Świece kadzidłowe

Płonące räucherkerzchen

Świece kadzidłowe, także stożki kadzidłowe – czasami (z niemiecka) zwane Räucherkegel albo Räucherkerzchen, to zapachowe kadzidełka palone w okresie Bożego Narodzenia.

Świece kadzidłowe pochodzą z liturgii katolickiej. Już ok. 1750 poświadczone jest ich wytwarzanie w Crottendorf w Rudawach. Dopiero po wprowadzeniu nowych zwyczajów bożonarodzeniowych w połowie XIX w. i pierwszych räuchermannów rozprzestrzeniły się one na całe Rudawy.

Kadzidełka są wytwarzane z żywicy, mąki ziemniaczanej, drewna sandałowego i mąki bukowej. Ze zmielonych i zmieszanych substancji tworzących wilgotną masę powstaje kadzidełko o stożkowatym kształcie. Później kadzidełka są suszone i pakowane.

Produkcja odbywa się głównie w trzech saskich miejscowościach: Neudorf (pod nazwą "Huss-Original Neudorfer Räucherkerzen"), Crottendorf (pod nazwą "Original Crottendorfer Räucherkerzchen") i Mohorn-Grund (pod nazwą "KNOX").

Oprócz zapachów bożonarodzeniowych (kadzidło, jodła) są również wytwarzane zapachy kwiatowe sprzedawane w innych porach roku.

Media użyte na tej stronie

Räucherkerzchen.jpg
Autor:

André Karwath aka Aka

, Licencja: CC BY-SA 2.5
This image shows a "Räucherkerzchen" (a kind of incense).