 1992 fabrykę przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Uhonorowanie pompy 200 OG złotym medalem 64 Międzynarodowych Targów w Poznaniu. Lata 1993–1997 to dalszy wzrost sprzedaży, ale przede wszystkim wprowadzono nowe produkty i urządzenia. Od 1998 roku zakład wydzielony ze struktur ŚFUP działa pod nazwą Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych-Zakład Pomp i Armatury sp. z o.o.

W 1999 roku nawiązano współpracę z Warszawską Fabryką Pomp Wafapomp S.A., a od 2000 roku zakład po raz kolejny już w historii zmienił nazwę na Świdnicka Fabryka Pomp sp. z o.o. Od 2002 roku wraz z WafaPomp S.A. i Fabryką Pomp Powen S.A. z Zabrza tworzy grupę kapitałową.

Dołączając do grupy kapitałowej ŚFP zmieniła nazwę na Grupa Powen-Wafapomp S.A.

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Poland location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Świdnica location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Świdnica, Poland
Ta mapa of Świdnica została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.