Žalostná

Žalostná
Ilustracja
Widok ze skaliska szczytowego góry Točník na góry Keprník i Žalostná
Państwo

 Czechy

Kraj

 kraj ołomuniecki

Położenie

Bělá pod Pradědem

Pasmo

Wysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)

Wysokość

1352 m n.p.m.

Wybitność

6 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Žalostná”
Ziemia50°10′18,5″N 17°07′38,3″E/50,171806 17,127306

Žalostná (historyczna nazwa niem. Reibernap[1], cz. Nad chatou[2]) – szczyt (góra) o wysokości 1352 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1351 m n.p.m., 1351,7 m n.p.m.[3] lub 1351,9 m n.p.m.[4]), będący grupą skalną w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Śląsku, w obrębie gminy Bělá pod Pradědem, oddalony o około 12,3 km na północny zachód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd)[5]. Rozległość góry (powierzchnia stoków) szacowana jest na około 4,2 km²[6], a średnie nachylenie wszystkich stoków wynosi około 16°[5].

Charakterystyka

Lokalizacja

Widok ze szczytu góry Šumný na góry Pradziad (w dali) i Žalostná
Widok z czerwonego szlaku rowerowego Stripe-marked biketrail red.svg, blisko miejscowości Bělá pod Pradědem na górę Žalostná
Widok z przełęczy Sedlo nad Malým kotlem na szczyty gór: Vozka, Keprník i Žalostná, poniżej na pierwszym planie Velká Jezerná

Góra Žalostná położona jest w północno-zachodnim rejonie całego pasma Wysokiego Jesionika, leżąca w części Wysokiego Jesionika, w środkowo-północnym obszarze (mikroregionu) o nazwie Masyw Keprníka (cz. Keprnická hornatina), sprawiając wrażenie „doczepionej” od wschodu do góry Keprník[5]. Jest szczytem rozpoznawalnym i widocznym z drogi okalającej połać szczytową góry Pradziad[7] (widoczny po prawej stronie górującego szczytu Keprník) czy też z innego charakterystycznego punktu widokowego – z drogi okalającej szczyt góry Dlouhé stráně[8] (widoczny po prawej stronie szczytu Keprník, nad szczytem Červená hora). Ponadto górę rozpoznać można z wielu pobliskich, niektórych odkrytych miejsc w wachlarzu kierunków od południowego poprzez wschodni do północnego. Góra widoczna jest m.in. sprzed kapliczki przy źródle Vřesová studánka, ze szczytów gór Točník i Šumný czy też sprzed schroniska turystycznego chata Jiřího na Šeráku.

Górę ograniczają: od zachodu przełęcz o wysokości 1344 m n.p.m. w kierunku szczytu Keprník (najwyższa przełęcz Masywu Keprníka), od północnego zachodu dolina potoku o nazwie Bystrý potok, od północy dolina potoku Keprnický potok, od południowego wschodu i południa dolina potoku Rudohorský potok[9] oraz od południowego zachodu dolina nienazwanego potoku, będącego dopływem potoku Rudohorský potok[5]. W otoczeniu góry znajdują się następujące szczyty: od zachodu Keprník, od północnego zachodu Šerák, od północy Šumný, od północnego wschodu Spálená stráň, Nad Výrovkou i Domašovský kopec (szczyt leży już w Górach Opawskich (cz. Zlatohorská vrchovina)), od wschodu Hříbkova hora i Bršť (oba szczyty leżą w Górach Opawskich), od południowego wschodu Točník oraz od południa Keprník–JV[5].

Stoki

W obrębie góry można wyróżnić trzy następujące zasadnicze stoki[5]:

  • północno-wschodni o nazwie V Žalostné
  • wschodni
  • południowo-wschodni

Górne partie wszystkie stoków od wysokości mniej więcej 900 m n.p.m. w górę są zalesione w zdecydowanej większości borem świerkowym, natomiast poniżej tej wysokości występują wszystkie typy zalesienia: bór świerkowy, las mieszany[a] oraz las liściasty[10][11]. Na stokach występują przesieki, przecinki i polany[11]. Ponadto na stoku zachodnim występuje kilka większych skalisk oraz na wysokości około 1150 m n.p.m. grupa skalna[5].

