Żydowskie Stowarzyszenie Czulent

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

2004

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Członkowie

39

Nr KRS

0000226390

brak współrzędnych
Strona internetowa

Żydowskie Stowarzyszenie Czulent – niezależna, non-profit organizacja rzecznicza o statusie pozarządowej organizacji mniejszości narodowych. Stowarzyszenie skupia ekspertki i ekspertów, należących do żydowskiej społeczności w Polsce i w Europie[1].

Stowarzyszenie jako organizacja rzecznicza, działa na rzecz szerzenia tolerancji, kształtowania postaw otwartości wobec mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych ze szczególnym naciskiem na przeciwdziałanie antysemityzmowi i dyskryminacji, z uwzględnieniem dyskryminacji krzyżowej.

W ramach swojej działalności Stowarzyszenie współpracuje z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, także o zasięgu globalnym. Jest członkiem International Council of Jewish Women (ICJW)[2], Koalicji Równych Szans[3] oraz ENCATE European Network Countering Antisemitism Through Education[4].

Historia Stowarzyszenia

W roku 2004 grupa żydowskich studentek i studentów zainicjowała powstanie Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent. Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane w styczniu 2005 roku[5]. U podstaw Towarzystwa znalazły się takie wartości jak: pluralizm, różnorodność, otwartość i tolerancja. Początkowo Stowarzyszenia koncentrowały się na działaniach integracyjnych, mających na celu budowanie tożsamości żydowskiej poszczególnych członkiń i członków. W roku 2008 Stowarzyszenie dołączyło do koalicji na Rzecz Równych Szans. To nieformalna platforma skupiająca najważniejsze w Polsce organizacje pozarządowe, działające na rzecz praw człowieka i promujące zasady równości i przeciwdziałania dyskryminacji. W tym samym roku Stowarzyszenie rozpoczęło działalność rzeczniczą.

Zadania Stowarzyszenia

Do priorytetowych zadań Stowarzyszenia należy:

1. Rzecznictwo i działalność strażnicza.

Stowarzyszenie działa poprzez rzecznictwo polityczne, społeczne i prawne, tworząc i wdrażając innowacyjne systemy rozwiązań edukacyjnych. Poprzez budowanie koalicji na rzecz szerzenia tolerancji, kształtowania postaw otwartości wobec różnic narodowych, etnicznych i religijnych ze szczególnym naciskiem na działania potępiające antysemityzm, rasizm i dyskryminację. Współpracując z instytucjami, administracją publiczną, ciałami dialogowymi Towarzystwo przyczynia się do zmian w mentalności i przepisach prawa polskiego dotyczących tolerancji i rasizmu. Stowarzyszenie współpracuje m.in. z ODIHR/OSCE, AJC Central Europe, NDI, ENAR, Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Polsce[6][7], Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

2. Wzmocnienie środowiska żydowskiego.

Stowarzyszenie stawia sobie za cel budowanie sojuszy, koalicji i inicjuje tworzenie instrumentów prawnych oraz programów i strategii, które umożliwiają i wspierają instytucje żydowskie w rozwoju społeczności żydowskiej. Stowarzyszenie działa na rzecz budowania silnego poczucia wspólnoty i współpracy w obrębie organizacji żydowskich w Polsce.

Władze

Zarząd Stowarzyszenia wybierany jest na trzyletnią kadencję, przez Walne Zgromadzenie członkiń i członków Towarzystwa. Organem kontrolnym jest Komisja Rewizyjna. Zarząd i Komisja Rewizyjna nie pobierają wynagrodzenia z tego tytułu pełnionych funkcji.

