Żabi Szczyt Niżni

Żabi Szczyt Niżni
Malý Žabí štít
Państwo Polska
 Słowacja
Położeniepowiat Poprad, Brzegi
PasmoTatry, Karpaty
Wysokość2098 m n.p.m.
Wybitność74 m
Pierwsze wejście30 lipca 1903
Apolinary Garlicki
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Żabi Szczyt Niżni”
Ziemia49°11′46″N 20°05′07″E/49,196111 20,085278

Żabi Szczyt Niżni (niem. Kleine Froschspitze, słow. Malý Žabí štít, węg. Kis-Békás-csúcs[1], 2098 m) – szczyt leżący w Żabiej Grani. Jest to boczna grań Tatr Wysokich, rozdzielająca Dolinę Rybiego Potoku i Dolinę Białej Wody (Bielovodská dolina) w Tatrach, a dokładniej jej odgałęzienie – Dolinę Żabich Stawów Białczańskich (Žabia Bielovodská dolina). Granią tą przebiega granica polsko-słowacka[2].

Topografia

Żabi Szczyt Niżni wznosi się wprost nad Morskim Okiem. Usytuowany jest pomiędzy Żabim Mnichem (2146 m) na południu a Żabią Czubą (2080 m) na północy. Od tego ostatniego szczytu oddzielony jest Przełączką pod Żabią Czubą (2031 m). Za Żabią Czubą znajduje się jeszcze wyrównany grzbiet Siedmiu Granatów, końcowy odcinek Żabiej Grani schodzący w widły Rybiego Potoku i Białej Wody (Biela voda). W kierunku Żabiego Mnicha (na południe) znajdują się kolejno: Apostolska Szczerbina, Apostoł VII, Marusarzowa Przełączka, Marusarzowa Turnia, szerokie siodło Owczej Przełęczy (2038 m) oraz Owcze Turniczki i Białczańska Przełęcz (2024 m), na której kończy się masyw Żabiego Szczytu Niżniego, a zaczyna masyw Żabiego Mnicha[3].

Owcza Przełęcz położona jest mniej więcej w połowie odległości pomiędzy wierzchołkiem Żabiego Szczytu Niżniego i siodłem Białczańskiej Przełęczy. W kierunku Morskiego Oka prowadzi z niej Owczy Żleb. Podejście tym żlebem na Owczą Przełęcz było najdogodniejszą drogą łączącą Dolinę Rybiego Potoku i Dolinę Żabich Stawów Białczańskich, a także najłatwiejszym sposobem wejścia na szczyt od strony słynnego jeziora. Na Owczej Przełęczy górale wypasali owce (stąd jej nazwa)[3].

W pobliżu Żabiego Szczytu Niżniego (kilkadziesiąt metrów na południe od wierzchołka), od Żabiej Grani w kierunku zachodnim odchodzi boczna, poszarpana Grań Apostołów lub Dwunastu Apostołów (chociaż w rzeczywistości turni jest siedem). Jest ona dobrze widoczna z drogi pomiędzy Włosienicą a Morskim Okiem[3].

Grań szczytowa Żabiego Szczytu Niżniego jest niemal pozioma i ma ok. 100 m długości. Najwyższy punkt, na którym stoi betonowy słupek graniczny położony jest na jej południowym krańcu. Na północy obrywa się ona nagle pionowym uskokiem. Ma on ok. 50 m wysokości, a pomiędzy jego podnóżem a siodłem Przełączki pod Żabią Czubą wypiętrza się kilka turniczek, określanych nazwą Żabich Kopek. Niepozorne siodełko bezpośrednio pod uskokiem to Żabi Karbik[3].

Na stronę Doliny Rybiego Potoku opadają z wierzchołka strome ściany skalne o wysokości dochodzącej do 150 m. Ściana północna ograniczona jest od dołu żlebkiem opadającym z Żabiego Karbiku, który łączy się niżej z główną gałęzią Żabiego Żlebu (opadającego z Przełączki pod Żabią Czubą do Morskiego Oka). Osiąga ok. 70 m wysokości, a widziana z profilu znad Morskiego Oka nadaje Żabiemu Szczytowi Niżniemu charakterystyczną sylwetkę. Ściana północno-zachodnia, najwyższa (ok. 150 m), rozciąga się pomiędzy dwoma wyraźnymi filarami – Filarem Stanisławskiego po lewej i Filarem Świerza po prawej. Nad Apostolską Depresją (opadającą z Apostolskiej Szczerbiny) wznosi się z kolei ok. 120-metrowa ściana południowo-zachodnia. Na wszystkich tych ścianach wytyczono liczne drogi wspinaczkowe. Wschodnie zbocza szczytu posiadają zupełnie odmienny charakter – są to trawiaste zbocza, z nielicznymi wystającymi z nich skałkami.

Żabi Szczyt Niżni i Grań Apostołów widziane z Włosienicy
Północno-zachodnia ściana Żabiego Niżniego

Historia zdobycia i nazewnictwo

Nazwa Żabiego Szczytu Niżniego pochodzi od nazwy Żabie, używanej od dawna na określenie całej Żabiej Grani wraz z jej oboma stokami i całą Doliną Żabich Stawów Białczańskich. Żabia Czuba została nazwana dopiero w 1935 r. przez taterników dla rozróżnienia wierzchołków. Szczyty te znane były od dawna juhasom (wschodnie zbocza były dobrym terenem wypasowym). Pierwsze odnotowane wejścia turystyczne na Żabi Szczyt Niżni:

Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a cały rejon nie jest udostępniony również dla taterników (zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie)[5]. Wierzchołek Żabiego Szczytu Niżniego, pomimo względnie niewielkiej wysokości, jest bardzo dobrym punktem widokowym[3].

Przypisy

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. Witold Henryk Paryski, Zofia Radwańska-Paryska, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  3. a b c d e Władysław Cywiński, Grań Żabiego. Przewodnik szczegółowy, tom 7, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1999, ISBN 83-7104-024-5.
  4. Witold Henryk Paryski, Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część VII. Żabia Przełęcz Wyżnia – Żabia Czuba, Warszawa: Sport i Turystyka, 1954.
  5. Dozwolone rejony wspinaczkowe w TPN [dostęp 2020-05-10].
Panorama 360° z wierzchołka Żabiego Szczytu Niżniego (z podpisami)
Panorama 360° z wierzchołka Żabiego Szczytu Niżniego (z podpisami)

Media użyte na tej stronie

U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
PółnocnagrańRysów A (4).jpg
Autor: Adam Opioła (foto), Jerzy Opioła (opis), Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z Doliny za Mnichem
Pnzachzabiegonizniego.jpg
Autor: Andrzej Makarczuk, Original uploader was Makarczuk at pl.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 2.5
Żabi Szczyt Niżni ściana północno-zachodnia.

A V, A VI i A VII to końcowe wierzchołki w grani Apostołów. Na lewo od Apostoła VII znajduje się Apostolska Szczerbina.

Jestem autorem tego zdjęcia - Andrzej Makarczuk.
2005Nizniapostoły.jpg
Autor: Makarczuk, Licencja: CC BY-SA 2.5
Tatry w Polsce
Zabi Nizni Panorama.jpg
Autor: Rafik k, Licencja: CC BY-SA 4.0
Podpisana panorama 360° z Żabiego Szczytu Niżniego.
Żabi Mnich Rysy+NiżneRysy2016 (4).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z podejścia na Niżnie Rysy