Stoki mają stosunkowo jednolite i zróżnicowane nachylenia[5]. Średnie nachylenie stoków waha się bowiem od 13° (stok wschodni) do 20° (stok południowo-wschodni)[5]. Średnie nachylenie wszystkich stoków góry (średnia ważona nachyleń stoków) wynosi około 16°[5]. Maksymalne średnie nachylenie stoku wschodniego, niedaleko połaci szczytowej (na wysokościach około 1250 m n.p.m.) na odcinku 50 m nie przekracza 40°[5]. Wszystkie stoki pokryte są siecią nieoznakowanych dróg oraz ścieżek[5][11]. Przemierzając je zaleca się korzystanie ze szczegółowych map, z uwagi na zawiłości ich przebiegu, zalesienie oraz zorientowanie w terenie.

Leśny cmentarz Rudohoří

Leśny cmentarz Rudohoří

U podnóża stoku wschodniego góry, przy niebieskim szlaku turystycznym Szlak niebieski , w odległości około 2,5 km od miejscowości Bělá pod Pradědem znajduje się leśny cmentarz Rudohoří (cz. Lesní hřbitov Rudohoří'), zmarłych na tyfus, pracujących w lesie podczas II wojny światowej 36 rosyjskich jeńców wojennych, więzionych w obozie Rudohoří oraz 9 obywateli narodowości niemieckiej, zmarłych w sierpniu 1945 roku w obozie internowania, skąd mieli być przesiedleni. Cmentarz zrekonstruowano i odnowiono w 2003 roku[12][13][14].

Gottwaldův kříž

U podnóża stoku południowo-wschodniego, blisko płynącego potoku Rudohorský potok oraz w pobliżu chaty łowieckiej o nazwie Rudohorská chata, w odległości około 1,6 km na południowy wschód od szczytu znajduje się drewniana kapliczka z odrestaurowanym przez pracowników lasów Republiki Czeskiej (cz. Lesy ČR) w 2010 roku krzyżem w środku o nazwie (cz. Gottwaldův kříž), na którym umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem[15][16]. Przy kapliczce tej postawiono kamień pamiątkowy z okolicznościową tablicą[16]. 15 grudnia 1932 roku w pobliżu zginął tu miejscowy mieszkaniec Johann Gottwald podczas wyrębu lasu[15]. Miejsce to było chętnie odwiedzane przez Jindřicha Paseka, uzdrowiciela ze Svratouch oraz osobistego lekarza byłego prezydenta Czechosłowacji, Ludvíka Svobody[15].

Szczyt

Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny[5]. Na połaci szczytowej znajduje się grupa skalna złożona z kilku skalisk, która jest punktem widokowym, z których widać m.in. szczyt góry Keprník[11]. Na mniej więcej środkowym szczytowym skalisku znajduje się punkt geodezyjny w postaci reperu, oznaczony na mapach geodezyjnych numerem (248.), o wysokości 1351,70 m n.p.m. oraz współrzędnych geograficznych (50°10′18,51″N 17°07′38,34″E/50,171808 17,127317)[10]. Grupa skalna otoczona jest obszarem pokrytym kosodrzewiną oraz świerkami[10].

Z uwagi na ochronę cennego ekosystemu utworzonego tu narodowego rezerwatu przyrody Šerák-Keprník dojście na szczyt nie jest zalecane, a nawet zabronione. Prowadzi do niego ścieżka (oznakowana białym poziomym paskiem) z czerwonego szlaku turystycznego Szlak czerwony , biegnącego na sąsiedniej górze Keprník, ale urywa się ona blisko połaci szczytowej, gdzie występuje obszar pokryty gęstą kosodrzewiną[5][11]. W orientacji w zalesieniu, w umiejscowieniu skalisk szczytowych pomocne mogą okazać się urządzenia z aplikacją GPS.