Najważniejsze projekty

  1. „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination” (2017-2018), jako organizacja partnerska Stowarzyszenie współpracowało z National Democratic Institute (NDI) i European Network Against Racism (ENAR). Celem projektu było budowanie koalicji na rzecz działalności rzeczniczej i strażniczej pomiędzy mniejszościami narodowymi i etnicznymi z Czech, Węgier, Polski i Słowacji.
  2. „Współczesne wyzwania stojące przed społecznością żydowską w Polsce” (2019) ogólnopolska konferencja organizacji żydowskich zorganizowana w partnerstwie z American Jewish Committee Central Europe (AJC), Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi, Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie oraz Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu. Wydarzenie otrzymało patronat Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Konferencja odbyła się w Biurze Rzecznika[8] Praw Obywatelskich oraz w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR/OSCE. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i członkinie zarządów gmin wyznaniowych żydowskich oraz żydowskich organizacji pozarządowych działających w Polsce.
  3. „Księga dobrych praktyk na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców” (2017-2018) projekt realizowany przez koalicje mniejszości narodowych i etnicznych. W ramach projektu powstał raport Księga Dobrych Praktyk oparty na badaniach urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, urzędów miast oraz organizacji większościowych pod kątem współpracy z organizacjami mniejszości i/lub cudzoziemców[7][9].
  4. „Antysemityzm nie jest poglądem” (2014-2016) projekt zrealizowany pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich[6] oraz Pełnomocnika Rządu ds Równego Traktowania[10]. W ramach projekty opracowano raport z analizy podręczników szkolnych, pod kątem zawartych treści dotyczących tematyki żydowskiej i mniejszościowej. Przygotowano również dwa innowacyjne podręczniki antydyskryminacyjne ze scenariuszami dla edukatorów i nauczycieli[11].
  5. Projekt wydawniczy „Majses” (2014-2017), w ramach którego wydano cztery publikacje dla dzieci w języku polskim, jidysz i angielskim. Jedna z książek „Majn Alef Bejs” została wyróżniona główną nagrodą BolognaRagazzi Award w Bolonii[12]. Wszystkie książki wydane w ramach projektu są bezpłatnie przekazane dzieciom żydowskim w Polsce za pośrednictwem Gmin Wyznaniowych, żydowskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych.
  6. „Polki, Żydówki – krakowskie emancypantki. Historia i współczesność dla równości i różnorodności” i „Krakowski Szlak Kobiet”, projekt koncentrował się na edukacji antydyskryminacyjnej, poruszając współczesne problemy związane z zagadnieniem równości i różnorodności.

Publikacje

Przypisy

  1. Organizacje pozarządowe – Organizacje Pozarządowe, ngo.krakow.pl [dostęp 2020-01-14].
  2. Our Affiliates, ICJW [dostęp 2020-01-12] (ang.).
  3. Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego – Organizacje uczestniczące w pracach Koalicji, ptpa.org.pl [dostęp 2020-01-12].
  4. KIGA – Kreuzberger Initiative gegen Antisemitismus – European Network – Countering Antisemitism through Education, www.kiga-berlin.org [dostęp 2020-01-12].
  5. System EKRS, ekrs.ms.gov.pl [dostęp 2020-01-14].
  6. a b Seminarium „Antysemityzm nie jest poglądem", Rzecznik Praw Obywatelskich, 9 listopada 2015 [dostęp 2020-01-12] (pol.).
  7. a b Projekt „Księga Dobrych Praktyk/Działań na Rzecz Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Cudzoziemców” pod Honorowym Patronatem RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich, 7 września 2017 [dostęp 2020-01-12] (pol.).
  8. Konferencja „Współczesne wyzwania stojące przed społecznością żydowską w Polsce. Ogólnopolska konferencja organizacji żydowskich” pod Honorowym Patronatem RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich, 20 marca 2019 [dostęp 2020-01-12] (pol.).
  9. Prezentacja "Księgi Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców" w Biurze RPO, Rzecznik Praw Obywatelskich, 16 stycznia 2018 [dostęp 2020-01-12] (pol.).
  10. Patronaty | Pełnomocnika Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, www.rownetraktowanie.gov.pl [dostęp 2020-01-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-06].
  11. Prezentacja projektu „Antysemityzm nie jest poglądem” – Żydowski Instytut Historyczny, www.jhi.pl [dostęp 2020-01-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-01-12].
  12. Bologna Ragazzi Award 2014 dla "Majn Alef Bejs", Culture.pl [dostęp 2020-01-12] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

NotCommons-emblem-copyrighted.svg
Autor: , Licencja: GPL
A symbol that conveys the concept of "copyright protection". Modification of File:Commons-emblem-copyright.svg, based on File:Commons-emblem-query.svg.