Geologia

Pod względem geologicznym góra Žalostná należy do jednostki określanej jako kopuła Keprníka[17] i zbudowana jest ze skał metamorficznych: gnejsów, ortognejsów, erlanów, blasto-mylonitów, łupków łyszczykowych (staurolitu, andaluzytu, granatu, sillimanitu) oraz skał magmowych – meta-granitów[18][19]. W mroźnym klimacie peryglacjalnym na stoku południowo-wschodnim góry istniał prawdopodobnie niewielki lodowiec górski, po którym pozostał tzw. keprnický kar[19].

Wody

Grzbiet główny (grzebień) góry Pradziad, biegnący od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo oraz dalej do przełęczy Ramzovskiej (cz. Ramzovské sedlo) jest częścią granicy Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego, dzielącej zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego[20].

Góra położona jest na wschód od tej granicy, należy więc do zlewni Morza Bałtyckiego, do którego płyną wody m.in. z dorzecza Odry, będącej przedłużeniem płynących z tej części Wysokiego Jesionika górskich potoków (m.in. potoków o nazwie: Bystrý potok, Keprnický potok czy Rudohorský potok[9])[21]. Ze stoków płynie kilka krótkich, nienazwanych potoków będących dopływami wspomnianych potoków Keprnický potok i Rudohorský potok[5].

Wodospady

Vodopády Bystrého potoka

Atrakcją dla miłośników pięknych krajobrazów są wodospady, znajdujące się przy granicach stoków płynących tam potoków[5]. Dojście do nich jest trudne, wymaga posłużeniem się szczegółowymi mapami[5].

Italian traffic signs - icona cascata.svg Wodospady na stokach góry Žalostná
Lp.WodospadPotokLokalizacjaWysokość bezwzględna
m n.p.m.
Wysokość wodospadu
m
1Rudohorské vodopády[22]Rudohorský potokstok południowo-wschodni, około 920 m na południowy wschód od szczytu850–10753; 3; 5; 4; 2; 7,2; 4; 2,5; 6; 8,5; 2
2Vodopády Bystrého potoka[23]Bystrý potokstok północno-wschodni, około 820 m na północny wschód od szczytu1000–10206,5; 5

Ochrona przyrody

Połać szczytowa oraz część wszystkich stoków (od wysokości około 1100–1170 m n.p.m. w górę) znajdują się w obrębie narodowego rezerwatu przyrody Šerák-Keprník (cz. Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník), będącego częścią wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt[24][25][26]. Na stokach góry Žalostná nie utworzono żadnych obiektów nazwanych pomnikami przyrody oraz nie wytyczono żadnych ścieżek dydaktycznych[5].

Narodowy rezerwat przyrody Šerák-Keprník

Narodowy rezerwat przyrody Šerák-Keprník położony jest na wysokościach (852–1423) m n.p.m.[27], ma powierzchnię 794,19 ha[28] (z ochronną strefą buforową nawet 1169,83 ha) oraz został utworzony 31 grudnia 1933 roku[28] w celu ochrony szeregu zachowanych formacji skalnych i glebowych, powstałych w wyniku surowego klimatu epoki lodowcowej, jakimi są: terasy krioplanacyjne, zręby mrozowe i tzw. tufury[29] oraz znajdującej się na ich obszarze flory i fauny[28][30]. Rezerwat jest udostępniony dla turystów[5]. Biegną w jego obrębie szlaki zarówno turystyczne jak i szlak rowerowy oraz ścieżka dydaktyczna[5]. Z uwagi jednak na ochronę cennego ekosystemu głębsze penetrowanie rezerwatu nie jest zalecane.

Turystyka

W obrębie szczytu i stoków nie ma żadnego schroniska turystycznego lub hotelu górskiego[5]. W odległości około 2,2 km na północny zachód od szczytu, na stoku góry Šerák znajduje się schronisko chata Jiřího[5]. Do miejscowości Filipovice, ze znajdującym się w niej hotelem Stará pošta[31] i bazą pensjonatów jest od szczytu około 3,5 km w kierunku południowo-wschodnim[5]. Ponadto około 5 km w kierunku wschodnim od szczytu do miejscowości: Bělá pod Pradědem[32] oraz około 5 km w kierunku północno-zachodnim od szczytu do miejscowości Ramzová[33] z bazami turystycznymi[5].

Kluczowym punktem turystycznym góry jest skrzyżowanie turystyczne położone u podnóża stoku wschodniego, w odległości około 2,5 km na wschód od szczytu o nazwie (cz. Keprnický potok[34]) z podaną na tablicy informacyjnej wysokością 631 m, przez które przechodzą wszystkie szlaki turystyczne i rowerowe[5].

Chaty łowieckie

Wokół góry na stokach przy ścieżkach, położone są dwie chaty, ale nie mają one charakteru typowych schronisk turystycznych, a które zalicza się do tzw. chat łowieckich. Dojście do nich jest trudne, wymaga posłużenia się szczegółowymi mapami[5].

Home font awesome.svg Chaty na stokach góry Žalostná
Lp.ChataOdległość od szczytu
m
LokalizacjaWspółrzędne geograficzne
1Keprnická chata[35]610 na wschódstok wschodni, granica narodowego rezerwatu przyrody Šerák-Keprník50°10′21,7″N 17°08′08,8″E/50,172694 17,135778
2Rudohorka (Rudohorská chata)[36][16][37]1560 na południowy wschódpodnóże stoku południowo-wschodniego, w pobliżu potoku Rudohorský potok50°09′45,2″N 17°08′37,9″E/50,162556 17,143861

Szlaki turystyczne

Klub Czeskich Turystów (cz. Klub Českých Turistů) wytyczył w obrębie stoków dwa szlaki turystyczne na trasach[5]:

Szlak niebieski Lipová-lázně – góra Sněhulák – góra Strmý – góra Obří skály – góra Šerák – schronisko chata Jiřího na Šeráku – przełęcz Sedlo pod Keprníkem – góra Šumný – Filipovice
Szlak zielony Kouty nad DesnouSuchá hora – góra Šindelná hora–JZ – góra Šindelná hora – góra Červená horaVřesová studánkaKamenne okno – szczyt Točník – Bělá pod Pradědem

Szlaki rowerowe i trasy narciarskie

Przez górę przechodzą również dwa szlaki rowerowe na trasach[5]:

Stripe-marked biketrail red.svg Spojená cesta – góra Zaječí hora – góra Nad Borovým – Bělá pod Pradědem – góra Žalostná – góra Šumný – przełęcz Sedlo pod Keprníkem – góra Šerák – Mračná hora – góra ČernavaOstružnáPetříkov
Stripe-marked biketrail white.svg V Mlýnkách – góra Nad Výrovkou – góra Točník – Filipovice – Jeřáb – źródło Mariin pramen – góra Velký KlínPod Velkým Klínem

W okresach ośnieżenia wzdłuż szlaków rowerowych przebiegają trasy narciarstwa biegowego[38]. W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego[38].

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. Skála Žalostná (Reibernap) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2020-12-11].
  2. Topografické mapy v systému S-1952 1:10 000. [w:] Český Úřad Zeměměřický a Katastrální [on-line]. ags.cuzk.cz. [dostęp 2021-03-14].
  3. Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓.
  4. Jan Ondryáš: Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník. (PDF). m.lipova-lazne.cz. [dostęp 2017-08-27]. (cz.).
  5. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab Skála Žalostná (mapa turystyczna) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2018-10-02].
  6. Pomiar (Žalostná) 1:24 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2020-12-11].
  7. View. heywhatsthat.com ↓, Praděd – Žalostná.
  8. View. heywhatsthat.com ↓, Dlouhé stráně – Žalostná.
  9. a b Rudohorský potok – méně známý klenot Jeseníků. turistika.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  10. a b c Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880).
  11. a b c d e Skála Žalostná (mapa lotnicza) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2020-12-12].
  12. Lesní hřbitov Rudohoří – Bělá pod Pradědem, Domašov. jeseniky.net. [dostęp 2014-11-14]. (cz.).
  13. Bělá pod Pradědem. Zajímavosti a památky v obci. Hřbitov smíření v Rudohoří. bela.cz. [dostęp 2014-11-14]. (cz.).
  14. Lesní hřbitov Rudohoří. czecot.pl. [dostęp 2014-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-25)].
  15. a b c Gottwaldův kříž. [w:] Jesenické prameny [on-line]. jesenickeprameny.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  16. a b c Rudohorská chata. turistika.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  17. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
  18. Geologická mapa. mapy.geology.cz ↓, geologická jednotka 11, 13, 1000, 1001, 1010 i 1012.
  19. a b Vyhledávání. Šerák-Keprník. [w:] Geologické lokality [on-line]. lokality.geology.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  20. Hrubý Jeseník (mapa). dudisoft.eu ↓.
  21. Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → Vodstvo Základní mapy ČR.
  22. Vodopády Jesníků a okolí. Rudohorské vodopády. vodopady.info. [dostęp 2015-08-09]. (cz.).
  23. Vodopády Jesníků a okolí. Vodopády Bystrého potoku. vodopady.info. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  24. Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. turistika.cz. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  25. Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník. rymarovsko.cz. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-21)]. (cz.).
  26. Keprník. jeseniky.net. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  27. Przegląd Rezerwatów przyrody. powiat.nysa.pl ↓, s. 114.
  28. a b c Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník. [w:] Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky [on-line]. ochranaprirody.cz. [dostęp 2018-05-17]. (cz.).
  29. Rezerwaty przyrody. (NPR Šerák - Keprník). [w:] Agentura ochrany přírody a krajiny České republiki [on-line]. jeseniky.ochranaprirody.cz. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-13)].
  30. Tomáš Urfus: Botanické poklady Hrubeho Jeseníku. prirodovedci.cz, 2015-06-09. [dostęp 2018-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-18)]. (cz.).
  31. Hotel Stará pošta – Bělá pod Pradědem, Filipovice. jeseniky.net. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  32. Ubytování Bělá pod Pradědem. e-chalupy.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  33. Ubytování Ramzová. e-chalupy.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  34. Turistické rozcestí - Keprnický potok. turistika.cz. [dostęp 2020-12-12]. (cz.).
  35. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Keprnická chata. lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2014-11-14]. (cz.).
  36. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Rudohorka. lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2014-11-14]. (cz.).
  37. Chata Rudohorská. [w:] Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o [on-line]. alsol.cz. [dostęp 2021-12-05]. (cz.).
  38. a b Skála Žalostná (mapa tras narciarskich) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2020-12-12].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Stripe-marked trail blue.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - blue.
Stripe-marked trail red.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - red.
Home font awesome.svg
(c) Font Awesome by Dave Gandy - https://fortawesome.github.com/Font-Awesome, CC BY-SA 3.0
Icon extracted from [fortawesome.github.com/Font-Awesome/ Font-Awesome]
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
KeprnikZalostna.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok ze skaliska szczytowego góry Točník - 1146 na góry Keprník - 1423 m i Žalostná - 1353 m
Lesní hřbitov Rudohoří, Adolfovice, Bělá pod Pradědem 4.jpg
Autor: Fry72 Karel Frydrýšek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lesní hřbitov Rudohoří, Adolfovice, Bělá pod Pradědem, Hrubý Jeseník
ŠumnýPktGeo.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Punkt geodezyjny na szczycie góry Šumný - 1073 m n.p.m., w dali widoczna góra Žalostná
Stripe-marked biketrail white.svg
Stripe-marked bike trail on the trail in the Czech Republic - white.
ŽalostnáCyklotrasa.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z czerwonego szlaku rowerowego nr 6207 na górę Žalostná - 1351 m n.p.m.
VelkaJezerna.jpg
Pohled z hlavního hřebene na Velkou Jezernou, v pozadí Keprnická hornatina (vlevo Vozka, vpravo Keprník). V sedle před Velkou Jezernou je Františkova myslivna.
Stripe-marked biketrail red.svg
Stripe-marked bike trail on the trail in the Czech Republic - red.
Flag of Olomouc Region.svg
Flag of Olomouc Region
Vodopády Bystrého potoka, svah Keprník, Hrubý Jeseník.jpg
Autor: Fry72 Karel Frydrýšek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vodopády Bystrého potoka, svah Keprník, Hrubý Jeseník, Adolfovice, okres Jeseník